Ortodonti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti nedir: düzensiz dizilimli dişleri tedavi eden, dişlerin uyum ilişkilerinin kontrolünü sağlayan uzmanlık alanıdır. Uzun süre biberon kullanımı, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkların sonucunda ortodontik sorunlar oluşabilir. Bu alışkanlıkların mümkün olduğunca erken tedavi edilmesi gerekir.

Ortodontik Tedavi Gerektiren Durumlar

Özellikle son yıllarda artış gösteren ortodonti tedavisi diş hekimliğinin ayrı bir dalıdır. Diş yapısının çapraşık olması dişlerin görevini yerine getirmesini engeller. Yani diş görünümünün yanı sıra diş sağlığının da olması gerektiği standartlara ulaşmasını sağlar. Diş birleşimi, çiğneme, çene ileri geriliği problemlerinin çözümü için ortodonti tedavisi gereklidir.

🔹 Düzensiz Diş Dizlimi: diş teli tedavisinin gerekli olduğu bir durumdur. Diş çapraşıklığı ancak diş teli kullanımı ile giderilebilir. Ortodontik tedavi nedir? sorusuna diş çapraşıklığını düzeltmek amacıyla yapılan diş teli uygulamasına verilen tedavi yöntemi cevabı verilebilir.

🔹 Dönük Dişler: ortodonti tedavisi neden yapılır dediğimizde dönük dişler için yapılması gereken işlem ortodonti tedavi yöntemidir. Özellikle dönük dişlere erken müdahale edildiği zaman tedavi aşaması daha kolay atlatılır.

🔹 Diş Aralarındaki Boşluk: dişler arasındaki boşluk genelde ön dişlerde görülür. Diş telleri yardımıyla dişler arasındaki boşluk kapatılır. Erken ortodonti müdahalesi erken sonuç almanızı sağlayacaktır.

🔹 Kapanış Bozukluğu: örtülü, ön arka kapanış bozukluğu, çapraz diş bozukluğu olarak görülen problemlerde ortodonti tedavisi uygulanır.

🔹 Çene İleri Geriliği: çene problemleri genelde çocuklukta kazanılan yanlış davranışlar sonucunda görülür. Parmak emme, biberon alışkanlığı gibi davranışlar çene gelişimini engeller ve olması gerektiğinden farklı olarak büyür.

🔹 Eksik Dişler: genetik ya da doğumsal faktörler nedeniyle diş eksikliği olabilir. Protez uygulaması ya da diş teli uygulaması ile diş eksikliği tedavi edilir.

Tedavi edilmeyen ortodontik sorunlar daha büyük problemlere neden olabilir. Sağlıklı diş ve ağız yapısı için aksatılmadan ortodonti tedavisi önerilir. Ortodonti nedir ve ortodonti ne ile ilgilenir sorusunu bu açıklamalarla cevaplamış olduk.

Ortodonti Hastaları Nasıl Tedavi Edilir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ağızda yapısal problemler meydana gelebilir. Yapısal bozukluklar küçüklükte yapılan yanlış alışkanlıklar sonucu ortodonti tedavisi gerektirir. Çene bozukluğu, diş dizilimi bozukluğu, kalıtsal bozukluklar nedeniyle vakaların ortodonti tedavisi yaptırması gerekmektedir.

Ortodonti tedavisi için diş teli uygulaması en çok tercih edilen yöntemdir. Metal diş teli, Şeffaf diş teli, Görünmez diş teli (lingual diş teli), Şeffaf plak (Şeffaf apareyler) diş teli çeşitleridir. Diş teli ile ortodonti nasıl tedavi edilir?

Metal Diş Teli

Metal diş teli en çok tercih edilen ve dayanıklı diş telidir. Ortodonti plak ve diğer ortodonti plaklar diş hekimi tavsiyesi ile uygulama kararı alınmalıdır.

Görünmez Diş Teli (Lingual Diş Teli)

Diş teli görünmesini istemeyen kişiler için uygundur. Dişlerin arka kısmına görünmeyecek biçimde yerleştirilir.

Şeffaf Plak Ortodonti

Çapraşık ve uyumsuz dişlerin tedavisinde kullanılan diş teli çeşididir. Genellikle diş teli taktırmak istemeyen vakalar için uygundur. Şeffaf plak ortodonti tedavisinin avantajı hasta plağı istediği zaman çıkarabilir. Yanlık günlük ortalama 20 saat takmalıdır. 3D teknolojisi kullanılarak diş ölçümleri alınır ve bilgisayar ortamında plaklar hazırlanır.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Erken yaşlarda başlayan ortodontik tedaviler ağız yapısına göre değişkenlik gösterir. Ortodontik tedavisi ne kadar sürer? Ortodonti tedavisinin süresi ortalama 2 yıldır.  En kısa ortodonti tedavisi en az 1,5 yıl sürmektedir. Süt dişler bitmeden ortodontik tedavi uygulaması yapılmaz. Daimi dişlerin yerleşimi beklenir ve oluşan yeni dişlerin yapısına göre ortodonti tedavisi uygulanır.

Ortodonti Tedavi Fiyatları 2020

Ortodontik tedavi fiyatları 2020 yılında 2000 ₺ ve 10000 ₺ arasında değişkenlik gösterir. Alt çene, üst çene ya da her ikisi beraber diş teli fiyatları hesaplanır.

Ortodonti tedavi ücretleri hesaplanırken kullanılacak diş teli markası, ortodontis derecesi gibi faktörler ortodonti ücretlerini etkiler.

Kliniğimizde muayene olarak net fiyat bilgisi alabilirsiniz. Ağız yapınıza en uygun ortodonti tedavisi belirlenir ve sizlere bu bilgiye göre fiyat aktarılır.

Diş Teli Fiyatları 2020 Güncel Fiyat Listesi

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen ortodonti tedavisi fiyatları 2020 şu şekildedir;

Tek Çene                                Çift Çene

Metal diş teli                      2.000₺ – 4.000₺          2.000₺ – 6.000₺

 Şeffaf diş teli (Porselen diş teli)        3.000₺ – 5.000₺ 3.000₺ – 8.000₺

Görünmez diş teli                5.000₺ – 8.000₺          8.000₺ – 15.000₺
(lingual diş teli)

Şeffaf plak                      3.000₺ – 5.000₺          5.000₺ – 8.000₺

(Şeffaf apareyler)

Ortodonti tedavi fiyatları dişlerdeki çarpıklık düzeyine, hekimin tecrübesine, kullanılacak malzemelere göre belirlenir. Ortodonti fiyatları 2020 yılında en uygun tek çenede 2.000₺, çift çenede ise 6.000₺ aralığında değişmektedir.

Telsiz ortodonti tedavisi diş teli tedavisinde erteleyen hatta ret eden hastalar için geliştirilmiş modern diş teli tedavi yöntemidir. 3D teknolojisi kullanılarak dişlerin iyileşme durumu sıklıkla kontrol edilir. Telsiz ortodonti fiyat olarak diğer diş teli fiyatlarından daha pahalıdır.

Ortodonti nedir? ortodonti dişlerin yapısal bozukluğunu düzeltme işlemini yapan diş hekimliği birimidir. Ortodonti nasıl tedavi edilir? sorusu sıkça sorulan sorulardan biridir. Ortodonti tedavi yöntemlerini ortodontist hekimler belirler. Tedavi türü veya tedavi yöntemleri bilgisini muayene olduktan sonra hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz.