fbpx

Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Edilir ? 

Diş dolgusu diş hekimliğinde herhalde en çok yapılan tedavilerin başında gelmektedir. Sizlere dolgu işleminden sonra hasta nelere dikkat etmeli, diş dolgusu sonrasında neler olabilir, dolgu sonrasında ağrı olur mu gibi ana soruların cevaplarını yazacağımız gibi ”diş dolgusundan sonra alkol, sigara alabilir miyim?” gibi sorularında cevaplarını vermeye çalışacağız.

 • Diş dolgusu yapılmadan önce dişiniz uyuşturulduysa 3-4 saat yemek yememeniz gerekmektedir. Diş dolgusu uyuşukluğu nasıl geçer derseniz sadece bekleyerek geçer. Başınız dönüyor yada kendinizi çok halsiz hissediyorsanız uyuşuk olan bölgenizdeki dudağınızı ve yanağınızı ısırmamaya dikkat ederek yemek yiyebilirsiniz. Siz yinede en azında çorba içmeye çalışın. Su vb içecekler içebilirsiniz.
 • Dolgu sonrası ağrı olabilir. Bunun içi doktorunuz yazdığı veya evde daha önce kullandığınız bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Günde 3 taneden fazla içmeyin. Bu ağrılar ağrı kesici içtiğiniz halde geçmiyorsa dolgunuz yenilenmeli veya dişinize kanal tedavisi yapılması gerekebilir doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Dolgu sonrası yemek yerken ağrı oluyorsa yine yukarıda yazdığım kuralları dikkate alabilirsiniz. 
 • Beyaz dolgu yani Kompozit dolgu sonrasında uyuşturma, anestezi işlemi yapılmadıysa hemen yemek yiyip içebilirsiniz. Asitli yiyecek ve içeceklerden bir gün uzak durursanız daha iyi olur.
 • Dolgu yüksek oldu, dolgu yüksekliği nasıl anlaşılır? gibi sorunlarınız varsa yada yemek yerken gariplik hissediyorsanız bu aslında normaldir. Ağız içine yeni bir işlem yapıldığı için size garip geliyor olabilir. 2-3 gün içinde bu duruma alışacaksınız. Bu duruma alışamayacak gibiyseniz doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir. Merak etmeyin doktorunuz için bu işlem çok kısa bir işlem olacaktır.
 • Dolgu sonrası sızı ve sızlama, dolgu sonrası soğuk hassasiyeti olabilir. 2-3 hafta kadar devam edebilir. Hassasiyeti azaltmak için hassasiyet giderici diş macunlarını ve gargaralarını kullanabilirsiniz. Diş dolgusu sonrası hassasiyet devam ediyorsa ağrı kesici alabilirsiniz, dolgu sonrası ağrı kesiciden sonrada ağrınız geçmiyorsa doktorunuzdan randevu isteyebilirsiniz.
 • Doktorunuz derin bir dolgu yaptığını söylemiş ve dişinizin kanala gitmeden kurtulmasını istemiş ve kuafaj denilen bir işlem yapmış olabilir. Bu durumda biraz sabırlı olmak gerekir Derin dolgu sonrası ağrı olabilir ve yine ağrı kesici içmeniz gerekebilir. Ağrılarınız artarak devam ediyorsa doktorunuzdan randevu alabilirsiniz dişinize büyük ihtimal kanal tedavisi yapılacaktır. ”Neden kuafaj tedavisini tercih etmeliyiz?” adlı bir yazı yazacağım ilerleyen zamanlarda
 • Diş dolgusu sonrasında dolgu yapılan dişinizde pürüzler olabilir kullandıkça alışacaksınız, 3-4 gün içinde alışmazsanız bir sonraki randevunuzda doktorunuza söyleyin tekrardan ufak bir cila işlemi yapacaktır.
 • ön bölge estetik dolgu
  Ön bölge estetik dolgular normal dolgulara göre daha dikkatli kullanılmalıdır
  Hamza Keskin tarafından yapılmıştır.
  Ön bölge estetik dolgularıyla ısırma işlemi yaparken dikkatli olun çok sert yiyecekleri ısırmamaya dikkat edin. Burada bahsettiğimiz fındık fıstık yiyebilirsiniz ama fındık ve fıstık kabuklarını dişinizle kırmayın:)
 • 1-2 gün çok renkli yiyecek içeceklerden uzak durun. Özellikle ön bölge estetik dolgularında renkleşmeye en açık olduğu zamanlar ilk günlerdir. Örnek olarak vişne, çilek, çay, kahve, sigara vb. verilebilir..

Yukarıda maddelerle anlatmaya çalıştığım durumlar hiç başınıza gelmeyebilir. Bunlar nadir olarak karşımıza çıkar endişelenecek bir durum yoktur. 

Diş Dolgusu Sonrası Sorulabilecek Soru & Cevaplar

Dolgu için yapılan anestezi ne zaman geçer?

Yapılan anestezinin miktarına göre 2-4 saat arasında uyuşukluğunuz geçecektir.

Dolgu yaparken diş uyuşturulur mu?

Bu durum dolgunun derinliğine göre değişmektedir.
Dişi uyuşturmadan dolgu yapılır mı?
-evet yapılır.
Siz anestezi yapılsın isterseniz doktorunuz yapacaktır. Ama bazı dolgular yüzeysel olmakta ve dişin sinirine çok uzak olmaktadır bu yüzden gereksiz anestezi alınmasına gerek yoktur. illa dişinizin uyuşturulmasını istiyorsanız doktorunuz sizi kırmayacaktır:)

Dolgu sonrası ağrı nedenleri?

