Dolgu sonrası ağrı, çenede şişlik, diş uyuşturulur mu, anestezi ne zaman geçer ve daha birçok sorunun cevabını Dt. Hamza Keskin’in yazdığı bu yazıda. Diş dolgusu sonrası nelere dikkat edilmeli ve neler yapılmalıdır? Tüm detayları Keskin diş kliniği hekiminiz Hamza Keskin cevaplıyor. 

Diş dolgusu, ve diş restorasyonu farklı işlemlerdir. Dişin doğal yapısının bozulması ile çürük diş oluşur. Bu çürüğe kavite ismi verilir. Çürük dişin, kavitesinin temizlenmesi ve boşluğun diş restorasyonu için kullanılan materyallere diş dolgusu denir. Diş çürüklerinin aşınması, renklenmesi, hassas dişlerde, aralıklı dişlerde, kırık dişlerde, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisini gerçekleştirmesi işlemine diş restorasyon tedavisi denir. Bu tedaviler için ışıklı beyaz dolgulardan, porselen dolgulardan (inley-onley), fiber uygulamalarından, beyazlatma yöntemlerinden, hassasiyet gidericilerden, lazer teknolojisi ve lamina uygulamalarından faydalanılmaktadır.

Diş Dolgusu ve Diş Resterasyonu
Diş Restorasyonu

Diş Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli ? 

Diş dolgusu diş hekimliğinde herhalde en çok yapılan tedavilerin başında gelmektedir. Sizlere diş dolgu sonrası neler olabilir? diş dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler? diş dolgusu sonrasında ağrı olur mu? gibi ana soruların cevaplarını yazacağımız gibi diş dolgusundan sonra alkol, sigara alabilir miyim? gibi sorularında cevaplarını vermeye çalışacağız.

🔹 Diş dolgusu yapılmadan önce dişiniz uyuşturulduysa 3-4 saat yemek yememeniz gerekmektedir. Diş dolgusu uyuşukluğu nasıl geçer veya diş dolgu sonrası nelere dikkat edilmeli? derseniz sadece bekleyerek geçer. Dolgu sonrası başınız dönüyor ya da kendinizi çok halsiz hissediyorsanız uyuşuk olan bölgenizdeki dudağınızı ve yanağınızı ısırmamaya dikkat ederek yemek yiyebilirsiniz. Siz yine de bir süre sıvı gıdalarla beslenin.

🔹 Dolgu sonrası ağrı olabilir. Bunun için dolgu sonrası doktorunuzun yazdığı veya evde daha önce kullandığınız bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.  Ağrı kesiciyi günde 3 taneden fazla içmeyin. Dolgu yapılan diş ağrıyor ise veya dolgu sonrası ağrılar ağrı kesici içtiğiniz halde geçmiyorsa dolgunuz yenilenmesi veya dişinize kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Dolgu sonrası yemek yerken ağrı oluyorsa yine yukarıda yazdığım kuralları dikkate alabilirsiniz.

👉 Kanal tedavisiyle ilgili en kapsamlı bilgiler için tıklayın.

🔹 Beyaz dolgu yani Kompozit dolgu sonrasında uyuşturma, anestezi işlemi yapılmadıysa hemen yemek yiyip içebilirsiniz. Asitli yiyecek ve içeceklerden bir gün uzak durursanız daha iyi olur.

🔹 Dolgu yüksek oldu, dolgu yüksekliği nasıl anlaşılır? gibi sorunlarınız varsa ya da dolgu yapılan diş bölgesinde yemek yerken gariplik hissediyorsanız bu aslında normaldir. Ağız içine yeni bir işlem yani diş dolgusu yapıldığı için size garip geliyor olabilir. 2-3 gün içinde bu duruma alışacaksınız. Bu duruma alışamayacak gibiyseniz doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir. Merak etmeyin doktorunuz için bu işlem çok kısa bir işlem olacaktır.

🔹 Dolgu sonrası sızı ve sızlama, dolgu sonrası soğuk hassasiyeti olabilir. 2-3 hafta kadar devam edebilir. Hassasiyeti azaltmak için hassasiyet giderici diş macunlarını ve gargaralarını kullanabilirsiniz. Diş dolgu sonrası hassasiyet devam ediyorsa ağrı kesici alabilirsiniz. Diş dolgusu sonrası ağrı kesiciden sonrada ağrınız geçmiyorsa doktorunuzdan randevu isteyebilirsiniz.

🔹 Doktorunuz derin bir diş dolgusu yaptığını söylemiş ve dişinizin kanala gitmeden kurtulmasını istemiş ve kuafaj denilen bir işlem yapmış olabilir. Bu durumda biraz sabırlı olmak gerekir. Derin dolgu sonrası ağrı olabilir ve yine ağrı kesici içmeniz gerekebilir. Ağrılarınız artarak devam ediyorsa doktorunuzdan randevu alabilirsiniz dişinize büyük ihtimal kanal tedavisi yapılacaktır. İlerleyen zamanlarda ”Neden kuafaj tedavisini tercih etmeliyiz?” adlı bir yazı yazacağım. 

Dolgu Sonrası
Hamza Keskin Tarafından Yapılmıştır

🔹 Diş dolgu sonrası dolgu yapılan diş yüzeyinde pürüzler olabilir. Kullandıkça alışacaksınız, 3-4 gün içinde alışmazsanız bir sonraki randevunuzda doktorunuza söyleyin tekrardan ufak bir cila işlemi yapacaktır.

🔹 Ön bölge estetik dolgularıyla ısırma işlemi yaparken dikkatli olun çok sert yiyecekleri ısırmamaya dikkat edin. Burada bahsettiğimiz fındık fıstık yiyebilirsiniz ama fındık ve fıstık kabuklarını dişinizle kırmayın:)

🔹 1-2 gün çok renkli yiyecek içeceklerden uzak durun. Özellikle ön bölge estetik dolgularında renkleşmeye en açık olduğu zamanlar ilk günlerdir. Örnek olarak vişne, çilek, çay, kahve, sigara vb. verilebilir.

Yukarıda maddelerle anlatmaya çalıştığım durumlar hiç başınıza gelmeyebilir. Bunlar nadir olarak karşımıza çıkar endişelenecek bir durum yoktur. Dolgu sonrası dikkat edilmesi gerekenler hekiminiz tarafından sizlere bildirilecektir. Hekiminizin verdiği talimatlara uyduğunuz takdirde bir problem yaşanmayacaktır.

Dolgu Sonrası
Diş Dolgusu Öncesi-Sonrası


Diş Dolgusu Sonrası Sorulabilecek Soru & Cevaplar

Dolgudan sonra yemek ne zaman yenir?

Diş dolgusu sonrası yemek yemek için uyuşukluğun geçmesini beklemenizi tavsiye ederim. Dolgudan sonra yemek yemek için uyuşukluğun geçmesini beklemelisiniz. Ağzınız uyuşukken yemek yemek ağız içinde yaralanmalara sebep olabilir. Uyuşuk bölgeyi farkında olmadan ısırabilirsiniz.

Dolgudan sonra su içilir mi?

Dolgudan sonra su içilir mi? evet dolgudan sonra su içebilirsiniz. Diş dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler içecek konusunda sadece su içmeniz tavsiye edilir. Kola veya asitli içecekler, sıcak soğuk içecekleri içmenizi tavsiye etmiyoruz. 

Emziren annelere diş dolgusu sonrası ne tavsiye edersiniz?

Normal diş dolgu sonrası dikkat edileceklerinizin aynısı hamilelik ve emzirme döneminde dikkat edilmesi gerekenlerle aynıdır. Ekstra bir durum yoktur.

Hamile ve Emzirenlerde Diş Bakımı, Ağrısı, Çürümesi, Merak Edilen Her Şey için tıklayın.

Dolgu kırılır mı?

