For English : Zirconia Crowns Turkey

İçindekiler

Zirkonyum Kaplama Fiyat

Zirkonyum kaplama fiyatı almak için whatsappdan yazarken, dişlerinizin fotoğrafını ve röntgeninizi eklerseniz sizlere daha hızlı ve sağlıklı cevaplar verebiliriz.

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan zirkonyum kaplamalar hakkındaki bu yazıyı okurken, dişler kesilirken ağrı duyacak mıyım? sorusuna cevap bulacağınız gibi, ”geçici kaplamalarım ile sigara, alkol içebilir miyim?” benzeri sorularınızın da cevaplarını bulacaksınız. Şimdi daha fazla beklemeden yazımıza geçelim.

Zirkonyum Diş Kaplaması Ne Demektir?

Beyaz renginden, ışık geçirgenliğinden ve dayanıklılığından* dolayı, diş tedavilerinde estetik protez tedavilerine olanak sağlayan, diş hekimliğinde metal üstü porselenden sonra çığır açan bir kaplama çeşididir.

Zirkonyum Kaplama Aşamaları Nelerdir?* Nasıl Yapılır?

*Bizim kliniğimizde yapılan ”diş köprüsü nasıl yapılır” aşamaları olup başka kliniklerde farklılık gösterebilir ama %90 bu şekilde yapılır.

 • Diş preparasyonu sırasında herhangi bir ağrı sızı hissedilmesin diye lokal anestezi yapılır.
 • Kaplama yapılacak olan dişler ufaltılır ve hassas ölçü alınır.
 • Dişler kesilip ölçü alındıktan hemen sonra geçici diş koltuktan kalmadan hazırlanır ve geçici olarak yapıştırılır.
 • Kesilmeyen dişler referans alınarak zirkonyum renkleri seçilir.
 • 3-5 gün sonra zirkonyum kaplamanız gelmiş olur ve gelen gerçek dişiniz genellikle geçici olarak yapıştırılır. Daimi olarak yapıştırılmamasının sebebi bir sorun olduğu zaman hızlı bir şekilde müdahale edebilmektir.
 • Kullanımda sorun yoksa 4-7 gün sonra daimi olarak yapıştırılır.
 • 6 ayda 1 kontrole gelinir. Kaplamalarınızı uzun süre kullanmak için yapılması gerekenleri yakın zamanda burada yazacağız.

Neden Zirkonyum Diş Kaplama? Avantajları nelerdir?

 • Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliği doğal dişimize çok yakın olduğundan dolayı doğal bir görüntü sağlar ve çok belli olmaz.
 • Diş etleriyle uyumu geleneksel metal üstü porselenlere göre çok iyidir. Metal üstü porselenler diş etilerinde morumsu biz görüntüye sebep olabilirken zirkonyumda böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Özellikle ön bölge dişlerinizi yaptırırken zirkonyum yaptırmamız, doğal dişlere en yakın görünümü elde etmenizi sağlayacağı için, zirkonyum diş kaplamaları tercih edilebilir.
 • Biyolojik olarak daha uyumludur. Bazı hastalarımızda metal alt yapılı porselen kaplamalara karşı alerji oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda zirkonyum kaplamalar ilk tercih olmalıdır.
 • Zirkonyum yapılacak olan dişten daha az diş dokusu kesilir. Çünkü geleneksel metal üstü porselenlerde, metalden yansıyacak olan grimsi görüntüyü azaltabilmek ve daha doğal bir görüntü sağlamak için diş dokusu daha fazla kesilir.
 • Estetik kaplama yapılacak olan dişlerde daha az kesim yapıldığı için ayrıca sıcak soğuk hassasiyetin de daha az olması beklenir.
 • Tek diş kaplama yapılacak ise, doğal dişlere olan benzerliğinden dolayı ayırt edilemeyeceği için zirkonyum diş yapılması daha uygun olur.

Tek diş kaplama olur mu? Hangi durumlarda tek diş kaplama olur tıklayın.

Zirkonyum Kaplamaların Dezavantajları?

 • Zirkonyum köprüler çok uzun diş boşluklarının olduğu durumlarda geleneksel metal üstü porselenlere göre daha kırılgan oldukları için tercih edilmez.
 • Geleneksel metal üstü porselenlere göre daha pahalı olmaları.

Size özel Yazılarımız

Zirkonyum Diş Kaplama fiyatları?

Zirkonyum diş fiyatları yaptıracağınız bölgeye göre değişmektedir. ”Bölgeden bölgeye zirkonyum kalitesinde değişim olur mu?” diye soracak olursanız cevabım maalesef ki evet olacaktır. Kaliteli malzeme kullandığına inandığınız 2 yerin arasındaki fiyat farkı da hekimler arasındaki fiyat politikasından kaynaklanabilir:)

Türk Diş Hekimleri Birliğinin tavsiye ettiği ortalama Zirkonyum kaplama fiyatı 1.105,00 TL olup fiyatlar yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı farklılık göstermektedir.

Kliniğimizdeki zirkonyum fiyatlarını öğrenmek için 0553 333 55 30 numaralı telefondan whatsapp veya arama ile ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Öncesi Sonrası Fotoğrafları

Zirkonyum öncesi
Zirkonyum öncesi
Zirkonyum Sonrası
Zirkonyum Sonrası

Zirkonyumla İlgili En Çok Sorulan Sorular & Cevaplar

Zirkonyum renkleri nelerdir? Hangi renk zirkonyum yaptırmalıyım?

Zirkonyum Altyapı Renkleri A1 A2 A3 A4 B1 B2 B3 B4 C1 C2 C3 C4 D2 D3

Zirkonyum köprü yada kaplama için diş kesimi bittikten sonra zirkonyum altyapı rengi seçilmelidir. Bu renkler en beyazdan koyuya doğru a1-b1-c1-d2 diye devam etmektedir. a1 zirkonyum renginden daha beyaz zirkonyum renkleri de bulunmakta olup çok nadir kullanılmaktadır.

Hangi renk zirkonyum yaptırmalısınız sorusuna ise şöyle cevap verebilirim. 1-2 üye zirkonyum yaptıracaksanız kendi dişinize en yakın olan rengi seçmenizi tavsiye ederim. Full zirkonyum yapılacak ise a1 veya b1 renklerini tavsiye edebilirim. Ama doktorunuzun tavsiyesini kesinlikle göz önünde bulundurmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

Zirkonyum kaplamanın yapılmadığı durumlar var mı?

Çok uzun boşlukların olduğu, köprü ayağı olacak dişler arasındaki boşluk çok fazla ise zirkonyum diş kaplamaların yapılmasını desteklemiyorum. Böyle durumlarda geleneksel metal üstü porselenleri tercih ediyorum. İlla zirkonyum isteniyorsa implant yapılıp üst yapısı zirkonyum yapılabilir.

İmplant üstü zirkonyum kaplama olur mu?

implant üstüne zirkonyum kaplama tabiki yapılabilir. Metal üstü kaplamaya göre daha estetik olur. İmplant diş başlıklı yazımızdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum kaplamanın altındaki diş çürür mü?

Kurallarına uyularak yapılan ve düzenli olarak kontrolu yapılan zirkon kaplamaların altındaki dişler çürümez. Ama yapıldıktan sonra kontrolleri aksatılan, bakımı yapılmayan kaplamaların altındaki dişler elinde sonunda çürüyecektir. 

Zirkonyum kaplamada diş kesilir mi?

Evet, zirkonyum kaplamalarda diş kesilir. Zirkonyum diş kaplamaların ışık geçirgenliği daha fazla olduğu için normal metal üstü kaplamalara göre daha az diş kesilir. 

Zirkonyum kaplamadan sonra sigara, alkol içebilir miyim?

Maalesef istemesekte, zirkon kaplama yada geleneksel metal üstü porselen kaplamalar yapılmadan önce ve sonra sigara ve alkol içmenizde bir sıkıntı yoktur.

Zirkonyum ağız kokusu yapar mı?

Kurallarına uyularak yapılan ve evde düzenli olarak bakımı yapılan ( günde 2 kere diş fırçalama, süper floss kullanımı, diş ipi kullanımı vs. ) zirkonyum diş kaplamaları herhangi bir koku yapmaz. Ağzınızda koku oluşumundan şikayetçiyseniz başka durumları değerlendirmelisiniz.

Metal kaplamaya alerjim var acaba zirkonyum alerjim de var mıdır?

Bu gibi durumlarla çok karşılaşmasakta metal üstü porselene alerjisi olan hastalarımın çoğuna zirkonyum yaptık ve alerji durumunun ortadan kalktığını gözlemledik. Zirkonyum alerjisi metal alerjisine göre hiç yok denecek kadar azdır.

İmplant yaptırdım, Zirkonyum abuntment mı taktırmalıyım yoksa normal mi?

implantlarınız ön bölgede ise, zirkonyum abuntment tavsiye edebilirim. Arka bölgede ise estetik çok önemli olmadığı için zirkonyum abuntment için ekstra bir fiyat ödemenize gerek yoktur.

Zirkonyum kaplama zararlı mı?

Zirkonyum kaplamanın herhangi bir zararı yoktur. Ama gereksiz yere dişlerin kesilip, küçültülüp zirkonyum yapıldığı durumlarda tabiki zararlıdır diyebiliriz.

Zirkonyum gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Zirkonyum gülüş tasarımı yaptırmak için öncelikle dişten ölçü alınır, alçı model dökülür. Sizin yüzünüze en uygun çalışmanın mock-up’ı hazırlanır. Daha sonra bu mock-up ağzınıza uygulanır ve dişlerinizin son halini kesilmeden görmüş olursunuz. Bu aşamada istemediğiniz bölümleri hekiminize söyleyerek tam ideal gülüş tasarımına ulaşılır ve sonrasında dişler kesilip normal zirkonyum aşamalarına geçilir.

Zirkonyum koku yapar mı?

Bakımı güzel yapılmayan her köprü, her kaplama koku yapar. Zirkonyum kaplamalarda düzenli olarak bakımı yapılmaz ise koku yapacaktır.

Zirkonyum mu porselen mi yaptırmalıyım?

Bu soru çok geldiği için detaylı bir yazı yazmak gerekti. Okumak için alttaki linki tıklayabilirsiniz.

Zirkonyum mu Porselen mi

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Kullanıma göre zirkonyum diş kaplamaların ömrü en az 5 yıldır. 15 yıl kullanan hastalarımızda olmaktadır. Köprü dişlerin ömrü ne kadardır? arttırmak için neler yapabilirim?diyorsanız alttaki linki tıklayabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü

Zirkonyum Kaplama Sonrası Nelere dikkat etmeliyim?

Bu sorunun cevabı çok uzun olduğu için kaplama sonrası başlıklı yazımdan detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Zirkonyum kaplama nasıl sökülür?

Zirkonyum kaplamaları sökmek için 2 yöntem vardır.

1. yöntemde zirkonyum kaplamaların diş etiyle birleştiği yere ucunda ufak bir çıkıntı olan zirkon kaplama sökücü yerleştirilir ve çok ufak kuvvetler ile vurularak çıkarılmaya çalışılır. Bu yöntem kulağa biraz kötü gibi gelsede zirkon kaplamaların en az zarar görerek çıkarılabileceği bir yöntemdir. Bu yöntemler zirkonyum kaplamalar sökülmez ise 2. yöntem tercih edilir.

2. yöntemde ise zirkon kaplama sökmek için zirkonyum kaplamalar kesilerek çıkarılır ve tekrar kullanılamaz hale gelir. Kesme işlemi dolgu yaparken kullandığımız dişi aşındırmaya yarayan aeratör adlı döner alet ile yapılır.

kaynaklar: wikipedia

 

[Toplam:14    Ortalama:4.5/5]

 1. Afra diyor ki:

  Hocam merhaba
  Ön dişlerim arasında hafif boşluk var ve sol ön ve yan dişim biraz dışarı doğru .bu arada on iki dişim kanal tedavili.daha önce tel kullandım fakat Ön yan dişimin birisi eksik ve dişleri kaydırıp köpek dişimin altını keserek benzetmeye çalışmıştı.tel tedavisinden etkili bir sonuç alamadım ve biraz da eski haline döndü. plak mı zirkonyum mu hangisi daha uygun olur sizce ?

 2. Rabia diyor ki:

  Merhaba zirkonyumla alakalı bir sorum olacaktı, ön 4 dişim baya inceltilip kanal tedavisi uygulandı, şuan da dişlerimde uzun süre kullandığım için renk değişimi ve koyulaşma mevcut ön dişlerime zirkonyum yaptırmam mümkün müdür tek korkum dişlerimin kanal tedavisi yüzünden çok fazla inceltilmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Soru Sor. Randevu Al.