Diş sağlığında son yıllarda adı en çok duyulan tedavi yöntemlerinden biri de implant diş uygulamasıdır. Bir çok diş tedavisine kıyasla çok daha sağlam ve kalıcı bir çözüm üretme iddiasına sahip olması yönüyle bu tedavi yöntemi pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

implant Diş Nedir? Vidalı Diş Nedir?

implant öncesi sonrası

Diş veya dişlerin olmadığı durumlarda, diş köklerinin yerine geçme işlevine sahip vidaların kemiğe uygulanması işlemine implant diş, vidalı diş denir. Vidanın yerleştirilmesinin ardından bölgeye diş protezi eklenerek ağzın içinde doğal bir diş görüntüsünün de oluşması sağlanır.

İmplantların genel olarak tüm tedavi süreci 3 ile 6 ay arasında tamamlanmaktadır. İmmediat implant yani hemen yükleme yapılan uygulamalarda bu süre çok kısa süreye düşsede 3-6 ay yüzde 95 geçerli olan bir süredir.

implant Öncesi Diş Hekiminin Muayenesi

İmplant öncesinde implant diş yapılacak olan bölgedeki kemiğin implanta uygun olup olmadığına dikkat ediliyoruz. Kemiğin incelenmesi için röntgen ve kemik kalınlığının tespit edilmesi için de tomografiden yararlanıyoruz. Muayene sırasında ağız hijyeninin en üst düzeyde olması eğer değilse bunu sağlayacak olan tedavilerin öncelikli olarak yaptırılması gerektiği de belirtiliyoruz.

implant Nasıl Yapılır?

İmplant öncesi yapılan muayene sonrasında, kemiğiniz implant diş yapımına uygun ise implant tedavisine başlanır.

implant Aşamaları, Cerrahi Aşama

 • İmplant yapılacak olan bölge yada bölgeler gözle ve röntgenle muayene edilerek uygunluğu kontrol edilir.
 • Diş eti açılarak implant yapılacak kemik gözle görülür.
 • Fizyodispanser yardımıyla kemik içine implant yuvası hazırlanır.
 • Açılan implant yuvasına uygun çapta ve boyda implant yerleştirilir.
 • Yerleştirilen implant üzerine ya kapağı yada iyileşme başlığı ( gingiva former, diş eti şekillendirici ) takılır.
 • Uygun şekilde sutur ile dikişi atılır ve işlem bitirilir.
 • Tek implant için yaklaşık 15-20dk kadar sürebilir.

implant Aşamaları, Protez Aşaması

 • Diş eti şekillendiricisi yani gingiva former çıkarılır ve implant üzerine ölçü postu takılır.
 • Özel bir kaşık yardımıyla silikona benzer bir madde ile implantların üzerinden ölçü alınır.
 • Alt ve üst çeneden ayrı ayrı alınan ölçüler teknisyene gönderilir.
 • Protez teknisyeni abuntment ( implantın diş eti üzerinde görünen kısmı ) üzerinde metal yada zirkonyum prova hazırlar.
 • En az 2-3 kere prova yapıldıktan sonra bir aksilik olmaz ise protezleriniz sabit olarak takılır.
 • Ölçü alma işlemi 2-3 kere tekrarlanabilir. Çok hassas olan bu işlemler esnasında en ufak bir kayma protezinizin oturmamasına sebep olduğu için bazen tekrar ölçü alınması en sağlıklı işlemdir.

implant fiyatı

Kliniğimizde uygulanan ortalama implant fiyatı 1.500,00 TL – 4.500,00 TL arasında değişmekte olup fiyatlar yapılacak olan implantın markasına, modeline, üzerine yapılacak protezin cinsine göre değişkenlik göstermektedir.

Net bilgi almak için sağ alttaki whatsapp butonunu tıklayarak doktorumuza sorabilirsiniz.

İmplant işlemi bitti, implantınızın uzun ömürlü olması için implant sonrası başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

İmplantla İlgili En Çok Sorulan Sorular & Cevaplar

Hangi implant markası daha iyi?

Burada size şu implant markası en iyisidir diyemem. Bütün implantlar yerli de olsa alman implantta olsa titanyumdan yapılmış parçalardır. Markadan çok doktorunuza güvenmeniz önemlidir. Doktorunuz size bütçenize göre implant seçeneklerini sunacaktır. İmplant markalarıyla ilgili detaylı bir yazımızı yakında paylaşacağız.

İmplantı hangi bölüm yapar?

İmplantı, kendini implant konusunda geliştirmiş her diş hekimi yapabilir. İmplant şu bölüm yapar diyemeyiz. Üniversite hastanelerinde implantı genellikle, ağız ve çene cerrahisi bölümü, periodontoloji bölümü, implantoloji bölümü yapmaktadır.

Aynı anda kaç implant yapılır?

Bir günde en fazla kaç implant yapılır derseniz alt üst çene toplam 12-16 implant yapılabilir. Bir seferde kaç implant yapılacağı size ve doktorunuzun kararına bağlıdır. 

İmplant kaç günde yapılır?

İmplant tedavisi kaç tane implant yapılacağına göre değişir. Hesaplamak isterseniz 1 implant ortalama 15-20dk içerisinde yapılır. Ama yan yana 2 implant takılır ise bu süre 2 implant için 20-25dk olabilir. 

İmplant kaç yaşında yapılır?

İmplant için genellikle 18 yaşı beklenir. 18 yaşının beklenmesinin sebebi, kemik ve çenenin tam olarak gelişmesini beklemektir. 

İmplant hangi durumlarda sökülür?

İmplantlar oynamaya başladığı durumlarda sökülür. Böyle bir durum %1 oranında gerçekleşir ve size ağrı vermez. 

İmplant iltihap yapar mı?

Evet, implant sonrası iltihaplanma olabilir. İmplantı doğal dişiniz gibi düşünebilirsiniz. Düzenli olarak kontrol edilmeyen, düzenli olarak fırçalanmayan implant iltihap yapabilir. Düzenli olarak kontrollerinizi ve implant bakımını ihmal etmemelisiniz.

İmplant ömrü ne kadardır?

İmplant ömrü kullanıma göre değişir. Düzenli olarak fırçalamış, ağız bakımına dikkat etmiş ve sigara içmemiş hastalarımız ömür boyu implantlarını kullanabilirler. İmplant diş, doğal dişinizden iyi değildir, bakmadığınız zaman doğal dişinizi kaybediyorsanız aynı şekilde implantınızıda kaybedebilirsiniz. Daha uzun kullanmak için detaylı implant sonrası başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İmplant iyileşme başlığı nasıl takılır?

implant iyileşme başlığı

Diş etinin altında kemiğe kaynaşmaya bırakılan implantın üstüne takılan ve diş etinden çıkış profili oluşturan implant iyileşme başlığı diş etine anestezi yapıldıktan sonra implant kapağının açılması sonrasında takılır.

Çekilen dişin yerine implant ne zaman yapılır?

Çekilen dişin yerine implant hemen yapılabildiği gibi bazı durumlarda 2-3 ay kemik oluşmasını beklememiz gerekebilir.

Çekilen dişin yerine implant yapmak için beklediğimiz durumlar;

 • çekilen dişin çok iltihaplı olması,
 • çekim yapılan yerde yeterli kemik olmaması
 • çok zor bir çekim olmasıdır.

İmplantın zararı var mı?

İmplant tedavisinin bilinen bir zararı yoktur. Ben de kendime implant tedavisi uyguladım. İçiniz rahat etsin diye yazıyorum:)

İmplant sonrası sigara içebilir miyim?

İmplantın bilinen ve kanıtlanan en büyük düşmanı sigaradır. Sonrasında içmenizi kesinlikle önermem. Tabiki dayanamıyor olabilirsiniz, implant sonrası sigara içmek için en azından dikişlerin alınmasını beklemenizi tavsiye ederim.

İmplant ağrı yapar mı?

İmplant yapıldıktan sonra ağrı yaparsa doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri içerseniz herhangi bir ağrı yapmaz. Doktorunuzun dediklerine harfiyen uymanızı tavsiye ederim.

İmplant sonrası yemek yiyebilir miyiz?

İmplant sonrası yemek yemek için uyuşukluğun geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Özellikle uyuşukluk geçtikten sonra implant yapılan bölge ile değil de diğer tarafla yemenizi tavsiye ederim.

Merak ettiklerinizi en alttaki yorum bölümünde sorabilirsiniz.

implant takıldıktan sonra diş ne zaman takılır?

İmplant takıldıktan sonra diş ne zaman takılır sorusunun cevabı için size ortalama bir zaman söyleyebilirim. Net bir zamanı size sadece implantı yapan doktorunuz verebilir. Ama implant vakalarını yüzde 90 ında implant takıldıktan 3 ay sonra üzerine diş takılmak için ölçü alınır.

İmplant vidası takıldıktan sonra ağrı

implant vidası takıldıktan sonra ağrı oluşabilir. Doktorunuzun verdiği ilaçları içtikten sonra ağrı 1-2 gün içinde hala geçmiyor ise bu durumdan doktorunuzu haberdar edin.

 

Yazımızı ne kadar beğendiğinizi bize göstermek için yıldız verin.

 

[Toplam:21    Ortalama:4.3/5]

İmplant Diş Nedir? Fiyatı, Öncesi-Sonrası, Hakkında Her Şey” te bir düşünce

 1. Ali ÇÖMEZ diyor ki:

  Doktor Bey iyi çalışmalar Arka dişler Porselen ön dişler Zirkonyum olur mu üst damağa implant düşünüyorum hatta birkaç sağlam anadişim var alttaki Ön dişleri Zirkonyum düşünüyorum Sizce uygun mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Soru Sor. Randevu Al.