Evet dolgunuz kırılabilir. Nasıl kendi dişiniz kırılabiliyorsa hekiminizin yaptığı dolgu da kırılabilir. En kısa sürede kırılan yerin onarılması gerekmektedir. Kırılan dolgunun büyüklüğüne göre kaplama da yapılabilir. Korkmayın sadece 1 dişiniz kaplanacak ve diğer dişlerinize zarar verilmeyecektir.

Tek diş kaplama olur mu? Detaylı bilgi için tıklayın.

Diş uyuşukluğu ne zaman geçer?

Yapılan anestezinin miktarına göre diş uyuşukluğu  2-4 saat arasında geçer.

Dolgumun rengini beğenmiyorum, ne yapabilirim?

Kompozit dolgular uzun yıllar içinde renkleşebilir ve bu durum sizi rahatsız edebilir. Hatta bu rahatsızlık kanal tedavili dişlerde daha fazla olabilir. Bu durumun 2 çözümü vardır, ya endobleaching dediğimiz tek diş beyazlatma ya da dişinize zirkonyum kaplama yapmaktır.

Zirkonyum kaplamalarla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Dolgu yaparken diş uyuşturulur mu?

Bu durum dolgunun derinliğine göre değişmektedir.
Dişi uyuşturmadan dolgu yapılır mı? Evet yapılır.
Siz anestezi yapılsın isterseniz doktorunuz yapacaktır. Ama bazı dolgular yüzeysel olmakta ve dişin sinirine çok uzak olmaktadır bu yüzden gereksiz anestezi alınmasına gerek yoktur. illa dişinizin uyuşturulmasını istiyorsanız doktorunuz sizi kırmayacaktır:)

Dolgu sonrası ağrı nedenleri?

Öncelikle aşağıda sıraladığım nedenlerin bir ihtimal olabileceğini, dolgulu diş ağrısının sebepsiz de olabileceğini ekleyerek maddelere başlayayım:) Dolgu ağrı yapar mı? veya diş dolgusu ağrı yapar mı? Evet dolgu sonrası ağrılar meydana gelebilir. Diş dolgusu ağrısı nedenleri;

🔹 Yüksek yapılmış dolgu

🔹 Derin çürüklü dişe yapılan derin dolgu sonrası ağrı meydana gelebilir. Diş dolgu sonrası dişin sinirine çok yakın yapılan dolgu bazı durumlarda ağrı yapabilir.

🔹 Çok sert yiyecek  tüketmek.

🔹 Anestezi yapıldıysa iğne yerleri ağrı yapabilir.

🔹 Dolgunun diğer dişe yapışmasını engellemek için yerleştirdiğimiz kama benzeri aparatın yaptığı baskı sonrası uyuşukluk geçince, geçici olarak dolgu yapılan diş ağrısı sebebi olabilir.

20lik dişlere dolgu yapılır mı?

Şartlara göre yirmilik dişlere diş dolgusu da kanal tedavisi de yapılır.

Hangi durumlarda 20lik dişlere neler yapılır öğrenmek için tıklayın.

Diş dolgusu düştü ağrısı nasıl geçer?

Dolgunun düştüğü yere karanfil yağını pamukla birlikte koyarsanız bir ihtimal ağrınız geçecektir. 

Dişlerinizi fırçalamakta biraz rahatlama sağlayabilir.

Doktorunuzun önerdiği ya da daha önce kullandığınız bir ağrı kesici içebilirsiniz. En kısa sürede doktorunuzdan randevu alınız.

Diş dolgusu neyden yapılır?

Diş dolgusu kompozit denilen diş minesinin sertliğine çok yakın ve ışıkla sertleşen bir materyalden yapılır. 

Dolgu sonrası çene ağrısı neden olur?

Diş dolgu sonrası çene ağrısının aklıma gelen birkaç sebebi;

🔹 Anestezi yapılan yerin ağrıması, iğne batırılan yerlerin ağrıması
🔹 Zor bir dişinize dolgu yapılmış ve çenenizi uzun süre açmak zorunda kalmış olabilirsiniz.
🔹 Dolgu sırasında aşırı stres yapıp çene kaslarınızı kasmış ve onları aşırı yormuş olabilirsiniz.

