20lik diş çekimi adından da anlaşılacağı üzere 20li yaşlarda çıkan daimi yani kalıcı dişlerdir. 17-18 yaşlarından 30-35 yaşlarına kadar çıkabilmektedir. Ne zaman çıkacağına veya çıkmayacağına kendisi karar veren ama kararsız bir diştir.

Yirmilik dişler bazı durumlarda kendilerine çıkmak için yer bulamayabilir ve çene kemiğinde çıkmadan kalırlar böyle durumlarda biz bunları gömülü 20 yaş dişleri diye adlandırıyoruz. Bu tip gömülü yirmi yaş dişleri enfeksiyon odağı olabileceği gibi çenenin yapısını bozarak dişlerin düzenini de bozabilirler. Böyle bir durumun olup olmadığını anlamak için panaromik röntgen çekilir ve 20lik dişin çevre dokularla ilişkisi incelenir.  

Başka bir yirmilik diş sorunu ise çenenin çok dar olmasına bağlı olarak, düz konumlu olan 20lik dişin tam olarak çıkmaması ve yarı gömük olarak adlandırdığımız durum ortaya çıkmaktadır. Yarı gömük 20lik dişin etrafındaki diş eti tam olarak dişin çevresini saramadığı için o bölgeye besin gömülmesi olup kolayca iltihaplanmasına sebep olabilmektedir. Bu da yirmilik diş ağrısına ve ihmal edilirse yüzde şişmelere, ağız açamamaya, yemekleri çiğnemede zorluklara kadar gidebilir.

Yarı gömük 20lik dişlerin çevresinin temizlenmesi dişin çok arkada bulunması dolayısıyla zordur ve çevredeki dişleri de etkileyerek onların da çürümesine ve onlarında kaybedilmesine sebep olabilirler.

Hangi 20lik Dişler Çekilmeli?

 • Fırçanın ulaşamadığı ve dişi temizlenmenin zor olduğu durumlarda plak birikimine sebep olup ağız hijyenini bozacak durumdaki 20lik dişler çekilebilir.
 • Yanağa doğru eğimli olarak çıkıp rahatsızlık veren yirmilik dişler
 • Yarı gömük dişlerin diş etlerine besin gömülmesi oluyorsa bu besin artıkları diğer
 • Yarı gömük 20lik dişin diş etlerinde meydana gelen enfeksiyonda yirmilik dişin çekilmesine bir sebeptir.
 • Yanındaki dişe baskı yapıp ağrıya sebep olduğunda
 • Tam gömük 20lik dişlerin bazıları enfeksiyon ve kist oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu gibi durumların kontrolü yapılmalı ve ona göre çekim kararı verilmelidir.

20lik Diş Nasıl Çıkar? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Horizontal 20lik Diş Röntgeni

Dişin tam yada yarı gömük olduğu durumlarda ameliyat ile dişin alınması daha uygun olur. Ameliyat diyince hemen korkmayın 20lik diş ameliyatlarının büyük bir çoğunluğu normal diş çekimlerinde de kullanılan lokal anesteziler ile yapılır. Yani sadece çekilecek dişin olduğu bölge uyuşturulur.

Lokal anestezi sonrası steril koşullar sağlanır ve diş çekim aletlerinin yardımıyla dişiniz çekilir. Ameliyat sonrasında çekim yapılan bölge dikiş atılabilir. 1 hafta sonra dikişleri aldırmaya gelebilirsiniz.

20’lik Diş Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler.

 • Çekim bölgesi aynı zamanda bir yara bölgesi de olduğu için iyileşme sürecinde ağrılar meydana gelebiliyor. Daha az çekim ağrı olması için aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi daha fazla ağrımasının önüne geçecektir.
 • Pamuk tamponu 30dk boyunca ağzınızdan çıkarmayın ve çekim bölgesinde tutun.
 • Çekim yapıldıktan sonra o gün boyunca tükürmek ve gargara yapmak kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Ödemi en aza indirmek için ilk 12 saat buz uygulayabilirsiniz.
 • 1-2 gün sigara ve alkol kullanmak çekim bölgesi için tehlikelidir.
 • Çekim yerini temiz tutmaya özen gösterin.
 • Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Çekim bölgesiyle ilk 24 saat çiğneme yapmaktan uzak durun.
 • Uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyin.
 • Çekimden 1 gün sonra çekim yerini çok sert olmayacak şekilde fırçalaya bilirsiniz.
 • Ağız temizliğimize normalden daha fazla önem gösterelim.
 • Doktorunuz ilaç verdiyse söylediği şekilde kullanmayı ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

20lik diş ile ilgili en sık sorulan sorular.

Ağzımızda kaç tane yirmilik diş bulunur? 20lik diş hangisi?

Ağız içinde toplamda 4 adet yirmilik diş bulunur. Bunlar 2si alt 2si üst olmak üzere çenenin sağ ve sol en arkasında konumlanmişlardır. Üst çenede de 20lik diş çıkar mı diye bir soru almıştım bunu da cevaplamış oldum.

20lik dis çıkarma belirtileri nelerdir? 20lik diş ağrısı nasıl olur?

Yirmilik dişler hiç belirti vermeden de çıkabildiği gibi diş eti şişliği, ağız açma ve kapamada zorluk, boğaz ağrısı, dişlerde baskı hissetme, yanağa batma, kulak ağrısı, baş ağrısı vb belirtileri gösterebilmektedir. Yazdığımız bu yirmilik çıkarma belirtileri dişiniz çıkmaya çalışırken yada çıktıktan sonra başınıza gelebilir.

20lik dis eti şişmesine, ağrısına ne iyi gelir? boğaz ağrısı nasıl geçer?

Dişeti şişmeleri, diş ile diş etinin arasına yemek artıklarının girmesi yani besin gömülmesiyle yada dişin çürümesi ve sonucunda iltihaplanmasıyla apse oluşumu ve diş etini şişirmesiyle oluşur.

Besin gömülmesiyle oluşan bir diş eti şişmeniz varsa o bölgeyi çok iyi temizlemeniz durumunda şanslıysanız ağrınız geçecektir.

Dişin çürümesi sonucu apse oluşumu sonrası şişme gerçekleşmişse dişinizin açılması yada doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız ve dişinizi çektirmeniz gerekecektir.

Eğerki boğaz ağrınız varsa da doktorunuzla konuşup uygun bir ilacı alabilirsiniz.

20lik diş iltihabı, apsesi nasıl geçer?

Yirmilik diş apsesinin geçmesinin tek yolu, apseye sebep olan 20lik dişin çekilmesidir. Çekilmeyen dişlerdeki iltihaplanma tekrarlayacağı için ağrılarınız daha kötü bir şekilde tekrarlayacaktır. Kısa süreli çözümler istiyorsanız doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

20lik diş kaç yaşında çıkar?

Genellikle 16-25 yaşları arasında çıkan bu dişler çok nadir de olsa bu yaşlar dışında çıkabilmektedir. 50 yaşınızda da yirmilik dişiniz çıkabilir.

20lik dis cekimi sonrası ağrı ne kadar sürer?

Ağrının ne kadar süreceği dişin konumuna, sinire yakınlığına, ameliyatın zorluğuna göre değişim gösterir. Ayrıca ağrının süresi sizin doktorun dediklerine uyup uymamanıza göre de değişir. Siz yukarıdaki 20’lik Diş Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazıma bakabilirsiniz. 

20lik diş ameliyatı sonrası kanamam var ne yapabilirim?

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmıyorsanız yada sistemik bir rahatsızlığınız yoksa kanamanız devam etmeyecektir. Sizin kanama var diye düşündüğünüz ağzınıza gelen kan tadı olabilir. 24 saat içinde hala kan tadı devam ediyorsa doktorunuza durumu bildirmenizde iyi olabilir.

20 lik dişlerin hepsi birden çekilir mi, iki yirmilik diş aynı anda çektirilir mi ?

Çok acil değil ve ağrınız yok ise tek tek çektirmek daha uygun olabilir. Ama genellikle tercih ettiğimiz aynı bölgedeki alt ve üstten olmak üzere 2 adet çekmektir. Böylelikle çekim yapılmayan bölge ile yemek yemeye devam edebilirsiniz.

20lik diş ameliyatından sonra dikiş aldırma yapmazsak ne olur?

Ameliyattan sonra doktorunuz dikiş aldırmaya geleceksiniz dediyse mutlaka gitmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda kendinden rezorbe olan dikişler kullanılabilmektedir o zaman gitmenize gerek yoktur. Bu süre yaklaşık 1 hafta olmaktadır. Ameliyattan sonra dikişleri aldırmaya gitmezseniz, dikişlerde plak birikimi olacak en başta kötü kokuya sebep olup sonrasında iltihaplanmalara sebebiyet verecektir.

Ameliyat sonrası dikiş ipini yuttum bir sakıncası olur mu?

Hiç bir sorun olmaz. Genellikle ipekten yapılmış yapılmış dikiş ipleri sindirilerek çıkacaktır.

Gömülü 20 lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer?

20lik çekim sonrasında uyulması gereken kurallara sorunsuz bir şekilde uyguladıysanız çok ufak ağrılarınız olabilir ama bu ağrılar siz ağrı kesici içtikten sonra geçer.

Yirmilik diş çekimi sonrası boğaz ağrısı olur mu?

20 lik diş çekimi sonrası boğaz ağrısı bazı hastalarımızda olabiliyor. Genellikle çekimden 1-2 gün sonra kendiliğinden geçiyor.

20 lik diş çekimi sonrası dikiş alımı ne zaman yapılır? Ağrı olur mu?

20 lik diş çekimi sonrası dikiş alımı esnasında ağrı olmaz. Çekimden 1 hafta sonra dikiş aldırmaya gidebilirsiniz.

20lik Diş Çekimi, Ameliyatı, Belirtileri, Yirmilik Hakkında Her Şey
4.9 (97.14%) 14 votes

 1. Deniz İpek diyor ki:

  Merhaba. Gömülü yirmilik diş çekimi sonra 3. gün kulak ağrım başladı, çekim olurken çenem çok zorlanmıştı. Buna bağlı olabilir mi? 5. günümdeyim, şişimin inmesi gerekmez miydi sizce?

 2. Beyza Nur diyor ki:

  İyi günler 20 ilk yaş dişimi Salı günü ameliyat ile aldırdım bugün cuma günü dün iltihap olmasın diye biraz nazikçe fırçalamaya çalıştım ancak sonrasında inanılmaz bir agrı oldu tekrardan fırçalamaktan korkuyorum iltihaplanmaması için sadece tuzlu su ile garlara yapmak sizce yeterli olur mu yoksa yine de iltihaplanma olabilir mi ?

 3. Eda diyor ki:

  Yarın yarı gomuk sağ alt yirmiligim aldıracağım. Fakat çok korkuyorum. Çekim öncesi passiflora şurup içmem önerildi ne derece doğru? Ve diğer 20liklerimle ilgili herhangi bir sorunum yok onları da cektirmeli mıyım.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı tavsiye edebilirim. Diğer 20likleriniz için doktorunuza güvenmenizi tavsiye edebilirim. Çekelim diyorsa çektirebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 4. Selin Ay diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Yirmilik dişim yan olması nedeni ile bir çoğu gömülü. Çürüme var olması nedeni ile çekilmesi gerektiği söylendi ama sinire çok yakın olduğu için sıkıntı olabileceği söylendi ama aynı şekilde çürüme ilerlerse de gene sinire baskı yapabilirmiş. Acaba başka bir seçenek olabiliyor mu? Mesela çekilmeden çürüğe tedavi gibi, siz ne önerirsiniz acaba?

 5. Gül Küpeli diyor ki:

  20 lik diş çekimi sonrası anestezi etkisi kaç saatte geçer? 4 saat olmasına rağmen hala geçmedi bu normal bir durum mu? Teşekkkür ederim.

 6. ayşegül terazi diyor ki:

  İyi çalışmalar 1 ay once 20 lik dişimi çektirdim ve suan 1 ay olmasına ragmen bu sabah cekim yeri ağrısı ve yuzumde sislik var acaba neden olmuştur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp