Diş Dolgusu Nedir? Diş restorasyonu ne demek?

Dişin doğal yapısının bozulması ve curuk diş oluşur. Bu çürüğe kavite ismi verilir. Çürük dişin, kavitesinin temizlenmesi ve boşluğun restorasyonu için kullanılan materyallere diş dolgusu denir.

Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Edilir ? 

Diş dolgusu diş hekimliğinde herhalde en çok yapılan tedavilerin başında gelmektedir. Sizlere dolgu işleminden sonra hasta nelere dikkat etmeli, diş dolgusu sonrasında neler olabilir, dolgu sonrasında ağrı olur mu gibi ana soruların cevaplarını yazacağımız gibi ”diş dolgusundan sonra alkol, sigara alabilir miyim?” gibi sorularında cevaplarını vermeye çalışacağız.

 • Diş dolgusu yapılmadan önce dişiniz uyuşturulduysa 3-4 saat yemek yememeniz gerekmektedir. Diş dolgusu uyuşukluğu nasıl geçer derseniz sadece bekleyerek geçer. Başınız dönüyor yada kendinizi çok halsiz hissediyorsanız uyuşuk olan bölgenizdeki dudağınızı ve yanağınızı ısırmamaya dikkat ederek yemek yiyebilirsiniz. Siz yinede en azında çorba içmeye çalışın. Su vb içecekler içebilirsiniz.
 • Dolgu sonrası ağrı olabilir. Bunun içi doktorunuz yazdığı veya evde daha önce kullandığınız bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Günde 3 taneden fazla içmeyin. Bu ağrılar ağrı kesici içtiğiniz halde geçmiyorsa dolgunuz yenilenmesi veya dişinize kanal tedavisi yapılması gerekebilir doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Dolgu sonrası yemek yerken ağrı oluyorsa yine yukarıda yazdığım kuralları dikkate alabilirsiniz.
 • Kanal tedavisiyle ilgili en kapsamlı bilgiler için tıklayın.
 • Beyaz dolgu yani Kompozit dolgu sonrasında uyuşturma, anestezi işlemi yapılmadıysa hemen yemek yiyip içebilirsiniz. Asitli yiyecek ve içeceklerden bir gün uzak durursanız daha iyi olur.
 • Dolgu yüksek oldu, dolgu yüksekliği nasıl anlaşılır? gibi sorunlarınız varsa yada yemek yerken gariplik hissediyorsanız bu aslında normaldir. Ağız içine yeni bir işlem yapıldığı için size garip geliyor olabilir. 2-3 gün içinde bu duruma alışacaksınız. Bu duruma alışamayacak gibiyseniz doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir. Merak etmeyin doktorunuz için bu işlem çok kısa bir işlem olacaktır.
 • Dolgu sonrası sızı ve sızlama, dolgu sonrası soğuk hassasiyeti olabilir. 2-3 hafta kadar devam edebilir. Hassasiyeti azaltmak için hassasiyet giderici diş macunlarını ve gargaralarını kullanabilirsiniz. Diş dolgusu sonrası hassasiyet devam ediyorsa ağrı kesici alabilirsiniz, dolgu sonrası ağrı kesiciden sonrada ağrınız geçmiyorsa doktorunuzdan randevu isteyebilirsiniz.
 • Doktorunuz derin bir dolgu yaptığını söylemiş ve dişinizin kanala gitmeden kurtulmasını istemiş ve kuafaj denilen bir işlem yapmış olabilir. Bu durumda biraz sabırlı olmak gerekir Derin dolgu sonrası ağrı olabilir ve yine ağrı kesici içmeniz gerekebilir. Ağrılarınız artarak devam ediyorsa doktorunuzdan randevu alabilirsiniz dişinize büyük ihtimal kanal tedavisi yapılacaktır. ”Neden kuafaj tedavisini tercih etmeliyiz?” adlı bir yazı yazacağım ilerleyen zamanlarda
 • Diş dolgusu sonrasında dolgu yapılan dişinizde pürüzler olabilir kullandıkça alışacaksınız, 3-4 gün içinde alışmazsanız bir sonraki randevunuzda doktorunuza söyleyin tekrardan ufak bir cila işlemi yapacaktır.
 • ön bölge estetik dolgu
  Ön bölge estetik dolgular normal dolgulara göre daha dikkatli kullanılmalıdır
  Hamza Keskin tarafından yapılmıştır.
  Ön bölge estetik dolgularıyla ısırma işlemi yaparken dikkatli olun çok sert yiyecekleri ısırmamaya dikkat edin. Burada bahsettiğimiz fındık fıstık yiyebilirsiniz ama fındık ve fıstık kabuklarını dişinizle kırmayın:)
 • 1-2 gün çok renkli yiyecek içeceklerden uzak durun. Özellikle ön bölge estetik dolgularında renkleşmeye en açık olduğu zamanlar ilk günlerdir. Örnek olarak vişne, çilek, çay, kahve, sigara vb. verilebilir.. 

Yukarıda maddelerle anlatmaya çalıştığım durumlar hiç başınıza gelmeyebilir. Bunlar nadir olarak karşımıza çıkar endişelenecek bir durum yoktur. 

Diş Dolgusu Sonrası Sorulabilecek Soru & Cevaplar

Dolgudan sonra yeme içme ne zaman yapılır?

Dolgudan sonra yemek yemek için uyuşukluğun geçmesini beklemenizi tavsiye ederim. Su ve benzeri içecekleri dolgudan sonra içebilirsiniz. 

Emziren annelere diş dolgusu sonrası ne tavsiye edersiniz?

Normal dolgu sonrası dikkat edileceklerinizin aynısı hamilelik ve emzirme döneminde dikkat edilmesi gerekenlerle aynıdır. Ekstra bir durum yoktur.

Hamile ve Emzirenlerde Diş Bakımı, Ağrısı, Çürümesi, Merak Edilen Her Şey için tıklayın.

Dolgu kırılır mı?

Evet dolgunuz kırılabilir. Nasıl kendi dişiniz kırılabiliyorsa hekiminizin yaptığı dolgu da kırılabilir. En kısa sürede kırılan yerin onarılması gerekmektedir. Kırılan dolgunun büyüklüğüne göre kaplama da yapılabilir. Korkmayın sadece 1 dişiniz kaplanacak ve diğer dişlerinize zarar verilmeyecektir.

Tek diş kaplama olur mu? Detaylı bilgi için tıklayın.

Diş uyuşukluğu ne zaman geçer?

Yapılan anestezinin miktarına göre diş uyuşukluğu  2-4 saat arasında geçer.

Dolgumun rengini beğenmiyorum, ne yapabilirim?

Kompozit dolgular uzun yıllar içinde renkleşebilir ve bu durum sizi rahatsız edebilir. Hatta bu rahatsızlık kanal tedavili dişlerde daha fazla olabilir. Bu durumun 2 çözümü vardır, ya endobleaching dediğimiz tek diş beyazlatma ya da dişinize zirkonyum kaplama yapmaktır.

Zirkonyum kaplamalarla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Dolgu yaparken diş uyuşturulur mu?

Bu durum dolgunun derinliğine göre değişmektedir.
Dişi uyuşturmadan dolgu yapılır mı?
-evet yapılır.
Siz anestezi yapılsın isterseniz doktorunuz yapacaktır. Ama bazı dolgular yüzeysel olmakta ve dişin sinirine çok uzak olmaktadır bu yüzden gereksiz anestezi alınmasına gerek yoktur. illa dişinizin uyuşturulmasını istiyorsanız doktorunuz sizi kırmayacaktır:)

Dolgu sonrası ağrı nedenleri?

Öncelikle aşağıda sıraladığım nedenlerin bir ihtimal olabileceğini, dolgulu diş ağrısının sebepsiz de olabileceğini ekleyerek maddelere başlayayım:)

 • Yüksek yapılmış dolgu
 • Derin çürüklü dişe yapılan dolgu sonrası dişin sinirine çok yakın yapılan dolgu bazı durumlarda ağrı yapabilir.
 • Çok sert yiyecek  tüketmek.
 • Anestezi yapıldıysa iğne yerleri ağrı yapabilir.
 • Dolgunun diğer dişe yapışmasını engellemek için yerleştirdiğimiz kama benzeri aparatın yaptığı baskı sonrası uyuşukluk geçince, geçici bir ağrı olabilir.

20lik dişlere dolgu yapılır mı?

Şartlara göre yirmilik dişlere dolgu da kanal tedavisi de yapılır.

Hangi durumlarda 20lik dişlere neler yapılır öğrenmek için tıklayın.

Diş dolgusu düştü ağrısı nasıl geçer?

Dolgunun düştüğü yere karanfil yağını pamukla birlikte koyarsanız bir ihtimal ağrınız geçecektir. 

Dişlerinizi fırçalamakta biraz rahatlama sağlayabilir.

Doktorunuzun önerdiği yada daha önce kullandığınız bir ağrı kesici içebilirsiniz. En kısa sürede doktorunuzdan randevu alınız.

Diş dolgusu neyden yapılır?

Diş dolgusu kompozit denilen diş minesinin sertliğine çok yakın ve ışıkla sertleşen bir materyalden yapılır. 

Dolgu sonrası çene ağrısı var neden olur?

Diş dolgusu sonrasında çene ağrısının aklıma gelen birkaç sebebi
1- Anestezi yapılan yerin ağrıması. İğne batırılan yerlerin ağrıması
2- Zor bir dişinize dolgu yapılmış ve çenenizi uzun süre açmak zorunda kalmış olabilirsiniz.
3- Dolgu sırasında aşırı stres yapıp çene kaslarınızı kasmış ve onları aşırı yormuş olabilirsiniz.

Dolgu sonrası ağrıya ne iyi gelir?

Öncelikle dişinizi fırçalayıp, diş ipi ile dolgu yapılan bölgeyi iyice temizleyin. Dolgu sonrası şiddetli ağrı devam ediyorsa ağrı kesici alabilirsiniz. Geç saatlerde bu ağrınız geldiyse ve açık diş kliniği bulamadıysanız acile gidip kalçadan ağrı kesici iğne yaptırabilirsiniz.

Diş Dolgusu sonrası çenede şişlik olur mu?

Böyle bir durum çok çok nadir ve genellikle çok derin dolgulardan sonra meydana gelebilir. Ama dolgu yapıldıktan hemen sonra olmaz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şişlik gerçekten sizin hissettiğiniz gibi var ise büyük ihtimal kanal tedavisi yapılması gerekecektir. Doktorunuzdan randevu almanız gerekir.

Geçici dolgu sonrası ağrı

Geçici dolguyu genellikle kanal tedavisi 1. seansından sonra yaparız.

 kanal tedavisi sonrası nelere dikkat edilir konumuza yönlendirmek için buraya tıklayın

Dolgu sonrası su içilir mi? Dolgu sonrası yemek yenir mi?

Anestezi yapılmadıysa ve dolgunuz beyaz yani kompozit dolgu ile dolgu sonrasında hem su içip hem de istediğinizi yiyebilir içebilirsiniz. Ama 1. gün asitli ve çok renkli yiyecek ve içiceklerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Dolgu sonrası yükseklik ağrı yapar mı?

Diş dolgusu sonrası yükseklik ağrı yapabilir. Ama burada hassas olan yükseklik ağrısıyla diş ağrısını birbirine karıştırmamaktır. Dişinize yapılan dolgunun yüksek yapıldığını bişey yerken ilk olarak dolgu yapılan dişiniz karşısındaki dişe değiyorsa anlayabilirsiniz. Bu durumda doktorunuzdan randevu almanız gerekmektedir.  

Dolgu sonrasında sigara alkol içebilir miyiz?

Dolgudan sonra hemen sigara içebilirsiniz ama alkol almak için uyuşukluk varsa uyuşukluk geçene kadar beklemeniz gerekir. Uyuşukluk yoksa içebilirsiniz. Biz genel olarak ikisini de içmenizi tavsiye etmiyoruz:)

Dolgu sonrasında diş fırçalanır mı? Ne zaman fırçalanır?

Dişinize dolgu yapıldıktan sonra diş fırçalama işlemi dolgunun cinsine göre değişir. Beyaz yani kompozit dolgu yapılmış ise hemen fırçalayabilirsiniz. Kompozit dolgular siz koltuktan kalkmadan önce sertleşmelerini tamamladıkları için hemen kullanılabilirler. Ama amalgam yani siyah dolgu yapıldıysa, dolgunun sertleşmesi için 2-3 saat gibi bir süre geçmesi gerektiğinden 3-4 saat dişinizi fırçalamamanızı tavsiye ederiz.

Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer?

Dolgulu diş ağrısı için doktorunuzun size söylediği ağrı kesici içebilirsiniz. Karanfil çiğneyebilirsiniz. Hassasiyet giderici diş macunu ile fırçalayarak dolgulu diş ağrısını geçirebilirsiniz. 

Dolgulu diş ağrısı için ayrıca sıcak yada soğuk uygulamak iyi gelebilir. Bazı dişlere soğuk iyi gelirken bazılarına sıcak iyi gelecektir, denemelisiniz.

Bu bahsettiklerimiz dolgulu diş ağrısını sadece kısa süreli geçireceğini unutmayın. En kısa zamanda hatta ağrılı gecenin sabahında doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.

Doktorum dişim çürümesin diye dolgu yerine fissür örtücü yapalım dedi? Siz ne dersiniz?

Fissür örtücü uygulamasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle dişlerinin kıymetini bilmeyen, anlayamayan 6-12 yaş arasındaki çocuklarımız için. Fissür örtücü nedir?  başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Yukarıda cevabını bulamadığınız her sorununuzu bu yazının altındaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı cevaplayacağım. mail adresinizi doğru yazarsanız sorunuzu cevapladığım zaman size bilgilendirme maili gelecektir.

[Toplam:33    Ortalama:4.7/5]

 1. Büşra diyor ki:

  Merhaba bir sorum olucak ben yaklaşık 5ay önce ön dişlerimin arasında boslukları kapatmak için estetik dolgu yaptırdım ama şuan aşırı derecede agrı çekiyorum dolguları yeniletmem gerekir mi ? Yada ne yapmam gerekir çok rahatsız ediyor

 2. Kağan diyor ki:

  Selamlar sayın hekim bey. Benim 47 numaradaki dişimin dış köşesindeki dolgu düşmüştü. Tatlı veya acı bir şeyler yediğimde dişin köküne kadar ağrı geliyordu. Soğuk ve sıcaklarda da yoğun bir sızlama vardı. Diş hekimime gittim kanallık durum yok deyip oraya dolgu yaptı. İğne bile vurmadı ve biraz dişi oyarken ağrı yaşadım. Dolguyu koyduktan sonra sanırım sertleşmesi için kullandığınız ışığı uygularken yoğun bir ağrı çektim. Bugün dolgu olalı 4 gün oldu. Tatlı acıda veya üzerine baskıda bir ağrım yok ancak soğuk ve sıcakta yine köke kadar ağrı hissediyorum. kontrole gittiğimde doktorum açık bir yer olmadığını söyledi ancak yine de dişin dış tarafına dibine doğru bir ilaç sürdü. Size sorum acaba yapılan dolgu dişimi kanala götürür mü? Yoksa bu ağrılarım geçer mi? Ne kadar daha beklemek zorundayım?

 3. Seval diyor ki:

  Mrb hocam kızım6 yaşında 2hafta önce dişine dolgu yapıldı 4gündür şiddetli agrisı var ve diş yanak kısmında sivilce benzeri birşey oluştu derin bir çürügü vardı ne yapmamız gerekiyor neden olabilir lütfen acil cevap şimdiden teşekkür ederim.

   • J B diyor ki:

    Merhaba hocam, yaklaşık 10 gün önce üst azı dişlerimden birine amalgam dolgu yapıldı. Doktorum çürüğün çok derin olduğunu ve sinirlere çok yakın olduğunu söyledi. Dururken hiç bir ağrım sıkıntım yok. Ağzımı kapatıp sıkıca da bir ağrı olmuyor. Ancak yemek yerken eğer sert bir şekilde çiğnersem ağrıyor. Bugün simit yerken örneğin farkına varmadan hızlı hızlı çiğniyordum bir parçası tam dolguma geldi ve ağrı yaptı. Sizce bir sorun var mıdır? Dediğim gibi yaklaşık 10 gün oldu ileride geçer mi? Teşekkürler.

 4. Arzu diyor ki:

  13-14 ay önce ön dişlerimden birine dolgu yaptırdım 2-3 gün önce dolgu yaptırdığım ve etrafındaki şiş etlerim şişti. Daha sonra şiş inmesine rağmen sadece dolgulu dişimde ağrı kaldı ve yemek yememi bile zorlaştırdı çünkü üzerine baskı uygulayamıyorum. Yardımcı olur musunuz ???

 5. İsmail diyor ki:

  Hocam dün dişime dolgu yaptırdım bugün baktığımda dişimin kenarında bişey hissettim onu çekince ucu sivri yeşil bişey çıktı. İnternetten aradığımda diş kamasıyla eşleşiyordu. Bunu çekmekle doğru bişey mi yaptım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Soru Sor. Randevu Al.