Dolgu sonrası ağrıya ne iyi gelir?

Dolgudan sonra ağrı olur mu, dolgudan sonra diş ağrır mı sorularınızı detaylı olarak inceleyelim. 

Dolgu sonrası ağrı için öncelikle dişinizi fırçalayıp, diş ipi ile dolgu yapılan bölgeyi iyice temizleyin. Diş dolgu sonrası şiddetli ağrı devam ediyorsa ağrı kesici alabilirsiniz. Diş dolgusu sonrası ağrı geç saatlerde ve açık diş kliniği bulamadıysanız acile gidip kalçadan ağrı kesici iğne yaptırabilirsiniz.

Diş dolgusu sonrası çenede şişlik olur mu?

Böyle bir durum çok çok nadir ve genellikle çok derin dolgulardan sonra meydana gelebilir. Ama diş dolgusu yapıldıktan hemen sonra olmaz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şişlik gerçekten sizin hissettiğiniz gibi var ise büyük ihtimal kanal tedavisi yapılması gerekecektir. Doktorunuzdan randevu almanız gerekir. Diş dolgu sonrası çene ağrısı şikayeti çok nadir rastlanan bir durumdur. Diş kökünün yapısı, derinliği gibi durumlar tamamen vakanın ağız yapısına bağlıdır.

Dolgu sonrası ağrı ne zaman geçer? 

Diş dolgusundan sonra ağrı olur mu veya dolgu sonrası ağrı ne zaman geçer soruları da aklınızı karıştırmaktadır. Diş dolgu sonrası ağrı olabilir. Eğer oluşan ağrı şiddetli değil ise hekiminizin önerdiği ağrı kesici ilaçlarını kullanabilirsiniz. Dolgu sonrası oluşan ağrı bir iki saat içerisinde kaybolacaktır. 

Diş dolgu sonrası şişlik ne zaman geçer?

Diş dolgu sonrası şişlik ne zaman geçer ya da şişlik olur mu soruları da merak konusudur. Dolgu yaptırdıktan sonra çenede ya da yanaklarda şişme olması nadir görülmektedir. Dolgu sonrası şişlik çok fazla ve ağrı yapıyorsa mutlaka hekiminize bildirmelisiniz.

Geçici dolgu sonrası ağrı

Geçici dolguyu genellikle kanal tedavisi 1. seansından sonra yaparız. Geçici dolgu fırçalanır mı diye sorarsanız geçici dolgu çok bastırmadan yumuşak uçlu diş fırçaları ile fırçalayabilirsiniz. Diş fırçalama rutininizi bozmanıza gerek yoktur. Geçici dolgu sonrası ağrı oluşması da diş yapısına ve kök zedelenmesine bağlı olarak oluşabilir.

 Kanal tedavisi sonrası nelere dikkat edilir konumuza yönlendirmek için buraya tıklayın

Dolgu sonrası su içilir mi? Dolgu sonrası yemek yenir mi?

Anestezi yapılmadıysa ve dolgunuz beyaz yani kompozit dolgu ise dolgu sonrasında hem su içip hem de istediğinizi yiyebilirsiniz. Ama 1. gün asitli ve çok renkli yiyecek ve içeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Dolgu sonrası yükseklik ağrı yapar mı?

Diş dolgu sonrası yükseklik diş dolgusu ağrısı yapabilir. Ama burada hassas olan yükseklik ağrısıyla diş ağrısını birbirine karıştırmamaktır. Dişinize yapılan dolgunun yüksek yapıldığını bir şey yerken ilk olarak dolgu yapılan dişiniz karşısındaki dişe değiyorsa anlayabilirsiniz. Bu durumda doktorunuzdan randevu almanız gerekmektedir.  

Diş dolgusundan sonra sigara içilir mi?

Sigara içen bireyler için en çok merak edilen diş dolgusundan sonra sigara kullanımı. Diş dolgu yapıldıktan sonra sigara içmek için uyuşukluğun geçmesini beklemelisiniz. Çünkü ağzınızın bir kısmı uyuşuk olacağı için hemen içseniz bile pek bir şey anlamayacaksınız.

Dolgudan sonra sigara kullanımı hakkında diş hekiminizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Diş hekiminizin dolgu sonrası sigara kullanımı ile ilgili vermiş olduğu talimatlara uymanız önerilir. Dolgudan sonra sigara içmek diş hekimleri tarafından önerilmemektedir. Çünkü ağız içerisinde bakteri oluşmasına sebep olabilir. Diş dolgu sonrası sigara kullanımı için hekimlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır.

🔹 Dolgudan sonra sigara içilir mi? Aslında hiç kullanılmamasını önersek de diş dolgusu yapıldıktan sonra sigara içebilirsiniz. Ancak ağız içerisindeki uyuşukluğun geçmesini beklemeniz önerilir.

🔹 Sigara dolguya zarar verir mi? Dolgudan sonra sigara içmek dolgularınıza zarar vermez. Fakat dolgu işlemi yapıldıktan hemen sonra içmeniz önerilmez. Ağız içerisinde işlem yapıldığı için bakteri oluşumuna müsait durumdadır. Bu nedenle dolgudan sonra sigara kullanımı için doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

🔹 Dolgudan kaç saat sonra sigara içilir? Diş dolgusu yaptırmanız durumunda dolgunun türüne, uygulanması durumunda yapılan kanal tedavisine ve genel anlamda ağız ve diş sağlığınıza bakarak doktorunuzun verdiği tavsiyelere göre 2 ila 48 saat arası diş dolgusundan sonra sigara içmemelisiniz. Bu durum bahsi geçen kriterlere bağlı olarak değişkenlik gösterse de en az 2 saat sigara içilmemesi önerilir.

🔹 Dolgu yapıldıktan sonra sigara içilir mi? Diş dolgusundan sonra sigara ilk gün sigara içilmesini tavsiye etmiyoruz. Ancak isteğe bağlı olarak bir iki saat sonra içilebilir. Diş dolgusu yaptıran vakalarda sigara içen hasta oranı fazla görülmektedir. Bu hastalarımızın dolgudan önce sorduğu soru dolgu yaptırdıktan sonra sigara içilir mi? Diş hekimleri bu konu ile ilgili bilgileri sizlere mutlaka verecektir.

Kısaca dolgudan sonra sigara içmek dolgularınıza zarar vermez. Dolgu sonrası sigara kullanabilirsiniz. Ancak bir iki saat beklemeniz önerilir. Dolgu sonrası diş hekiminizin verdiği talimatlara uymanız halinde hasarlı bölgenin iyileşmesi çok kısa sürecektir.

Dolgu sonrası alkol kullanılır mı?

Dolgu sonrası alkol tüketimi için belirli bir süre beklenmesi gereklidir. Ancak dolgudan sonra alkol tüketimi de herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Diş dolgusu işlemlerini yaptıran kişiler yalnızca o gün için sigara ve alkol kullanımını kontrollü olarak gerçekleştirmek zorunda olurken sonrasında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yani diş dolgusu sonrası alkol alınır mı sorusunu diş hekiminize yönlendirin ve doğru adımları takip ederek dolgu sonrası alkol tüketimine başlayın.

Dolgu sonrasında diş fırçalanır mı? Ne zaman fırçalanır?

Diş dolgu sonrası dolgulu diş fırçalanır mı veya dolgu yapılan diş fırçalanır mı soruları merak konusudur. Evet dolgudan sonra dişlerinizi hekiminizin belirttiği gibi fırçalayabilirsiniz. Dolgudan sonra diş fırçalanır mı sorunuzu detaylı olarak cevapladık.

Dişinize dolgu yaptırdıktan sonra diş fırçalama işlemi dolgunun cinsine göre değişir. Dolgu yapıldıktan sonra diş fırçalanır mı sorusunu diş dolgusu türüne göre cevaplayalım. Dolgudan sonra diş fırçalama, beyaz yani kompozit dolgu yapılmış ise hemen fırçalayabilirsiniz. Kompozit diş dolgular siz koltuktan kalkmadan önce sertleşmelerini tamamladıkları için hemen kullanılabilirler. Ama amalgam yani siyah dolgu yapıldıysa, dolgunun sertleşmesi için 2-3 saat gibi bir süre geçmesi gerektiğinden dolgu sonrası diş fırçalama için 3-4 saat beklemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca dolgudan sonra ağrı şikayetiniz var ise ilk olarak dişlerinizi fırçalamanızı öneririz.

Dolgu Sonrası
Diş Dolgu Sonrası

Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer?

Dolgu sonrası diş ağrısı için doktorunuzun size söylediği ağrı kesici içebilirsiniz. Karanfil çiğneyebilirsiniz. Hassasiyet giderici diş macunu ile fırçalayarak diş dolgusundan sonra ağrı problemini geçirebilirsiniz. 

Dolgudan sonra diş ağrısı için ayrıca sıcak ya da soğuk uygulamak iyi gelebilir. Bazı dişlere soğuk iyi gelirken bazılarına sıcak iyi gelecektir, denemelisiniz.

Bu bahsettiklerimiz diş dolgusu ağrısı sadece kısa süreli geçireceğinizi unutmayın. En kısa zamanda hatta ağrılı gecenin sabahında doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.

Dolgudan sonra diş sızlaması olur mu?

Eğer dolgunun bir kenarı dişe tam yapışmamışsa dolgu sonrası sızlama olduğu söylenir. Kalıntı ve tükürük buradan dişin içine sızar ve bu da çürüme, renk değiştirme, hassasiyete yol açar. Dolgudan sonra diş sızlaması hem amalgam hem de kompozit dolgularda olabilir. Kompozit dolgu sonrası oluşan dolgudan sonra sızlama zamanla yok olur. 

Doktorum dişim çürümesin diye dolgu yerine fissür örtücü yapalım dedi? Siz ne dersiniz?

Fissür örtücü uygulamasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle dişlerinin kıymetini bilmeyen, anlayamayan 6-12 yaş arasındaki çocuklarımız için. Fissür örtücü nedir?  başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Yukarıda cevabını bulamadığınız her dolgu sonrası sorununuzu bu yazının altındaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı cevaplayacağım. Mail adresinizi doğru yazarsanız dolgu sonrası sorunuzu cevapladığım zaman size bilgilendirme maili gelecektir.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 40 Ortalama: 4.7]

 1. Suna diyor ki:

  Merhaba Hocam. Ben bir ay önce ön dişlerimin arasına estetik dolgu yaptim ama daha bir ay bile tamamlanmadan dolgu açıldı ne yapmam gerekiyor.

 2. Dilara diyor ki:

  ben bugün dişçideydim bir şeyi unnutum sütlü şeylerden ne kadar uzak kalmam gerekiyor (sütlü şeyler yeme demişti ama kaç gün hatırlamıyorum).

 3. Dilara diyor ki:

  bugün dişçide bana dolgu yapıldı doktor bana sütlü şeylerden uzak dur demişti ama tam olarak kaç gün hatırlamıyorum ne kadar süre sütlü şeyler yememeliyim ?

 4. Cigdem diyor ki:

  Mrb 5 6 ay önce iki adet doldu kanal tedavisi yapıldı dişlerime bazen çok ağrı oluyor geçmek bilmeyen birşey yiyemiyorum otarafimla ne yapmam lazım niye ağrır acaba tsk simdiden

 5. Yıldız diyor ki:

  Merhaba hocam
  1 ay önce dişime dolgu yapıldı sinire çok yakın derin bir dolgu. Dolgudan sonraki İlk gunlerde olan ağrı hassasiyet zamanla azalarak geçti fakat şimdi yemek yedikten sonra kısa süreli max 5 dk gibi ağrı oluyor sonrada geçiyor. Nedeni ne olabilir? Ne yapmam gerekir? (Yemek disinda hic agrim olmuyor )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.