fbpx

Fissür Örtücü Nedir?

Fissür örtücüler dişlerin uzun süre çürümeden ağız içinde kalması amacıyla yapılan koruyucu bir tedavi şeklidir. Fissür örtücüler ülkemizde gereken düzeyde yapılmamasına karşın gelişmiş ülkelerde fissür örtücü uygulamaları çok yaygın olup fissür örtücü yapmayan hastalara sigortada mahrumiyetler bile söz konusudur.

Çocuklarınıza 6 yaşından itibaren fissür örtücü yapılabileceğini ve bu yapılan tedavi sayesinde 20 yaşlarına kadar düzenli kontrolleri yapılırsa dişlerinin çürümeyeceğini unutmayın.

Fissür Örtücü Uygulaması Hakkında Merak Edilenler

Fissür örtücü uygulaması azı dişlerindeki oluk ve çatlakları kapatıp buralardaki besin birikimini engelleyerek oluşabilecek çürüklerin önüne geçen koruyucu bir tedavi yöntemidir.

Azı dişlerinin mineleri özellikle ağız ortamı ile ilk buluştukları zamanda son sertliğine tam ulaşmamış olup çürük oluşumuna açıktırlar.

Bu dönemde gerek dişlerin çürük oluşumuna yatkınlığı gerekse çocukların arka taraflarda kalan dişleri iyi fırçalayabilme becerilerinin yeterli olmaması sebebiyle diş yüzeyindeki çatlakların kapatılması ve dişin besinle temasının kesilmesi çürük oluşumunu önlemek adına büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

Uygulama sırasında çiğneme bölgesindeki oluk ve çatlaklar diş yüzeyine herhangi bir zarar verilmeden akışkan bir materyal ile ince bir katman şeklinde doldurulur.

İşlem 1 diş için yaklaşık 3 dakika kadar sürmektedir.

Ağrısız acısız bir uygulama olup çocuklar tarafından tolerasyonu yüksektir.

Fissür örtücü uygulanan dişlerdeki materyal kalınlığı yükseklik hissi oluşturmamaktadır.

Uygulama sonrası yeme içme kısıtlaması bulunmamaktadır.Hasta, normal hayatına hemen dönebilir.

Fissür örtücüler 1 diş için 1 kere uygulanır ve periyodik olarak kontrolü yapılır.

Çiğneme basınçları ile bazı bölgelerde aşınma görüldüğü takdirde kontrollerde hekim tarafından yenilenmesi gerekebilir.

Fissür örtücü hangi dişlere uygulanır?

Fissür örtücüler;, kalıcı büyük azı dişlerine, süt azı dişlerine ve küçük azı dişleri yüzeylerine uygulanabilir.

Fissür örtücü kaç yaşında uygulanabilir?

Fissür örtücüler, diş gelişimini tamamladıktan sonra yapılabilir. Süt dişlerinin gelişiminin tamamlanması 3 yaş dolaylarında  olur. 3 yaşından sonra fissür örtücü uygulamalarına başlanabilir.

Fissür örtücü nasıl uygulanır?

Fissür örtücü uygulanmadan önce dişler özel fırçalarla temizlenir. Temizlemenin ardından dişlerin çiğneme yüzeyleri özel solüsyonlarla kullanıma hazır hale getirilir. Akışkan olan fissür örtücü malzeme, azı dişlerinin girintilerine sürülür ve ışık yardımıyla sertleştirilir. Sertleştirme işleminin ardından işlem tamamlanmış olur.

Fissür örtücü ağrılı bir tedavi midir? / Anestezi gerektirir mi?

Fissür örtücü uygulama yapılırken herhangi bir ağrı olmaz. Bu nedenle herhangi bir narkoz  işlemine  gerek duyulmaz. Fissür örtücü uygulaması ağrılı bir uygulama olmadığı için küçük yaşlarda rahatça uygulanabilir ve tek aşamada işlemler bitirilir.

Fissür örtücü uygulaması uzun süreli bir işlem midir?

Fissür örtücü uygulaması kısa süren bir işlemdir. Genellikle tek aşamada bütün dişlere fissür örtücü uygulanır. Ancak çocuğunuzun uyumuna ve yaşına dikkat edilerek  gerekirse işlem birden çok aşamada bitirilebilir.

Fissür örtücü uygulamasını tekrar etmek gerekir mi?

Fissür örtücü etkisi dişin düşmesine kadar devam eder. Bu yüzden yinelenmesine  gerek yoktur. Fakat  kırılma, aşınma gibi hallerde zamanla görülebilir.  Düzenli muayeneler sırasında aşınma ve kırılma olduğu görülürse doktorunuz fissür örtücüyü yenileyecektir.

Fissür örtücü pahalı bir tedavi midir?

Fissür örtücü uygulaması dolgu uygulamasına nazaran  daha az maliyetli bir yöntemdir. Çocuğunuzun diş sağlığı için ve çürükleri önlemede önemli bir koruyucu etkisi olduğu göz önünde bulundurulduğunda fissür örtücülerin bütçeye daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Fissür örtücü uygulamasının bir zararı var mıdır?

Fissür örtücülerin dişlere bilindiği kadar  herhangi bir zararı olmamaktadır. Çocukların  sağlığına zarar verebilecek herhangi bir zararlı madde içermemektedir.

Fissür örtücüler dişleri çürükten tamamen korur mu?

Fissür örtücüler diş çürümelerine önlem almak için bir koruyucu tedavisidir.bu uygulamalarla desteklenirse yapılan tedavinin başarısını artırır.bunun yanında dişlerimize rütin olarak bakım yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor.