Öncelikle geçmiş olsun. Bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre ya bizim hastamızsınız yada internetten aramalarınızın sonucunda sitemize geldiniz. Hoşgeldiniz:) Kanal tedavi sonrası nda dikkat edilecekler, 1. seans sonrasında neler olur, bittikten sonra neler olur bilgilendirmeye çalışacağım.

Kanal tedavisi diş köklerine uygulanan bir tedavi şekli olup dişin çekimden önceki son durağı olduğunu hatırlatıp yazımıza geçebiliriz.

Kanal Tedavisi sonrasında nelere dikkat edilir, ne gibi durumla karşılaşabilirsiniz?

Kanal tedavi sonrası ağrı olur mu,

Anestezinin etkisi geçtikten sonra kanal tedavisi yapılan dişinizde ağrı olabilir. Daha önce kullandığınız bir ağrı kesici varsa içebilirsiniz. ( Günde 2-3 adetten fazla ağrı kesici almamaya çalışın. )

Kanal tedavi sonrası dişe bastırınca ağrı

Kanal tedavisi sonrası dişe bastırınca ağrı hissedebilirsiniz. Bunun sebebi dişinizin köküne işlem yapıldığı için o bölgede yara oluşur ve yaralı bölgeye yapılan baskılarda ağrı olduğu gibi dişinizde de ağrılar olabilir. Korkulacak bişey yoktur. bu durum kanal tedaviniz tamamen bittikten sonra da bir süre devam edebilir ama sonrasın kesinlikle geçecektir.

Kanal tedavi sonrası ağrı ve şişlik

Kanal tedavisinden sonra şişlik oluşabilir. Bu durumla karşılaştığınızda endişelenmenize gerek yoktur. Kanal tedavisi sonrasında şişlik nadir de olsa başımıza gelmektedir. Bu durumda genellikle doktorunuzun size verdiği antibiyotiği kullanmanız gerekir. Doktorunuz bu çok az olan şişme ihtimalinden dolayı size antibiyotik yazmamış olabilir, doktorunuza danışıp antibiyotik alabilirsiniz.

Kanal tedavi geçici dolgu düştü

Kanal tedavisi sonrası, tedavi gören dişinizin üzerine 2. seansta rahat bir şekilde çıkarılabilsin diye geçici bir dolgu yerleştirilir. Bu geçici dolgu dişinizin açık olan kanallarına rahat bir şekilde yemek artıklarının ve tükürüğün girmesini engellemek ve dişin içine yerleştirilen ilacın dişin içerisinde kalmasını sağlamak için konulur. Adı üzerinde çok kuvvetli bir dolgu olmadığı için, geçici dolgunuzun desteksiz kalan bazı kısımları düşebilir. Geçici dolgu parçaları ağzınıza gelebilir ama endişelenmenizi gerektirecek bir durum büyük ihtimal yoktur.

Böyle bir durum başınıza geldiğinde kanal tedavisi yapılan dişinize aynada bakın ve geçici dolgu parçalarının bazılarını hala dişinizin üzerinde görüyorsanız bir sorun yoktur. Bir sonraki randevunuza gelebilirsiniz. Ama düşen geçici dolgudan sonra dilinize yara yapacak bir diş parçası varsa doktorunuzdan randevu alarak durumu doktorunuza bildirebilirsiniz.

Kanal tedavi sonrası çiğneme

Birinci seanstan sonra çiğneme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kanal tedavisi yapılan bölgeyle çiğneme yapılmaması gerekir. Sakız, jelibon vb yapışkanlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir çünkü geçici dolguyu yapışkanlığının etkisiyle çıkarabilir. Ayrıca dişiniz çok güçlü olmayacağı için, desteksiz diş dokularına yapılacak baskıyla dişiniz kırılabilir. İlla o bölgeyle yemek yenilecekse dikkatli bir çiğneme yapılmalıdır.

Kanal tedavi diş kırılma

Kanal tedavisi 1. seansı yapılan dişimizin çürükleri temizlendikten sonra bazı diş duvarları güçsüz kalıp kırılabilir. bu durum doktorunuz dişi temizlerken de olabileceği gibi size geçici dolgu yapıldıktan sonrada olabilir. Bu durumda diş kırıldıktan sonra ağrınız olmuyorsa bir sorun yoktur ama kırıldıktan sonra ağrı yapıyorsa diş hekimizden bilgi almanız gerekebilir.

Kanal tedavisi işlemi tamamen bittikten sonra kanal tedavili dişinizde kırılma olduysa o zaman dolgu yada kaplama yapılması gerekmektedir yada en kötü ihtimal dişiniz çekilebilir ama bu en son istediğimiz bir durumdur.

Kanal tedavi ilk seans sonrası koku

Kanal tedavisi ilk seansında doktorunuz dişin içine ilaç veya ilaçlar koyup geçici dolguyla üzerini kapatır. Bu ilaçlardan bazılarının kokusu size alışılmışın dışında gelir ve ağız tadınızı bozabilir. Bu durumda bu tat ve koku sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuzu bilgilendirip randevu alabilirsiniz yada randevunuzu bekleyebilirsiniz.

Kanal tedavisi antibiyotik kullanılır mı?

Bazı kanal tedavisi yaptığımız hastalarımıza antibiyotik kullanılmasını söylerken bazılarına bu durumdan hiç bahsetmeyiz. Çünkü her kanal tedavisi yaptığımız dişte iltihap olacak diye bir şey yoktur. Antibiyotik kullanımı hassas bir konu olduğu için hekiminizin dediklerini dikkate alarak ona göre antibiyotik kullanırsanız tedaviniz daha hızlı tamamlanır.

Kanal tedavisi aşamaları

Kanal tedavi sonrası ağrı
Kanal tedavi sonrası
 1. Çürük temizlenir.
 2. Dişin kanalları bulunur.
 3. Dişin kanallarındaki sinir, damar ve bakteriler temizlenir.
 4. 1 seansta bitirilecekse kanal dolgusu ve dişin üzerine dolgu yapılır bitirilir.
 5. 2. seansa çağırılacaksa ilaç konur ve üzeri geçici dolgu ile kapatılır. 1-2 hafta sonraya randevu verilir.
 6. Geçici dolgu kaldırılır kök kanalları bir kere daha temizlenir.
 7. Kök kanalları doldurulur ve üzerine gerçek dolgusu yapılır.

Bunu isterseniz bir de video ile izleyelim. ” Video hızlandırılmış ve 15 saniyedir.”

 

Kanal tedavisi sonrası dolgu

Kanal tedavisi sonrasında 1. seansta bitmediyse öncelikle geçici dolgu yapılır. Kanal tedavisi bittikten sonra kompozit yani beyaz dolgu veya amalgam dolgu yapılır. Dişin doğal miktarının boyutuna göre kaplama yapılıp yapılmayacağına doktorunuz karar verir.

Kanal tedavisinin zararları

Bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aklınıza böyle bir soru gelirse diye buraya eklemek istedim:)

Kanal tedavisi sonrası kaplama şart mı?

Yukarıdaki dolgu maddesinde açıkladığımız üzere kanal tedavisi yapılan dişteki madde kaybının miktarına göre dişimize ya kaplama yaparız yada dolgu. Doktorunuz kanal tedavisi sonrası kaplama yapılması gerekiyor diyorsa yapılması gerekir.

 

Yazımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz şimdilik bu kadar teşekkür ederiz.

Aklınıza takılan her şey için 0553 333 5530 u arayabilir yada iletişim sayfamızı tıklayıp bize ulaşabilirsiniz.

 1. asuman durak diyor ki:

  Kanal tedavisi yapıldı dişime hala ağrıyor 2 ay oldu dişim çekilir mi daha 21 yaşındayım çekimden başka ne önerirsiniz bana yardımcı olun ltfnn

 2. Mert diyor ki:

  Merhaba, dişime kanal tedavisi yapıldı ve doktor geçici dolgu yaparak kaplama gerekiyor dedi. Kaplama yapılacak dişimi küçültürlermi yoksa direk mi yaparlar kaplamayı? Kaplama sırasında orucu bozacak bir iğne yada ilaç verirlermi?

 3. Erdem Efe Saman diyor ki:

  Merhaba kanal tedavim bugün yapıldı. Kistli bir dişim vardı ve doktorum dişi açıp kanalları temizledi ve açık bıraktı.Şuan kanalllarım açık durumda pansumanlara gideceğim ancak şuanda iç tarafımda biraz şişlik var dışarıdan belli olmuyor normal midir ? Kanal olan dişim ön dişim teşekkürler.

 4. Büşra diyor ki:

  Kanal tedavimin başlamasının üzerinden 3 gün geçti, 4. Günümdeyim. Dişimde yine hafif bir ağrı var fakat onun yerine uyuşturulan yerde çok yoğun bir ağrı var ve bu hiçbir şekilde geçmedi. Üstelik şakaklarıma, çene kemiğime, diğer dişlerime hatta sağ gözüme de vuruyor. Sınav senemde, tam da en önemli zamanlarda sınava yaklaşık 20 gün kala ağrıdan hiçbir şey yapamaz oldum. Halbuki hiçbir ağrı hissetmeyeceğimi bunun beni, çalışmalarımı etkilemeyeceği söylemişti ama etkilemediği hiçbir şeyim kalmadı. Kontrole gittiğimde sıkma/ kas ağrısı dedi ama bu kadar yoğun olması normal mi?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   öncelikle sınavında başarılar dilerim umarım ağrılarınız en kısa sürede geçer. Yazımda da bahsettiğim gibi çok nadir de olsa kanal tedavisi sonrası ağrı olabilmektedir. Doktorunuzun tavsiye ettiği bir ağrı kesici almanızı tavsiye edebilirim. Ağrı kesici aldığınız halde ağrınız geçmiyor ise doktorunuzdan tekrar randevu almanızı tavsiye ederim.
   geçmiş olsun.

 5. Elmas diyor ki:

  Merhaba dün kanal tedavisi için doktora gittim ve kanallar çok dar olduğu için kök kanalını temizleyememiş ilaç koydum dedi başka bir randevu verdi. ama geldigimden beri çok ağrıyor ve şişlik var gece ağrı kesici içince geçti ama yine başladı normal mi yoksa doktora gidip hemen bilgilendirmeli miyim

 6. Ali Bey diyor ki:

  ben Özel bi klinikte kanal tedavisini 4 seansta yaptırdım biraz masraflı oldu her neyse tedavi sıralarında ve seanslar arası ağrı hiç olmadı.Son yani 4.seans bittikten sonra gayet iyidi dişim 6 gün geçtikten sonra üst dişlerim o bölgeye hafifce deyince bile bastırıntırınca yemek yerken ağrı yapmaya başladı yoğun olmasa da ağrıyor yine de Ağzımı kapamam normal bi hareket ama üst diş kanal tedavisi yapılan dolu ile kapatılan yere değiyor acıyor sizce ne yapmalıyım veya doktorum yeni işlem olarak ne yapar sizce bir de 6 gün geçti arası yakın olduğu için tekrar ücret alır mı dişim için

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   çok yakın bir tarih olduğu için ben ücret almazdım ama bu doktorunuzun çalışma prensibiyle alakalı net bir şey diyemem:( dişinize yapılan doldu yüksek kalmış olabilir çok ihmal etmeden giderseniz sorununuz kolay bir şekilde çözülecektir.
   Geçmiş olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp