Tek Diş Kaplama Nedir ?

Zirkonyum Diş Kaplama

Dişlerimizi yiyip içtiğimiz yiyecek ve içeceklerden sonra fırçalanmaz ise çürümeye başlar ve öncelikle dolgu tedavisi yapılması gerekir. Dolgunun yeterli olmadığı durumlarda tek diş kaplama yapılır.

( Dolgulu dişlerimiz daha uzun süre kullanmak için nelere dikkat etmemiz gerekir öğrenmek için tıklayın. )

Dolgu yapılması ne kadar ertelenirse dişimiz gün geçtikçe çürür ve dolgu miktarı giderek artar. Bu gibi dolgunun çok büyük olduğu durumlarda dişin daha sağlam olması için dişinizi çepeçevre saran, sağ ve soldaki dişlerle uyumu dolgudan daha iyi olan zirkonyum yada metal üzerine porselen işlenerek yapılan protezlere diş kaplaması denir. Bu protezler bir bütün halinde yapılabildiği gibi tek tek diş kaplama şeklinde de yapılabilir. Diş Kaplama tek diş için, çok fazla doku kaybı olan dişlerde, dolgudan daha avantajlı olup kesinlikle yapılmasını tavsiye ederim. Tek diş kaplama yapılmazsa olur mu diye soracak olursanız, dolgunun büyük olduğu dişlerde dişlerin kırılma ihtimalini çok azaltacağı için tek diş kaplama yapılmasını tavsiye ederim.

Tek diş zirkonyum kaplama mı yaptırmalıyım yoksa tek diş metal üstü porselen mi yaptırmalıyım, bu durumda hangi dişinize tek diş kaplama yapılacağı önemlidir. Ön bölge dişlerinize yada şöyle diyelim gülümserken görünen dişlerinize tek diş zirkonyum kaplama öneririm. Arka bölgedeki, gülümserken gözükmeyen dişlerinize ise tek diş metal üstü porselen kaplama yaptırabilirsiniz. Burada en önemli fark tek diş kaplama fiyatıdır. Maddi durumunuz müsait ise tek diş zirkonyum fiyatına bakmadan yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum kaplamanın avantajları için tıklayın.

Tek Diş Kaplama Nasıl Yapılır ?

Sırasıyla maddeler halinde anlatmaya çalışayım.

 • Tek diş kaplama yapılacak olan dişinize anestezi iğne yapılır ve diş kesimi yapılırken herhangi bir ağrı hissetmemeniz sağlanır.
 • Kaplama yapılacak dişiniz uyuştuktan sonra dişinizin ufaltılması, kesilmesi işlemi yapılır. Dişiniz kaplama için hazırlanır. Gerekirse içine resimde görüldüğü gibi fiber post konulabilir.
 • Kesim işlemi bittikten sonra dişinizden özel bir kaşık ve silikon yardımıyla ölçü alınır.
 • Kesilen dişin üzerine gerekiyorsa geçici bir diş yapılır. Ve size randevu verilir. Ölçünüz diş teknisyenine gönderilir.
 • Diş teknisyeninden tek dişiniz geldikten sonra kesilen dişinizle uyumuna bakılır. Burada bakılan uyumlar; Alt dişlerle olan ilişkisi, komşu dişlerle olan ilişkisi, diş etiyle kaplamanızın arasındaki ilişki gibi uyumlara bakılır ve gerekirse teknisyene geri gönderilip düzeltilmesi istenir. 
 • Son aşamada ise diş kaplamanızda uyum sorunu yoksa tek zirkonyum dişiniz yada metal üstü porselen dişiniz daimi olarak yapıştırılır. 

Tek Diş Kaplama Fiyatı ?

Tek diş porselen kaplama fiyatı doğal olarak yaptıracağınız yere göre değişmektedir. Bu fiyat değişkenliği bir çok sebebe bağlıdır. Tek diş kaplama yaptıracağınız kliniğin konumu, sosyal çevresi ve kliniğin kaplamanızı yaptırdığı teknisyenin kalitesine göre değişmektedir. Size ortama olarak tek diş kaplama fiyatları 2018 2019 için verecek olursam en uygun 250tl ye bulabileceğinizi düşünmekteyim. Bu rakam 1000-1500tl ye kadar çıkabilmektedir. Bu fiyat farkında yukarıda saydığım sebepler etkilidir.

Tek diş kaplama fiyatı ne kadar ? Türk Diş Hekimliği Birliğinin taban fiyatları:

Bu fiyatlar tavsiye edilen fiyatlardır ama çoğu klinik bu fiyatların altına kaplamalar yapmaktadır. Kliniğimizdeki fiyatları öğrenmek için 0553 333 5530 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz) Zirkonyum kaplama : 885 tl

Veneer Kuron (Seramik) metal üstü porselen : 420tl

Fiber post kullanımı
Tek diş kaplama larda fiber post kullanımı
Zirkonyum tek diş kaplama
Tek diş zirkonyum kaplama

Kalan diş kökünden yaralanılarak yapılan porselen kaplamalar ile uzun süre doğal dişlerinizi kullanabilirsiniz.

Kaplama sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Bu konuyla ilgili kaplama sonrası başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Çok kapsamlı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

 

Yazımızı faydalı bulduysanız yıldız vermeyi unutmayın:)

Tek diş kaplama olur mu?
4.9 (97.89%) 19 votes

 1. ş.gungor diyor ki:

  Merhaba Hamza bey sağ üst çenede azi dişlerde 4 ve sol alt çenede 3 adet yan yana implant takıldı üstüne zirkonyum kaplama yapılma aşamasındayim dişler üzerine tek tek olsun istiyorum sizin önerimiz nedir . Dayanıklılık ve destekleme için tek parça olması mı siz kendinize yapsanız nasıl yapardınız teşekkür ederim

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   bu konuda maalesef implantların konumlarını görmeden ve muayene etmeden yorum yapmam imkansız. İmplantı yaptırdığınız hekiminize işi bırakmanızı tavsiye edebilirim.
   Geçmiş olsun.

 2. Beray diyor ki:

  Merhaba hocam azı dişimin yanındaki dişim geçen gün kırıldı ve çok az bir parça onu tutuyor gülerken resmen insanlardan saklayarak gülmeye çalışıyorum . Maddiyat önemli ama yapılması da ne önerirsiniz

 3. mahmut diyor ki:

  öndekı tek dişime porselen kaplama yapıracagım tek dişime yaptığım için sırıtırmı şimdiden vereceğiniz cevap için teşkkür ederım

  • Hamza Keskin diyor ki:

   merhaba,
   iyi bir hekime yaptırırsanız sırıtmaz. Bir de yaptırdığınız materyale göre de değişir. Dişinizin durumu iyiyse zirkonyum yada e-max tercih edebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 4. volkan yaman diyor ki:

  hocam ben 15 yasındayım ve ön dişlerim salaniyo ve sag ön dişimin yanindaki dis kirildi cok az bisey dis var sizce ne yapmaliyim salanmaması icin ve kitik dis icin simdiden saglun hocam

  • Hamza Keskin diyor ki:

   merhaba,
   ön dişlerinin sallanması biraz sıkıntılı bir durum. Senin korktuğun kadar sallanmıyor olabilir. Güvendiğin bir diş hekimine muayene olmanı tavsiye ederim. Gerçekten sallanıyorsa çok hızlı bir şekilde müdahale edilmeli.
   Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Randevu Al.