İçindekiler


Zirkonyum kaplama fiyatları Keskin diş kliniğimizde TDB’ nin belirlediği fiyatlar baz alınarak değerlendirilir. Son yıllarda diş hekimlerinin en çok tercihi olan zirkonyum kaplama maliyeti biraz yüksek olsa da uzun yıllar kullanım imkanı sağladığı için aslında uygun fiyatlarda yapılır. Yeni diş yapımında kullanılan beyaz renkli madde olan zirkonyum, özel zirkonya seramiğine dönüştürülerek kullanılan kaplama çeşididir. Sağlam ve dayanıklı yapısı sayesinde kullanıcısını yeni ve uzun ömürlü diş sahibi yapar.

Türk Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenen Zirkonyum Kaplama Fiyatlar:

🔹 2021 KDV HARİÇ TL

🔹 2021 KDV DAHİL (%8) ₺. Veneer Zirkonyum Kaplama Fiyat (Metal ücreti hariç) 451₺ – 510₺ Veneer Kuron (Akrilik) 685₺ – 740₺ İmplant Üstü Veneer Zirkonyum Kaplama (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç) 1.041₺ – 1.125₺ Laminate Veneer (Akrilik) 828₺ – 895₺. Laminate Veneer (Seramik) 2.083₺ –  2.250₺.

Zirkon Diş Fiyatları

Zirkon diş fiyatları 2021 yılı için ortalama 510₺ ile 2250₺ arasında değişir. Dolar ve Euro kurları da güncel zirkon diş fiyatlarını etkiler. Net fiyat bilgileri paylaşmak çok doğru olmayacağı için öncelikle muayene olmanızda fayda vardır.

* Kıymetli metal ücreti hariç. ** Kıymetli metal ve zirkonyum ücreti hariç.

Zirkonyum Diş Kaplaması Ne Demektir?

Beyaz renginden, ışık geçirgenliğinden ve dayanıklılığından* dolayı, diş tedavilerinde estetik protez tedavilerine olanak sağlayan, diş hekimliğinde metal üstü porselenden sonra çığır açan bir kaplama çeşididir. Diş kaplama yapımında kullanılan beyaz renkli bir maddedir. Saf mineral hali yerine zirkonya seramiği maddesine dönüştürülerek fırınlanır. Zirkonyum diş kaplama metal destekli kaplamalara nazaran daha doğal bir görünüm sağlar. Zirkonyum kaplama nedir? sorusuna cevap ise; yeni nesil diş kaplama tedavi yöntemidir.

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan zirkonyum kaplamalar hakkındaki bu yazıyı okurken, dişler kesilirken ağrı duyacak mıyım? sorusuna cevap bulacağınız gibi, ”geçici kaplamalarım ile sigara, alkol içebilir miyim?” benzeri sorularınızın da cevaplarını bulacaksınız. Şimdi daha fazla beklemeden yazımıza geçelim.

Diş Kaplama Fiyatları
Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Kaplama Aşamaları Nelerdir? Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplama tedavileri arasındaki en belirgin özellik kullanılacak malzemenin türü ve kalitesidir. Kaplama öncesi ufak düzeltmeler ve oynamalar yapılı, gerekli kontroller sağlanır. Uygun zirkonyum kaplama fiyatları ile zirkonyum diş kaplama nasıl yapılır? sorusunu aşama aşama cevaplayalım.

✴ Bizim kliniğimizde yapılan ”diş köprüsü nasıl yapılır?” aşamaları olup başka kliniklerde farklılık gösterebilir ama %90 bu şekilde yapılır.

👉Diş preparasyonu sırasında herhangi bir ağrı sızı hissedilmesin diye lokal anestezi yapılır.

👉Kaplama yapılacak olan dişler ufaltılır ve hassas ölçü alınır.

👉Dişler kesilip ölçü alındıktan hemen sonra geçici diş koltuktan kalkmadan hazırlanır ve geçici olarak yapıştırılır.

👉Kesilmeyen dişler referans alınarak zirkonyum renkleri seçilir.

👉3-5 gün sonra zirkonyum diş kaplamanız gelmiş olur ve gelen gerçek dişiniz genellikle geçici olarak yapıştırılır. Daimi olarak yapıştırılmamasının sebebi bir sorun olduğu zaman hızlı bir şekilde müdahale edebilmektir.

👉Kullanımda sorun yoksa 4-7 gün sonra daimi olarak yapıştırılır.

👉6 ayda 1 kontrole gelinir. Kaplamalarınızı uzun süre kullanmak için yapılması gerekenleri yakın zamanda burada yazacağız.

Neden Zirkonyum Diş Kaplama? Avantajları nelerdir?

  1. Zirkonyum diş kaplama, ışık geçirgenliği doğal dişimize çok yakın olduğundan dolayı doğal bir görüntü sağlar ve çok belli olmaz.
  2. Diş etleriyle uyumu geleneksel metal üstü porselenlere göre çok iyidir. Metal üstü porselenler diş etlerinde morumsu bir görüntüye sebep olabilirken zirkonyumda böyle bir durum söz konusu değildir.
  3. Özellikle ön bölge dişlerinizi yaptırırken zirkonyum yaptırmanız, doğal dişlere en yakın görünümü elde etmenizi sağlayacağı için, zirkonyum diş kaplama tercih edilebilir.
  4. Biyolojik olarak daha uyumludur. Bazı hastalarımızda metal alt yapılı porselen kaplamalara karşı alerji oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda zirkonyum kaplamalar ilk tercih olmalıdır.
  5. Zirkonyum yapılacak olan dişten daha az diş dokusu kesilir. Çünkü geleneksel metal üstü porselenlerde, metalden yansıyacak olan grimsi görüntüyü azaltabilmek ve daha doğal bir görüntü sağlamak için diş dokusu daha fazla kesilir.
  6. Estetik kaplama yapılacak olan dişlerde daha az kesim yapıldığı için ayrıca sıcak soğuk hassasiyetin de daha az olması beklenir.
  7. Tek diş kaplama yapılacak ise, doğal dişlere olan benzerliğinden dolayı ayırt edilemeyeceği için zirkonyum diş yapılması daha uygun olur. Tek diş kaplama yazısı için tıklayınız 👇👇

Tek diş kaplama olur mu? Hangi durumlarda tek diş kaplama olur tıklayın.


Zirkonyum Dişler İleride Renk Değişikliği Yapar Mı?

Zirkonyum diş kaplama tedavisinde dişlerde renk değişimi olmaz. Yalnız kullanılan malzeme ve uygulamalar burada önemli rol oynar. Yanlış yapılan uygulama ve kullanılacak malzemenin kalitesiz olması kaplama dişlerde sararma hatta diş etlerinde morarmalara sebep olabilir. Kliniğimizde zirkonyum kaplama tedavisi için ileri düzey kaliteli malzemeler kullanılmaktadır. Doğru yapılacak uygulamalarla sizlere uzun yıllar kullanabileceğiniz zirkonyum kaplama dişler yapıyoruz.

Zirkonyum diş kaplama ışığı geçirgenlik özelliği ve doğal dişe uyumlu, diş etleriyle kusursuz bir uyum sağlar. Estetik görünümü mükemmel olan bu malzemeler hastalarımızda max memnuniyet yaratmaktadır.

Zirkonyum kaplamalı dişlerin periyodik bakımı ve hekim kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Zirkonyum Diş Kaplama Dezavantajları?

👉Zirkonyum köprüler çok uzun diş boşluklarının olduğu durumlarda geleneksel metal üstü porselenlere göre daha kırılgan oldukları için tercih edilmez.

👉Geleneksel metal üstü porselenlere göre daha pahalı olmaları.

Size özel Yazılarımız

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2021 Güncel Listesi

Zirkonyum kaplama fiyatları yaptıracağınız bölgeye göre değişmektedir. ”Bölgeden bölgeye zirkonyum kalitesinde değişim olur mu?” diye soracak olursanız cevabım maalesef ki evet olacaktır. Kaliteli malzeme kullandığına inandığınız 2 yerin arasındaki fiyat farkı da hekimler arasındaki fiyat politikasından kaynaklanabilir:)

Zirkonyum kaplama fiyatları ne kadar? Bu soru zirkonyum kaplama düşünenler için merak konusudur. Zirkonyum kaplama fiyatları kaplama yaptırmayı düşündüğünüz diş sayısına göre farklılık gösterir. Kullanılacak malzemenin kalitesi, diş hekiminizin ustalığı, işçiliği fiyat bazlarını etkileyebilir.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA FİYATLARI 2021 2021 KDV HARİÇ ₺ 2021 KDV DAHİL(%8) ₺
Veneer Zirkonyum Kaplama (Metal ücreti hariç) 451₺ 510₺
Veneer Kuron (Akrilik) 439₺ 475₺
İmplant Üstü Veneer Zirkonyum Kaplama (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç) 1.115₺ 1.205₺
Laminate Veneer (Akrilik) 532₺ 575₺
Laminate Veneer (Seramik) 1.069₺ 1.155₺
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz) 1.023₺ 1.105₺
Adeziv Köprü (Maryland vb. gibi) 365,₺ 395₺
Düşmüş Kuron ve Köprü Simantasyonu (Her Sabit Üye İçin) 60₺ 65₺
Kuron Köprü Tamiri * (Her Üye İçin) 254₺ 275₺

* Kıymetli metal ücreti hariçtir. ** Kıymetli metal ve zirkonyum ücretleri hariç olarak fiyatlandırma verilmiştir.

Türk Diş Hekimleri Birliğinin tavsiye ettiği ortalama zirkonyum kaplama fiyatları 1.105,00 TL olup fiyatlar yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı farklılık göstermektedir.

NOT : Kliniğimizdeki zirkonyum kaplama fiyatları öğrenmek için 0553 333 55 30 numaralı whatsapp mesaj hattından veya arayarak bizlere ulaşabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama fiyatı almak için whatsapp’ dan yazarken, dişlerinizin fotoğrafını ve röntgeninizi eklerseniz sizlere daha hızlı ve sağlıklı cevaplar verebiliriz.

Diş Kaplama Öncesi-Sonrası


Zirkonyumla İlgili En Çok Sorulan Sorular & Cevaplar

👉 Zirkonyum renkleri nelerdir? 

Zirkonyum köprü yada kaplama için diş kesimi bittikten sonra zirkonyum altyapı rengi seçilmelidir. Bu renkler en beyazdan koyuya doğru A1-B1-C1-D2 diye devam etmektedir. A1 zirkonyum renginden daha beyaz zirkonyum renkleri de bulunmakta olup çok nadir kullanılmaktadır.

Zirkonyum Kaplama
Zirkonyum Kaplama Altyapı Renkleri A1 A2 A3 A4 B1 B2 B3 B4 C1 C2 C3 C4 D2 D3

👉 Hangi renk zirkonyum yaptırmalıyım?

Hangi renk zirkonyum yaptırmalısınız sorusuna ise şöyle cevap verebilirim. 1-2 üye zirkonyum yaptıracaksanız kendi dişinize en yakın olan rengi seçmenizi tavsiye ederim. Full zirkonyum yapılacak ise A1 veya B1 renklerini tavsiye edebilirim. Ama doktorunuzun tavsiyesini kesinlikle göz önünde bulundurmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

👉 Zirkonyum kaplamanın yapılmadığı durumlar var mı?

Çok uzun boşlukların olduğu, köprü ayağı olacak dişler arasındaki boşluk çok fazla ise zirkonyum diş kaplamaların yapılmasını desteklemiyorum. Böyle durumlarda geleneksel metal üstü porselenleri tercih ediyorum. İlla zirkonyum isteniyorsa implant yapılıp üst yapısı zirkonyum yapılabilir.

👉 İmplant üstü zirkonyum kaplama olur mu?

İmplant üstüne zirkonyum diş kaplama tabi ki yapılabilir. Metal üstü kaplamaya göre daha estetik olur. İmplant diş başlıklı yazımızdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

👉 Zirkonyum kaplamanın altındaki diş çürür mü?

Kurallarına uyularak yapılan ve düzenli olarak kontrollü yapılan zirkon kaplamaların altındaki dişler çürümez. Ama yapıldıktan sonra kontrolleri aksatılan, bakımı yapılmayan kaplamaların altındaki dişler eninde sonunda çürüyecektir. 

👉 Zirkonyum kaplamada diş kesilir mi?

Evet, zirkonyum kaplamalarda diş kesilir. Zirkonyum diş kaplama ışık geçirgenliği daha fazla olduğu için normal metal üstü kaplamalara göre daha az diş kesilir. 

👉 Zirkonyum kaplamadan sonra sigara, alkol içebilir miyim?

Maalesef istemesek de, zirkon diş kaplama ya da geleneksel metal üstü porselen kaplamalar yapılmadan önce ve sonra sigara ve alkol içmenizde bir sıkıntı yoktur.

👉 Zirkonyum ağız kokusu yapar mı?

Kurallarına uyularak yapılan ve evde düzenli olarak bakımı yapılan ( günde 2 kere diş fırçalama, süper floss kullanımı, diş ipi kullanımı vs. ) zirkonyum diş kaplamaları herhangi bir koku yapmaz. Bakımı güzel yapılmayan her köprü, her kaplama koku yapar. Zirkonyum kaplamalarda düzenli olarak bakımı yapılmaz ise koku yapacaktır. Bakım yapılan ağızda hala koku varsa başka durumları değerlendirmelisiniz. 

👉 Metal kaplamaya alerjim var acaba zirkonyum alerjim de var mıdır?

Bu gibi durumlarla çok karşılaşmasak da metal üstü porselene alerjisi olan hastalarımın çoğuna zirkonyum yaptık ve alerji durumunun ortadan kalktığını gözlemledik. Zirkonyum alerjisi metal alerjisine göre hiç yok denecek kadar azdır.

👉 İmplant yaptırdım, Zirkonyum abuntment mı taktırmalıyım yoksa normal mi?

İmplantlarınız ön bölgede ise, zirkonyum abuntment tavsiye edebilirim. Arka bölgede ise estetik çok önemli olmadığı için zirkonyum abuntment için ekstra bir fiyat ödemenize gerek yoktur.

👉 Zirkonyum kaplama zararlı mı?

Zirkonyum kaplamanın herhangi bir zararı yoktur. Ama gereksiz yere dişlerin kesilip, küçültülüp zirkonyum yapıldığı durumlarda tabi ki zararlıdır diyebiliriz.

👉 Zirkonyum gülüş tasarımı nasıl yapılır?

🔹 Zirkonyum gülüş tasarımı yaptırmak için öncelikle dişten ölçü alınır, alçı model dökülür.

🔹 Sizin yüzünüze en uygun çalışmanın mock-up’ı hazırlanır.

🔹 Daha sonra bu mock-up ağzınıza uygulanır ve dişlerinizin son halini kesilmeden görmüş olursunuz.

🔹 Bu aşamada istemediğiniz bölümleri hekiminize söyleyerek tam ideal gülüş tasarımına ulaşılır ve sonrasında dişler kesilip normal zirkonyum aşamalarına geçilir.

👉 Zirkonyum mu porselen mi yaptırmalıyım?

Bu soru çok geldiği için detaylı bir yazı yazmak gerekti. Okumak için alttaki 👇 linki tıklayabilirsiniz.

Zirkonyum mu Porselen mi?

👉 Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Kullanıma göre zirkonyum diş kaplama ömrü en az 5 yıldır. 15 yıl kullanan hastalarımızda olmaktadır. Köprü dişlerin ömrü ne kadardır? arttırmak için neler yapabilirim? diyorsanız alttaki 👇 linki tıklayabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü

👉 Zirkonyum Kaplama Sonrası Nelere dikkat etmeliyim?

Bu sorunun cevabı çok uzun olduğu için kaplama diş sonrası başlıklı yazımdan detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

👉 Zirkonyum Diş Kaplama Zararlı mı?

Ağız ve diş sağlığı tüm vücudu etkileyen bir durumdur. Çürük dişler, tartar oluşumu, diş eti hastalıkları gibi ağız sağlığı problemleri zamanla farklı hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden ağız sağlığı bakımı ihmal edilmemelidir.

Diş tedavilerinde kullanılan yöntemlerden en çok tercih edilen zirkonyum diş kaplama yöntemidir. Hem estetik görüntüsü hem de doğal diş görünüme en yakın kaplama türüdür. Peki zirkonyum diş kaplama zararlı mı? Bu sorumuzun cevabı hayır. İnsan sağlığına zararlı hiç bir etki gözlemlenmemiştir. Diş ve diş eti minesine zararı yoktur. Ayrıca kolay şekil alabildiği için her ağız yapısına uygundur.

👉 Zirkonyum kaplama nasıl sökülür?

Zirkonyum kaplamaları sökmek için 2 yöntem vardır;

1. yöntemde zirkonyum kaplamaların diş etiyle birleştiği yere ucunda ufak bir çıkıntı olan zirkon kaplama sökücü yerleştirilir ve çok ufak kuvvetler ile vurularak çıkarılmaya çalışılır. Bu yöntem kulağa biraz kötü gibi gelse de zirkon kaplamaların en az zarar görerek çıkarılabileceği bir yöntemdir. Bu yöntemle zirkonyum kaplamalar sökülmez ise 2. yöntem tercih edilir.

2. yöntemde ise zirkon diş kaplama sökmek için zirkonyum kaplamalar kesilerek çıkarılır ve tekrar kullanılamaz hale gelir. Kesme işlemi dolgu yaparken kullandığımız dişi aşındırmaya yarayan aeratör adlı döner alet ile yapılır.

Yazımızda zirkonyum kaplama fiyat ve zirkonyum diş kaplama fiyat bilgisine yer verdik. Detaylı bilgi almak isterseniz bizlere iletişim bilgilerimizden veya whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

kaynaklar: wikipedia