20′ lik Diş Çekimi

20′ lik diş çekimi adından da anlaşılacağı üzere 20′ li yaşlarda çıkan daimi yani kalıcı dişlerdir. 17-18 yaşlarından 30-35 yaşlarına kadar çıkabilmektedir. Ne zaman çıkacağına veya çıkmayacağına kendisi karar veren ama kararsız bir diştir.

Yirmilik dişler bazı durumlarda kendilerine çıkmak için yer bulamayabilir ve çene kemiğinde çıkmadan kalırlar böyle durumlarda biz bunları gömülü 20 yaş dişleri diye adlandırıyoruz. Bu tip gömülü yirmi yaş dişleri enfeksiyon odağı olabileceği gibi çenenin yapısını bozarak dişlerin düzenini de bozabilirler. Böyle bir durumun olup olmadığını anlamak için panaromik röntgen çekilir ve 20′ lik dişin çevre dokularla ilişkisi incelenir.  

Başka bir yirmilik diş sorunu ise çenenin çok dar olmasına bağlı olarak, düz konumlu olan 20′ lik dişin tam olarak çıkmaması ve yarı gömük olarak adlandırdığımız durum ortaya çıkmaktadır. Yarı gömük 20′ lik dişin etrafındaki diş eti tam olarak dişin çevresini saramadığı için o bölgeye besin gömülmesi olup kolayca iltihaplanmasına sebep olabilmektedir. Bu da yirmilik diş ağrısına ve ihmal edilirse yüzde şişmelere, ağız açamamaya, yemekleri çiğnemede zorluklara kadar gidebilir.

Yarı gömük 20′ lik dişlerin çevresinin temizlenmesi dişin çok arkada bulunması dolayısıyla zordur ve çevredeki dişleri de etkileyerek onların da çürümesine ve onlarında kaybedilmesine sebep olabilirler.

Hangi 20′ lik Dişler Çekilmeli?

🔸 Fırçanın ulaşamadığı ve dişi temizlenmenin zor olduğu durumlarda plak birikimine sebep olup ağız hijyenini bozacak durumdaki 20’lik diş çekimi yapılabilir.

🔸 Yanağa doğru eğimli olarak çıkıp rahatsızlık veren yirmilik dişler,

🔸 Yarı gömük dişlerin diş etlerine besin gömülmesi oluyorsa bu besin artıkları diğer dişlere zarar verir. Bu nedenle 20 ‘lik diş çekilmesi gereklidir.

🔸 Yarı gömük 20′ lik dişin diş etlerinde meydana gelen enfeksiyonda yirmilik dişin çekilmesine bir sebeptir.

🔸 Yanındaki dişe baskı yapıp ağrıya sebep olduğunda,

🔸 Tam gömük 20′ lik dişlerin bazıları enfeksiyon ve kist oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu gibi durumların kontrolü yapılmalı ve ona göre çekim kararı verilmelidir.

20lik Diş Nasıl Çıkar? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Horizontal 20lik Diş Röntgeni

Dişin tam ya da yarı gömük olduğu durumlarda ameliyat ile dişin alınması daha uygun olur. Ameliyat deyince hemen korkmayın 20′ lik diş ameliyatlarının büyük bir çoğunluğu normal diş çekimlerinde de kullanılan lokal anesteziler ile yapılır. Yani sadece çekilecek dişin olduğu bölge uyuşturulur.

Lokal anestezi sonrası steril koşullar sağlanır ve diş çekim aletlerinin yardımıyla 20′ lik diş çekimi yapılır. Ameliyat sonrasında çekim yapılan bölge dikiş atılabilir. 1 hafta sonra dikişleri aldırmaya gelebilirsiniz.

[ VİDEO ] Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler.

20’lik Diş Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler.

🔸 Çekim bölgesi aynı zamanda bir yara bölgesi de olduğu için iyileşme sürecinde ağrılar meydana gelebiliyor. Daha az çekim ağrı olması için aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi daha fazla ağrımasının önüne geçecektir.

🔸 20′ lik diş ameliyatı sonrası pamuk tamponu 30dk boyunca ağzınızdan çıkarmayın ve çekim bölgesinde tutun.

🔸 Çekim yapıldıktan sonra o gün boyunca tükürmek ve gargara yapmak kesinlikle uzak durulmalıdır.

🔸 Ödemi en aza indirmek için ilk 12 saat buz uygulayabilirsiniz.

🔸 1-2 gün sigara ve alkol kullanmak çekim bölgesi için tehlikelidir.

🔸 Çekim yerini temiz tutmaya özen gösterin.

🔸 Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

🔸 Çekim bölgesiyle ilk 24 saat çiğneme yapmaktan uzak durun.

🔸 20′ lik diş ameliyatı sonrası uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyin.

🔸 Çekimden 1 gün sonra çekim yerini çok sert olmayacak şekilde fırçalaya bilirsiniz.

🔸 Ağız temizliğimize normalden daha fazla önem gösterelim.

🔸 Doktorunuz ilaç verdiyse söylediği şekilde kullanmayı ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

20′ lik Diş ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

20′ lik Diş

Ağzımızda kaç tane yirmilik diş bulunur? 20′ lik diş hangisi?

Ağız içinde toplamda 4 adet yirmilik diş bulunur. Bunlar 2si alt 2si üst olmak üzere çenenin sağ ve sol en arkasında konumlanmışlardır. Üst çenede de 20’lik diş çıkar mı diye bir soru almıştım bunu da cevaplamış oldum.

20′ lik diş çıkarma belirtileri nelerdir? 20′ lik diş ağrısı nasıl olur?

Yirmilik dişler hiç belirti vermeden de çıkabildiği gibi diş eti şişliği, ağız açma ve kapamada zorluk, boğaz ağrısı, dişlerde baskı hissetme, yanağa batma, kulak ağrısı, baş ağrısı vb. belirtileri gösterebilmektedir. Yazdığımız bu yirmilik çıkarma belirtileri dişiniz çıkmaya çalışırken ya  da çıktıktan sonra başınıza gelebilir.

20′ lik diş eti şişmesine, ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Diş eti şişmeleri, diş ile diş etinin arasına yemek artıklarının girmesi yani besin gömülmesiyle ya da dişin çürümesi ve sonucunda iltihaplanmasıyla apse oluşumu ve diş etini şişirmesiyle oluşur.

Besin gömülmesiyle oluşan bir diş eti şişmeniz varsa o bölgeyi çok iyi temizlemeniz durumunda şanslıysanız ağrınız geçecektir.

Dişin çürümesi sonucu apse oluşumu sonrası şişme gerçekleşmişse dişinizin açılması ya da doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız ve dişinizi çektirmeniz gerekecektir.

Eğer ki boğaz ağrınız varsa da doktorunuzla konuşup uygun bir ilacı alabilirsiniz.

20′ lik diş iltihabı, apsesi nasıl geçer?

Yirmi0lik diş apsesinin geçmesinin tek yolu, apseye sebep olan 20′ lik diş çekimi yapılmasıdır. Çekilmeyen dişlerdeki iltihaplanma tekrarlayacağı için ağrılarınız daha kötü bir şekilde tekrarlayacaktır. Kısa süreli çözümler istiyorsanız doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

20′ lik diş kaç yaşında çıkar?

Genellikle 16-25 yaşları arasında çıkan bu dişler çok nadir de olsa bu yaşlar dışında çıkabilmektedir. 50 yaşınızda da yirmilik dişiniz çıkabilir.

20′ lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer?

Ağrının ne kadar süreceği dişin konumuna, sinire yakınlığına, ameliyatın zorluğuna göre değişim gösterir. Ayrıca ağrının süresi sizin doktorun dediklerine uyup uymamanıza göre de değişir. Siz yukarıdaki 20’lik Diş Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazıma bakabilirsiniz. 

20′ lik diş ameliyatı sonrası kanamam var ne yapabilirim?

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmıyorsanız ya da sistemik bir rahatsızlığınız yoksa kanamanız devam etmeyecektir. Sizin kanama var diye düşündüğünüz ağzınıza gelen kan tadı olabilir. 24 saat içinde hala kan tadı devam ediyorsa doktorunuza durumu bildirmenizde iyi olabilir.

20′ lik dişlerin hepsi birden çekilir mi, iki yirmilik diş aynı anda çektirilir mi ?

Çok acil değil ve ağrınız yok ise tek tek çektirmek daha uygun olabilir. Ama genellikle tercih ettiğimiz aynı bölgedeki alt ve üstten olmak üzere 2 adet çekmektir. Böylelikle çekim yapılmayan bölge ile yemek yemeye devam edebilirsiniz.

20′ lik diş ameliyatından sonra dikiş aldırma yapmazsak ne olur?

Ameliyattan sonra doktorunuz dikiş aldırmaya geleceksiniz dediyse mutlaka gitmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda kendinden rezorbe olan dikişler kullanılabilmektedir o zaman gitmenize gerek yoktur. Bu süre yaklaşık 1 hafta olmaktadır. Ameliyattan sonra dikişleri aldırmaya gitmezseniz, dikişlerde plak birikimi olacak en başta kötü kokuya sebep olup sonrasında iltihaplanmalara sebebiyet verecektir.

Ameliyat sonrası dikiş ipini yuttum bir sakıncası olur mu?

Hiç bir sorun olmaz. Genellikle ipekten yapılmış dikiş ipleri sindirilerek çıkacaktır.

Gömülü 20′ lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer?

20′ lik diş çekimi sonrasında uyulması gereken kurallara sorunsuz bir şekilde uyguladıysanız çok ufak ağrılarınız olabilir ama bu ağrılar siz ağrı kesici içtikten sonra geçer.

20′ lik diş çekimi sonrası boğaz ağrısı olur mu?

20′ lik diş çekimi sonrası boğaz ağrısı bazı hastalarımızda olabiliyor. Genellikle çekimden 1-2 gün sonra kendiliğinden geçiyor.

20′ lik diş çekimi sonrası dikiş alımı ne zaman yapılır? Ağrı olur mu?

20′ lik diş çekimi sonrası dikiş alımı esnasında ağrı olmaz. Çekimden 1 hafta sonra dikiş aldırmaya gidebilirsiniz.

20′ lik diş ağrısına ne iyi gelir?

20′ lik diş bölgesini çok iyi fırçalamak, doktorunuzun verdiği ilaçları zamanlarına dikkat ederek içmek, diş ipi kullanarak gömülen besinleri çıkarmak yirmilik diş ağrısına iyi gelir. Bazı durumlarda soğuk su ile çalkalamakta 20′ lik diş ağrısına iyi gelebilmektedir.

20′ lik dişin yerine ne yapılır? İmplant yaptırabilir miyiz?

20′ lik dişin yerine bir diş yapmak çok gereksiz olur. 20lik dişlerin çiğnemeye katkısı %1-2 olduğu düşünülürse bu oran için o bölgeye temizlenmesi zor bir diş yapmak çok mantıksız olur. Bu sebeplerden dolayı 20lik dişin yerine implant yapılmasını da uygun bulmuyorum.

 

Hangi dişlere implant yapılır? öğrenmek için tıklayın.

Kaynaklar: www.wikipedia.com

 

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 28 Ortalama: 4.4]

 1. Elif diyor ki:

  Hocam yirmilik dişimi aldıralı 16 gün oldu ama dikişler erimedi daha. Doktorum gelmene gerek yok kendiliğinden eriyecek dedi ama ipin rengi beyaz ve kalın. Doktorum bi yanlışlık yapmış olabilir mi kafa karışıklığıyla? Eriyen ip 16 gün boyunca ilk günkü gibi kalır mı? Cevabiniza çok ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

 2. Anonim diyor ki:

  Merhabalar. Gömülü yirmilik dişlerimi çektirdim aradan 1-2 saat geçti. Dikişlerden kanama hâlâ devam ediyor. Az önce doktorun verdiği ilaçları kullandım, ilaçların arasında gargara da vardı. Kanamanın sebebi gargara olabilir mi? Bu durumda ne yapmak gerekir? Teşekkürler

 3. serkan mahir diyor ki:

  hocam merhabalar yirmilik dişimi çektireli tam 1 sene olacak neredeyse alt çene sağ tarafımda yirmiliğin çekildiği yerde hafif bir şişme tarzı bir şey oluştu ama ağrı apse intihap gibi bir durum yok bu neden olur acaba bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

 4. Huzur diyor ki:

  Hocam iyi geceler,20 yasindaki oglum sag alt 20’lik dişi gömülü yan yatmış ve altında kist olusmus cuma gunu her ikiside alındı,dört dikis atıldı ama bugun sızıntı seklinde kanama ve şişlik var.24 saatten sonra kanamanin durmasi gerekiyormuş enfeksiyon kapmasindan korkuyoruz.bu kanama olabilir mi normal mi?şişlik için 12 saat buz koyduk ara ara ama yinede cok sisti bunun icinde ne yapabiliriz?bizi en cok tedirgin eden kanama.tesekkur ederim.saygılarımla

 5. Arif diyor ki:

  Hocam 2 gün önce sol alt (yarı gömük) ve sol üst yirmilik dişimi cektirdim. (3ay öncede sag alt ve sol üst cektirmistim.) Su an baktığımda dişlerin çekildiği yerin üstünde, -nasıl tarif edeyim bilemedim ama- üst yirmilik disimin üstünde damak bölgesine yakin bir yerde şişlik beyaz iltihap gibi parçalar ve büyük yara olduğunu gördüm. İşlemden önce uyuşturucu iğnelerin vurulduğu yerler… Bunlar iğneden ötürü olabilir mi? Orada iğneler tahribat yaratmış olabilir mi? 3 gun daha antibiyotik kullanacağım ama 3 günde iyilesir mi emin olamadim. Sorun teşkil eder mi? Ne yapmam gerekir?

  Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası yolu gösterir.| Diş Dolgusu ve Diş Restorasyonu Sonrası – Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
× Diş Hekimine Sor.