Diş Teli Nedir?

Diş teli düzensiz dizilimli ve çarpışık olarak dişlere uygulanan tedavi yöntemidir. Dişlere uygulanan teller braketlere kuvvet uygulayarak dişleri doğal dizilime kavuşturur. Diş teli uygulaması ortodonti tedavisidir. Diş teli fiyatları ortodontistler tarafından belirlenir.

Diş Teli Uygulaması

Diş teli uygulaması başlamadan önce dişlerdeki çürük ve diş tartarları temizlenir. Daha sonra braketler uygulanarak gerek görülürse lastik takılıp tedavi desteklenebilir. Dişlerin ve çenenin tedavi edilmesi kararı alındıktan sonra diş teli uygulaması işlemi başlatılır. Diş teli tedavi amacı yamuk dişlerin düzgün görünüme ulaşması ve çenedeki şekil bozukluğunun giderilmesidir.

Diş Teli Çeşitleri

Diş teli takılması yalnızca sağlık açısından değil görünüş estetiği açısından da takılması gerekir. Düzgün dizilimde olmayan dişlere sahip insanlar gülmekten çoğu zaman kaçınırlar. Bu nedenle diş teli takılması son dönemlerde çok fazla tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur ve buna karşılık diş teli çeşitleri üretilmiştir.  Birden fazla nedene bağlı olarak 4 çeşit diş teli mevcuttur. Diş teli fiyatları belirlenmesinde etkin rol oynar.

şeffaf Diş teli fiyatları - diş teli nedir - diş teli fiyatları 2021

Metal Diş Teli

Metal diş teli ortodonti tedavisinde en sık kullanılan diş teli çeşididir. Daha dayanıklı ve tedaviye çoğu zaman erken cevap vermiştir. Bu nedenle tercih sıralamasında ilk sıralara yerleşmiştir. Tedavi süresi 2 yıldır, bazı hastalarda daha erken sonuç verir.

Porselen Diş Teli

Estetik açıdan görünüm avantajı sunar. Porselen diş teli şeffaf diş teli olarak da adlandırılır. Tedavi süresi 2 yıl ve daha fazla sürebilir. Şeffaf diş teli fiyatları diğer tel çeşitlerine göre daha pahalıdır.

Lingual Diş Teli

Yetişkinlerde kullanılan lingual diş teli çeşididir. Tellerin görünmesini istemeyen hastalar için dişlerin arka kısmına yerleştirilir. Diş uyumuna göre tedavi süresi en az yıldır.

Plak Diş Teli

Plak diş teli diş bozukluğunun düşük seviyede olduğu hastalarda uygulanan yöntemdir. Periyodik akımlarla şeffaf görüntüsü kaybolmaz ve olumlu sonuçlar alınır.

Diş Teli Fiyatları 2021

Diş teli fiyatları 2021‘de diş teli tedavi türüne göre 2.500₺ ile 10.000₺ aralığında değişmektedir. Diş teli fiyatları, alt ve üst çene olarak iki bölgeye uygulandığında 4.000₺10.000₺ aralığında, sadece üst çene(upper jaw) diş teli tedavisi uygulandığında diş teli fiyatı 3.000₺ ile 5.000₺ arasında değişim göstermektedir.

Diş teli tedavisi uzun döneme yayılan tedavi türüdür. Her yıl TDB’ nin belirlediği fiyatlar doğrultusunda diş teli fiyatları belirlenir. Bu fiyatlara ek olarak tedavi gördüğünüz kliniklerde diş teli tedavi fiyatları nasıl belirlenir?

Diş Teli Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Diş tedavi fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenir. Diş teli tedavi fiyatları da yine TDB tarafından 2020-2021 güncel fiyat listesi özel olarak devlet hastaneleri, özel hastaneler ve diş klinikleri için ayrı ayrı belirlenmiştir. En doğru fiyat bilgisini alabilmeniz için muayene olmanız gerekir. Yapılan muayene sonucuna göre diş teli çeşitleri belirlenir ve uygulanacak tedaviye göre TDB’ ye bağlı kalarak diş teli fiyatları kararı verilir.

Diş teli fiyatları arasındaki farklılıklar gözlemlenebilir. Bunun sebebi kullanılan malzemeler ve ortodontist tecrübesidir. Çok uçurum fiyat farkı olmasa bile arada küçük farklar gözlemlenebilir.

Diş teli tedavi fiyatları belirlenirken ortodontik tedavi yapımında doktor seçimi büyük önem taşır. Diş teli tedavisi her hastada farklı yapılır ve sonuçlar kişiye göre değişir. Alanında uzman kişiler tarafından tedavinin yapılması mükemmel sonuç elde edebilmeniz için önemlidir.

Bir diğer unsur diş teli tedavisinde kullanılacak olan diş teli çeşitleri. Diş teli ağızda çok uzun süre kalacağı için hastaya en uygun diş teli belirlenir ve tedavi fiyatı buna göre hastaya bildirilir.

Türk Diş Hekimleri Birliği Tarafından Belirlenen 2021 Güncel Fiyat Listesi

TDB tarafından % 8 kdv dahil ve hariç diş teli fiyatları;

DİŞ TELİ HİZMETİ – FİYATLARI 2021 KDV HARİÇ TL 2021 KDV DAHİL (%8) TL
📌 Angle sınıf 1 ortodontik tedavisi 1569 1695
📌 Angle sınıf 2 ortodontik tedavisi 1875 2025
📌 Angle sınıf 3 ortodontik tedavisi 2513 2715
📌 Sabit kapanış yükseltici tatbiki 106 115
📌 Açık kapanış ortodontik tedavisi 2513 2715
📌 Pekiştirme tedavisi 560 605
📌 Pekiştirme aygıtı (hawley vs) 546 590
📌 Sabit Pekiştirme Aygıtı (lingual retainer) 560 605
📌 Tek çene için aparey Yapımı (vida hariç) 560 605
📌 Çift çene için aparey Yapımı (frankey-akt vs) 1013 1095
📌 Lingual Ark 305,56 330,00
📌 Braket tatbiki (tek diş) 143 155
📌 Düşen braket tatbiki (tek çene) 134 145
📌 Düz ark teli tatbiki (tek çene niti teli) 222 240
📌 Ağız İçi Distalizasyon Apareyi (Pendex vb) 1.171,30 1.265,00
📌 Hızlı maxiller genişletme apareyi 791 855

TDHB’ince Belirlenen Fiyatları Resmi Web Sitesinde İncelemek İçin Tıklayınız

görünmez diş teli

Diş teli tedavisi hakkında merak edilen bazı sorular olabilir. Uzman görüşlerine göre verilen cevapları sizlerle paylaşalım.

Diş Teli İle İlgili Merak Edilen Soruları Sizler İçin Derledik;

Diş teli tedavisindeki ağrılar ne kadar sürer?

Diş teli takıldıktan sonra ağzınızda biraz fazlalık olduğu hissine kapılabilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur. Tel takıldıktan 3 gün sonra dişlerde hassasiyet ve ağrı hissedilebilir. Doktorunuz bu durum için sizlere ağrı kesici ilaç tavsiyesinde bulunacaktır. Bu ağrılar kısa süreli ve 3/5 gün sonra tamamen geçecek küçük ağrılardır.

Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Bu soru diş teli tedavisinde en çok merak edilen sorudur. Kullanılan diş teli çeşitlerine göre bu süre değişebilir. Ortalama olarak 1,5 yıl / 2 yıl sürebilir. Bazı hastalarda süre uzayabilir bazılarında ise daha kısa sürede sonuç alınır.

Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisi süresince ağız bakımı ortodontistin önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. Özel fırçalar, diş ara yüz fırçası, diş fırçalama tekniği, diş duşu gibi yöntemler braketlerin temizliğinde sizlere yardımcı olacaktır.

Şeffaf braketle tedavi süresini uzatır mı?

Şeffaf diş teli tedavisi metal diş teli tedavisine oranla 2020 güncel fiyat listesi verilerine göre daha pahalıdır ancak görüntü estetiğinin bozulmasını istemeyenler için çok fazla tercih edilir. Şeffaf braketle tedavi süresinde diş bozukluğuna göre birkaç aylık bir gecikme yaşanabilir.

Şeffaf braketler çabuk mu sararır?

Evet şeffaf diş teli metal diş teline nazaran daha çabuk lekelenir ve sararır. Ancak düzenli bakım ve hekim tavsiyelerine dikkat ettiğiniz sürece lekelenme ya da sararmaların önüne geçebilirsiniz.

Diş telleri ağızda yaralar yaparsa ne yapılmalıdır?

Diş teline bağlı olarak ağızda çıkan yaralar için bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Karbonat, sirke, tuzlu su gargaralarını bir iki gün içerisinde yok edecektir. Ancak geçmeyen sürekli yaralar oluşuyorsa enfeksiyona dönüşmeden diş teli takan doktorunuza danışmalısınız.

Diş teli çıkarma ağrılı bir işlem midir?

Diş teli çıkarılırken herhangi bir ağrı hissedilmez. Telleriniz çıktıktan sonra fark edeceğiniz tek şey tellerinizle bütünleşmiş olduğunuz olacaktır.

Diş teli tedavisi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Diş teli tedavisi bittikten sonra dişler tekrar eski haline dönmek ister. Bunu engellemek için apareyler kullanılır. Apareyler düzenli ve belirtilen sıklıkta kullanılmazsa dişer eski haline geri döner.

Diş teli fiyatları belirlenirken birçok etken göz önünde bulundurulur. Herkesin diş, çene yapısı farklı olduğu için tedavi tamamen kişilere özeldir. Diş Teli Fiyatları 2020 listesi baz alınarak muayene yapıldıktan sonra ortodonti tedavi fiyatı belirlenir.

diş teli yapıldıktan sonra dişlerimiz nasıl görünür