Öncelikle aşağıda sıraladığım nedenlerin bir ihtimal olabileceğini bu ağrının sebepsiz de olabileceğini ekleyerek maddelere başlayayım:)

 • Yüksek yapılmış dolgu
 • Derin çürüklü dişe yapılan dolgu sonrası dişin sinirine çok yakın yapılan dolgu bazı durumlarda ağrı yapabilir.
 • Çok sert yiyecek  tüketmek.
 • Anestezi yapıldıysa iğne yerleri ağrı yapabilir.
 • Dolgunun diğer dişe yapışmasını engellemek için yerleştirdiğimiz kama benzeri aparatın yaptığı baskı sonrası uyuşukluk geçince, geçici bir ağrı olabilir.

Dolgu sonrası çene ağrısı var neden olur?

Diş dolgusu sonrasında çene ağrısının aklıma gelen birkaç sebebi
1- Anestezi yapılan yerin ağrıması. İğne batırılan yerlerin ağrıması
2- Zor bir dişinize dolgu yapılmış ve çenenizi uzun süre açmak zorunda kalmış olabilirsiniz.
3- Dolgu sırasında aşırı stres yapıp çene kaslarınızı kasmış ve onları aşırı yormuş olabilirsiniz.

Dolgu sonrası ağrıya ne iyi gelir?

Öncelikle dişinizi fırçalayıp, diş ipi ile dolgu yapılan bölgeyi iyice temizleyin. Dolgu sonrası şiddetli ağrı devam ediyorsa ağrı kesici alabilirsiniz. Geç saatlerde bu ağrınız geldiyse ve açık diş kliniği bulamadıysanız acile gidip kalçadan ağrı kesici iğne yaptırabilirsiniz.

Diş Dolgusu sonrası çenede şişlik olur mu?

Böyle bir durum çok çok nadir ve genellikle çok derin dolgulardan sonra meydana gelebilir. Ama dolgu yapıldıktan hemen sonra olmaz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şişlik gerçekten sizin hissettiğiniz gibi var ise büyük ihtimal kanal tedavisi yapılması gerekecektir. Doktorunuzdan randevu almanız gerekir.

Geçici dolgu sonrası ağrı

Geçici dolguyu genellikle kanal tedavisi 1. seansından sonra yaparız. Bu yüzden, kanal tedavisi sonrası nelere dikkat edilir konumuza yönlendirmek için buraya tıklayın

Dolgu sonrası su içilir mi? Dolgu sonrası yemek yenir mi?

Anestezi yapılmadıysa ve dolgunuz beyaz yani kompozit dolgu ile dolgu sonrasında hem su içip hem de istediğinizi yiyebilir içebilirsiniz. Ama 1. gün asitli ve çok renkli yiyecek ve içiceklerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Dolgu sonrası yükseklik ağrı yapar mı?

Diş dolgusu sonrası yükseklik ağrı yapabilir. Ama burada hassas olan yükseklik ağrısıyla diş ağrısını birbirine karıştırmamaktır. Dişinize yapılan dolgunun yüksek yapıldığını bişey yerken ilk olarak dolgu yapılan dişiniz karşısındaki dişe değiyorsa anlayabilirsiniz. Bu durumda doktorunuzdan randevu almanız gerekmektedir.  

Dolgu sonrasında sigara alkol içebilir miyiz?

Dolgudan sonra hemen sigara içebilirsiniz ama alkol almak için uyuşukluk varsa uyuşukluk geçene kadar beklemeniz gerekir. Uyuşukluk yoksa içebilirsiniz. Biz genel olarak ikisini de içmenizi tavsiye etmiyoruz:)

Yukarıda cevabını bulamadığınız her sorununuzu bu yazının altındaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı cevaplayacağım. mail adresinizi doğru yazarsanız sorunuzu cevapladığım zaman size bilgilendirme maili gelecektir.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Dolgu düşerse dolgunun hemen yapılması en iyi tercihtir. Bazı durumlarda dolgu yerine kaplama yapılması gerekebilir. bunu en iyi bilecek olan doktorunuzdur. Dolgunuz düştü ise ihmal etmeden diş kontrolünüze gitmenizi tavsiye ederim.

 1. Kadir diyor ki:

  Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim🙂 Dolguyu basit bir olay gibi görüyorduk ama dediklerinizi dikkate aldım ve ciddi bi konu olduğunu anladım 🙂

  • Hamza Keskin diyor ki:

   estetik olarak sizi rahatsız etmiyorsa amalganm dolguları değiştirmiyorum. Ama illa değişsin diyorsanız değiştiririz.. amalgam dolguların altında çürükler olabiliyor o zaman amalgam dolguyu değiştirip kompozit yani beyaz dolgu yapıyoruz.

 2. serkan Eren diyor ki:

  Herseyden önemlisi dolgu sonrası Dolgu yapılmış bir dişinizle normal doğal dişinizle yiyebileceğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak, herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak gibi sıra dışı kuvvetlerden kaçınınız. Doğal dişlerinize bile uygulamamanız gereken bu kuvvetler diş dolgusu yapılmış dişlerinize önemli zararlar verebilir.

 3. Enes diyor ki:

  Doktorumuzun da dediği gibi dolgu sonrasında dikkat etmemiz gerekenlere uyarsak hiç bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Ellerinize sağlık Hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor.