Diş Teli Fiyatları 2021 Yılında Tedavi Türüne Göre 2.500₺ ile 6.500₺ Arasında Değişmektedir. Uygulanacak Tedavi, Diş Teli Markaları TDB’nin Belirlediği 2021 Güncel Fiyat Listesi, diş teli modelleri gibi unsurlar baz alınarak diş klinikleri tarafından hesaplanır.

Diş Teli Nedir?

Diş teli fiyatları için önce diş teli takılacak vakanın araştırılması gereklidir. Diş teli düzensiz dizilimli ve çarpışık olarak dişlere uygulanan tedavi yöntemidir. Dişlere uygulanan teller yani dişe tel taktırmak braketlere kuvvet uygulayarak dişleri doğal dizilime kavuşturur. Diş teli uygulaması ortodonti tedavisidir. Diş teli fiyatları ortodontistler tarafından belirlenir.

Ayrık diş tedavisi fiyatları 2020 için diş hekiminize muayene olmanız önerilir. Muayene sonunda tel taktırmak ne kadar? sorunuza kesin cevap bulabilirsiniz. Genel olarak diş teli kaç ₺ fiyat bilgilerine yazımızda yer vermeye çalışacağız. Verdiğimiz fiyatlar TDB listeleri ve ortalama diş teli fiyatları olarak belirlenmiştir.

Diş Teli Uygulaması

Diş teli taktırmak için başlamadan önce dişlerdeki çürük ve diş tartarları temizlenir. Daha sonra braketler uygulanarak gerek görülürse lastik takılıp diş telleri tedavisi desteklenebilir. Dişlerin ve çenenin tedavi edilmesi kararı alındıktan sonra diş teli fiyatları belirlenir ve diş teli uygulaması işlemi başlatılır. Diş teli tedavisi amacı yamuk dişlerin düzgün görünüme ulaşması ve çenedeki şekil bozukluğunun giderilmesidir. Dişlerinizin durumuna göre sadece üst çene diş teli veya sadece alt çene diş teli uygulamaları da yapılabilir. Sadece üst diş teli fiyatları 2021 veya alt diş teli fiyatları farklılık gösterebilir. 

Diş Teli Çeşitleri

Tel taktırmak yalnızca sağlık açısından değil görünüş estetiği açısından da gerekli bir işlemdir. Düzgün dizilimde olmayan dişlere sahip insanlar gülmekten çoğu zaman kaçınırlar. Bu nedenle diş teli takılması son dönemlerde çok fazla tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur ve buna karşılık diş teli çeşitleri üretilmiştir. Birden fazla nedene bağlı olarak 4 çeşit diş teli modelleri mevcuttur. Diş teli fiyatları belirlenmesinde etkin rol oynar.

şeffaf Diş teli fiyatları - diş teli nedir - diş teli fiyatları 2021
Diş Teli Çeşitleri Şeffaf Diş Teli

Metal Diş Teli

Metal diş teli ortodonti tedavisinde en sık kullanılan diş teli çeşididir. Daha dayanıklı ve tedaviye çoğu zaman erken cevap vermiştir. Bu nedenle tercih sıralamasında ilk sıralara yerleşmiştir. Tedavi süresi 2 yıldır, bazı hastalarda daha erken sonuç verir. Retainer teli fiyat için çene sayısı ve kullanılan malzeme önem taşır.

Porselen Diş Teli

Porselen diş teli estetik açıdan görünüm avantajı sunar. Porselen diş teli şeffaf diş teli olarak da adlandırılır. Tedavi süresi 2 yıl ve daha fazla sürebilir. porselen diş teli fiyatları diğer tel çeşitlerine göre daha pahalıdır. Şeffaf diş teli 2020 yılında yüksek maliyetlerde yapılmasına rağmen en fazla tercih edilen tedavidir.

Lingual Diş Teli

Yetişkinlerde kullanılan lingual diş teli çeşididir. Tellerin görünmesini istemeyen hastalar için görünmez diş teli dişlerin arka kısmına içten diş teli olarak yerleştirilir. Diş uyumuna göre tel tedavisi süresi en az bir yıldır. Lingual diş teli fiyatları 2020 TDB listelerinde düşük maliyetlerde uygulanmıştır. Lingual diş teli fiyatları tek çene veya çift çene uygulamasına göre net olarak belirlenir.

Görünmez diş teli uygulaması
Görünmez (lingual) Diş Teli

Plak Diş Teli

Plak diş teli diş bozukluğunun düşük seviyede olduğu hastalarda uygulanan yöntemdir. Periyodik akımlarla şeffaf görüntüsü kaybolmaz ve olumlu sonuçlar alınır.


Diş Teli Fiyatları 2021

Diş teli fiyatları 2021′ de diş teli tedavi türüne göre 2.500₺ ile 10.000₺ aralığında değişmektedir. Diş teli fiyatları, alt ve üst çene olarak iki bölgeye uygulandığında 4.000₺10.000₺ aralığında, sadece üst çene(upper jaw) diş teli tedavisi uygulandığında diş teli fiyatları 3.000₺ ile 5.000₺ arasında değişim göstermektedir.

Diş teli tedavisi uzun döneme yayılan tedavi türüdür. Her yıl TDB’ nin belirlediği fiyatlar doğrultusunda diş teli fiyatları belirlenir. Bu fiyatlara ek olarak tedavi gördüğünüz kliniklerde diş teli tedavi fiyatları nasıl belirlenir?

diş teli fiyatları nasıl belirlenir
Diş Teli Fiyatları

Diş Teli Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Diş teli fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenir. Diş teli fiyatları da yine TDB tarafından 2020-2021 güncel diş teli fiyat listesi özel olarak devlet hastaneleri, özel hastaneler ve diş klinikleri için ayrı ayrı belirlenmiştir. Dişe tel taktırmak kaç para diye genel olan bir soruya net cevap verilmesi çok zordur. En doğru dis teli fiyatları bilgisini alabilmeniz için muayene olmanız gerekir. Yapılan muayene sonucuna göre diş teli malzemeleri belirlenir ve uygulanacak tedaviye göre diş plak fiyatları TDB’ ye bağlı kalarak diş teli fiyatları kararı verilir.

🔸 Diş teli fiyatları arasındaki farklılıklar gözlemlenebilir. Bunun sebebi kullanılan diş teli takımı malzemeleri ve ortodontist tecrübesidir. Çok uçurum dis teli fiyatlari farkı olmasa bile arada küçük farklar gözlemlenebilir.

🔸 Diş teli fiyat hesaplama işleminde belirleyici faktörlerden birisi de ortodontik tedavi yapımında doktor seçimi büyük önem taşır. Diş teli tedavisi her hastada farklı yapılır ve sonuçlar kişiye göre değişir. Alanında uzman kişiler tarafından tedavinin yapılması mükemmel sonuç elde edebilmeniz için önemlidir.

🔸 Bir diğer unsur diş teli tedavisinde kullanılacak olan diş teli malzemeleri. Diş teli ağızda çok uzun süre kalacağı için hastaya en uygun diş teli malzemeleri belirlenir ve diş düzeltme fiyatları buna göre hastaya bildirilir.

🔸 Diş teli fiyatları uygulama bölgesine göre belirlenir. Sadece üst diş teli fiyatları 2021 TDB listesinde 3000 ₺ olarak belirlenir. Tek çene diş fiyatları olarak işleme alınır.

Diş teli tedavisi hakkında merak edilen bazı sorular olabilir. Uzman görüşlerine göre verilen cevapları sizlerle paylaşalım.

Diş telleri ne kadar? Diş teli tedavisi fiyatları belirlenirken birçok etken göz önünde bulundurulur. Herkesin diş, çene yapısı farklı olduğu için tel tedavisi tamamen kişilere özeldir. Diş teli fiyatları  baz alınarak muayene yapıldıktan sonra ortodonti tedavi fiyatı belirlenir.

diş teli yapıldıktan sonra dişlerimiz nasıl görünür
Diş Teli Tedavisi Öncesi-Sonrası

Diş teli fiyatları 2021 listeleri ilk olarak TDB’ nin hazırladığı ortodonti fiyatları belirlenmektedir. Diş teli taktırmak ne kadar sorusuna diş klinikleri gerekli görülürse damaklık fiyatları ve 2021 diş teli fiyatları baz alarak hastalarına fiyat bilgisi verir. Diş teli fiyat bilgisi vermek için birçok unsur değerlendirilir.

Diş teli ne kadar diye soran bir hasta için net bilgi vermek yanlıştır. Çünkü hastanın ağız yapısı, uygulanacak diş teli tedavi çeşidi, hastanın hangi diş teli türünü yaptırmak istediği belirlenmeden net fiyat bilgisi verilemez. TDB’ nin belirlediği diş teli tedavisi fiyatları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Türk Diş Hekimleri Birliği Tarafından Belirlenen 2021 Güncel Fiyat Listesi

TDB tarafından % 8 kdv dahil ve hariç diş teli fiyatları;

DİŞ TELİ HİZMETİ – FİYATLARI 2021 KDV HARİÇ ₺ 2021 KDV DAHİL (%8) ₺
📌 Angle sınıf 1 ortodontik tedavisi 1.569₺ 1.695₺
📌 Angle sınıf 2 ortodontik tedavisi 1.875₺ 2.025₺
📌 Angle sınıf 3 ortodontik tedavisi 2.513₺ 2.715₺
📌 Sabit kapanış yükseltici tatbiki 106₺ 115₺
📌 Açık kapanış ortodontik tedavisi 2.513₺ 2.715₺
📌 Pekiştirme tedavisi 560₺ 605₺
📌 Pekiştirme aygıtı (hawley vs) 546₺ 590₺
📌 Sabit Pekiştirme Aygıtı (lingual retainer) 560₺ 605₺
📌 Tek çene için aparey Yapımı (vida hariç) 560₺ 605₺
📌 Çift çene için aparey Yapımı (frankey-akt vs) 1.013₺ 1.095₺
📌 Lingual Ark 305₺ 330₺
📌 Braket tatbiki (tek diş) 143₺ 155₺
📌 Düşen braket tatbiki (tek çene) 134₺ 145₺
📌 Düz ark teli tatbiki (tek çene niti teli) 222₺ 240₺
📌 Ağız İçi Distalizasyon Apareyi (Pendex vb) 1.171₺ 1.265₺
📌 Hızlı maxiller genişletme apareyi 791₺ 855₺

TDHB’ince Belirlenen Fiyatları Resmi Web Sitesinde İncelemek İçin Tıklayınız

Diş Teli İle İlgili Merak Edilen Soruları Sizler İçin Derledik;

👉 Diş teli tedavisindeki ağrılar ne kadar sürer?

Diş teli takıldıktan sonra ağzınızda biraz fazlalık olduğu hissine kapılabilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur. Tel takıldıktan 3 gün sonra dişlerde hassasiyet ve ağrı hissedilebilir. Doktorunuz bu durum için sizlere ağrı kesici ilaç tavsiyesinde bulunacaktır. Bu ağrılar kısa süreli ve 3/5 gün sonra tamamen geçecek küçük ağrılardır.

👉 Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Bu soru diş teli tedavisinde en çok merak edilen sorudur. Kullanılan diş teli çeşitlerine göre bu süre değişebilir. Ortalama olarak 1,5 yıl / 2 yıl sürebilir. Bazı hastalarda süre uzayabilir bazılarında ise daha kısa sürede sonuç alınır.

👉 Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisi süresince ağız bakımı ortodontistin önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. Özel fırçalar, diş ara yüz fırçası, diş fırçalama tekniği, diş duşu gibi yöntemler braketlerin temizliğinde sizlere yardımcı olacaktır.

diş tel bakımı nasıl olmalı?
Diş Teli Bakımı

👉 Şeffaf braketle tedavi süresini uzatır mı?

Şeffaf diş teli tedavisi metal diş teli tedavisine oranla 2020 güncel fiyat listesi verilerine göre daha pahalıdır ancak görüntü estetiğinin bozulmasını istemeyenler için çok fazla tercih edilir. Şeffaf braketle tedavi süresinde diş bozukluğuna göre birkaç aylık bir gecikme yaşanabilir. 

👉 Şeffaf braketler çabuk mu sararır?

Evet şeffaf diş teli metal diş teline nazaran daha çabuk lekelenir ve sararır. Ancak düzenli bakım ve hekim tavsiyelerine dikkat ettiğiniz sürece lekelenme ya da sararmaların önüne geçebilirsiniz.

👉 Şeffaf diş teli tedavi ücretleri ne kadar?

Şeffaf diş teli fiyatları ortalama 6000 ₺ – 15000 ₺ aralığındadır. Şeffaf plak tedavisi fiyat 2021 yılı için bu değerler aralığında belirlenirken vakada kullanılacak malzemeler şeffaf diş teli fiyatları 2021 değiştirir. Tedavi süreçleri birbirine yakın olsa da şeffaf plak fiyatları 2020 diğer diş teli fiyatları listelerine göre daha fazladır.

👉 Diş telleri ağızda yaralar yaparsa ne yapılmalıdır?

Diş teline bağlı olarak ağızda çıkan yaralar için bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Karbonat, sirke, tuzlu su gargaralarını bir iki gün içerisinde yok edecektir. Ancak geçmeyen sürekli yaralar oluşuyorsa enfeksiyona dönüşmeden diş teli takan doktorunuza danışmalısınız.

👉 Diş teli çıkarma ağrılı bir işlem midir?

Diş teli çıkarılırken herhangi bir ağrı hissedilmez. Telleriniz çıktıktan sonra fark edeceğiniz tek şey tellerinizle bütünleşmiş olduğunuz olacaktır.

👉 Diş teli tedavisi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Diş teli tedavisi bittikten sonra dişler tekrar eski haline dönmek ister. Bunu engellemek için apareyler kullanılır. Apareyler düzenli ve belirtilen sıklıkta kullanılmazsa dişer eski haline geri döner.

👉 Devlet hastanesinde diş teli fiyatları ne kadar?

Diş teli tedavisi ortodonti branşının bulunduğu bütün merkezlerde yapılır. Seçtiğiniz devlet hastanesi diş teli uygulaması yapabilmesi için ortodonti biriminin olması şarttır. Peki devlet hastanesinde diş teli fiyatları 2021 yılı için ne kadar?

Devlet diş teli fiyatları 2020 yılına göre fazla değişiklik göstermemiştir. Devlet hastanesi diş teli uygulamasını karşılamak ile beraber bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara uyan vakalarda devlet hastanesi diş teli fiyatları almamaktadır.

👉 Özel hastanelerde diş teli fiyatları ne kadar?

Özelde diş teli fiyatları TDB’ den alınan diş telleri fiyatları, özel hastane fiyat politikası uygulanarak diş teli fiyat hesaplaması yapılır. Diş teli yaptırmayı düşündüğünüz özel hastaneyi arayarak diş teli ücretleri konusunda ortalama bir diş teli fiyatları bilgisi alabilirsiniz.

👉 18 yaş altı diş teli fiyatları ne kadar?

En çok merak edilen sorulardan biri 18 yaş altı diş teli yaptırabilir mi? 18 yaş altı kişilerde diş teli uygulaması süt dişleri tamamen döküldükten sonra yapılabilir. Süt dişleri dökülmeyen vakalarda diş teli uygulaması yanlış bir tedavi olacaktır. 18 yaş altı diş tel fiyatları devlet hastanelerinde şartlara uyumluluk konusu ise ücretsiz yapılır.

Diğer kurumlarda diş teli fiyatları 18 yaş altı için 1500-2500 ₺ aralığında ortalama bir değer olarak hesaplanır. Bu diş teli fiyatları 2021 18 yaş altı için özel hastanelerde yapılacaksa hasta sigortalı olsa bile diş teli fiyatları 2021 18 yaş üstü bireyler ödemektedir. Diş teli fiyatları 2020 18 yaş altı için fiyat aralıkları değişkenlik çok azdır.