Son yıllarda popülerliği gittikçe artan zirkonyum kaplamalar hakkındaki bu yazıyı okurken, dişler kesilirken ağrı duyacak mıyım? sorusuna cevap bulacağınız gibi, ”geçici kaplamalarım ile sigara, alkol içebilir miyim?” benzeri sorularınızın da cevaplarını bulacaksınız. Şimdi daha fazla beklemeden yazımıza geçelim.

Zirkonyum Diş Kaplaması Ne Demektir?

Beyaz renginden, ışık geçirgenliğinden ve dayanıklılığından* dolayı, diş tedavilerinde estetik protez tedavilerine olanak sağlayan, diş hekimliğinde metal üstü porselenden sonra çığır açan bir kaplama çeşididir.

Zirkonyum Kaplama Aşamaları*

*Bizim kliniğimizde yapılan aşamalar olup başka kliniklerde farklılık gösterebilir ama %90 bu şekilde yapılır.

 • Diş preparasyonu sırasında herhangi bir ağrı sızı hissedilmesin diye lokal anestezi yapılır.
 • Kaplama yapılacak olan dişler ufaltılır ve hassas ölçü alınır.
 • Dişler kesilip ölçü alındıktan hemen sonra geçici diş koltuktan kalmadan hazırlanır ve geçici olarak yapıştırılır.
 • Kesilmeyen dişler referans alınarak zirkonyum renkleri seçilir.
 • 3-5 gün sonra zirkonyum kaplamanız gelmiş olur ve gelen gerçek dişiniz genellikle geçici olarak yapıştırılır. Daimi olarak yapıştırılmamasının sebebi bir sorun olduğu zaman hızlı bir şekilde müdahale edebilmektir.
 • Kullanımda sorun yoksa 4-7 gün sonra daimi olarak yapıştırılır.
 • 6 ayda 1 kontrole gelinir. Kaplamalarınızı uzun süre kullanmak için yapılması gerekenleri yakın zamanda burada yazacağız.

Neden Zirkonyum Diş Kaplama? Avantajları nelerdir?

 • Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliği doğal dişimize çok yakın olduğundan dolayı doğal bir görüntü sağlar ve çok belli olmaz.
 • Diş etleriyle uyumu geleneksel metal üstü porselenlere göre çok iyidir. Metal üstü porselenler diş etilerinde morumsu biz görüntüye sebep olabilirken zirkonyumda böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Özellikle ön bölge dişlerinizi yaptırırken zirkonyum yaptırmamız, doğal dişlere en yakın görünümü elde etmenizi sağlayacağı için, zirkonyum diş kaplamaları tercih edilebilir.
 • Biyolojik olarak daha uyumludur. Bazı hastalarımızda metal alt yapılı porselen kaplamalara karşı alerji oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda zirkonyum kaplamalar ilk tercih olmalıdır.
 • Zirkonyum yapılacak olan dişten daha az diş dokusu kesilir. Çünkü geleneksel metal üstü porselenlerde, metalden yansıyacak olan grimsi görüntüyü azaltabilmek ve daha doğal bir görüntü sağlamak için diş dokusu daha fazla kesilir.
 • Estetik kaplama yapılacak olan dişlerde daha az kesim yapıldığı için ayrıca sıcak soğuk hassasiyetin de daha az olması beklenir.
 • Tek diş kaplama yapılacak ise, doğal dişlere olan benzerliğinden dolayı ayırt edilemeyeceği için zirkonyum diş yapılması daha uygun olur.

Tek diş kaplama olur mu? Hangi durumlarda tek diş kaplama olur tıklayın.

Zirkonyum Kaplamaların Dezavantajları?

 • Zirkonyum köprüler çok uzun diş boşluklarının olduğu durumlarda geleneksel metal üstü porselenlere göre daha kırılgan oldukları için tercih edilmez.
 • Geleneksel metal üstü porselenlere göre daha pahalı olmaları.

Zirkonyum Diş Kaplama fiyatları?

Zirkonyum diş fiyatları yaptıracağınız bölgeye göre değişmektedir. ”Bölgeden bölgeye zirkonyum kalitesinde değişim olur mu?” diye soracak olursanız cevabım maalesef ki evet olacaktır. Kaliteli malzeme kullandığına inandığınız 2 yerin arasındaki fiyat farkı da hekimler arasındaki fiyat politikasından kaynaklanabilir:)

Türk Diş Hekimleri Birliğinin tavsiye ettiği ortalama Zirkonyum kaplama fiyatı 1.105,00 TL olup fiyatlar yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı farklılık göstermektedir.

Kliniğimizdeki zirkonyum fiyatlarını öğrenmek için 0553 333 55 30 numaralı telefondan whatsapp veya arama ile ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Öncesi Sonrası Fotoğrafları

Zirkonyum öncesi
Zirkonyum öncesi
Zirkonyum Sonrası
Zirkonyum Sonrası

 

Zirkonyumla İlgili En Çok Sorulan Sorular & Cevaplar

Zirkonyum kaplamanın yapılmadığı durumlar var mı?

Çok uzun boşlukların olduğu, köprü ayağı olacak dişler arasındaki boşluk çok fazla ise zirkonyum diş kaplamaların yapılmasını desteklemiyorum. Böyle durumlarda geleneksel metal üstü porselenleri tercih ediyorum. İlla zirkonyum isteniyorsa implant yapılıp üst yapısı zirkonyum yapılabilir.

Zirkonyum kaplamanın altındaki diş çürür mü?

Kurallarına uyularak yapılan ve düzenli olarak kontrolu yapılan zirkon kaplamaların altındaki dişler çürümez. Ama yapıldıktan sonra kontrolleri aksatılan, bakımı yapılmayan kaplamaların altındaki dişler elinde sonunda çürüyecektir. 

Zirkonyum kaplamadan sonra sigara içebilir miyim?

Maalesef istemesekte, zirkon kaplama yada geleneksel metal üstü porselen kaplamalar yapılmadan önce ve sonra sigara içmenizde bir sıkıntı yoktur.

Zirkonyum ağız kokusu yapar mı?

Kurallarına uyularak yapılan ve evde düzenli olarak bakımı yapılan ( günde 2 kere diş fırçalama, süper floss kullanımı, diş ipi kullanımı vs. ) zirkonyum diş kaplamaları herhangi bir koku yapmaz. Ağzınızda koku oluşumundan şikayetçiyseniz başka durumları değerlendirmelisiniz.

Metal kaplamaya alerjim var acaba zirkonyum alerjim de var mıdır?

Bu gibi durumlarla çok karşılaşmasakta metal üstü porselene alerjisi olan hastalarımın çoğuna zirkonyum yaptık ve alerji durumunun ortadan kalktığını gözlemledik. Zirkonyum alerjisi metal alerjisine göre hiç yok denecek kadar azdır.

İmplant yaptırdım, Zirkonyum abuntment mı taktırmalıyım yoksa normal mi?

implantlarınız ön bölgede ise, zirkonyum abuntment tavsiye edebilirim. Arka bölgede ise estetik çok önemli olmadığı için zirkonyum abuntment için ekstra bir fiyat ödemenize gerek yoktur.

kaynaklar: wikipedia

Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl yapılır? Avantajları, Fiyatları..
5 (100%) 1 vote

 1. kübra diyor ki:

  hocam iyi akşamlar ben kesici dişlerimden bitanesine porselen kaplama yaptırdım ama diğer dişlerimden büyük ve daha koyu renkte bu dişi söktürüp yerine lamine veya zirkonyum kaplama yapılabilirm

  • Hamza Keskin diyor ki:

   dişlerinizdeki kırığın fotoğrafını 0553 333 55 30 numaralı telefona whatsappdan atarsanız en ideal tedavi ile ilgili size yardımcı olmaya çalışayım. Mesela kırık çok büyük değil ise dolgu ile bu sorunu çözebiliriz.

 2. elis dertsiz diyor ki:

  zirkonyum diş kaplama hangi dişlere yapılır? Ön dişlerimi zirkonyum porselen yaptırıp arka dişlerimi normal porselen yaptırsam nasıl olur? Zirkonyum tedavisini siz yapıyor musunuz?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   – Evet biz kliniğimizde zirkonyum tedavisi yapıyoruz.
   – Bütün dişlerinizi zirkonyum yaptırmanızı tavsiye ederiz ama maddi olarak bu sizi zorlayacaksa tabiki arka bölgelere metal üstü porselen ön estetik bölgelere zirkonyum kaplamalar yapabiliriz.

 3. Demet zengin diyor ki:

  diğer zirkonyum konunuza da yazdım acil cevap yazabilir misiniz. zirkonyum fiyat hakkında bilgi alabilir miyim. haziran 2018 gibi kliniğinize geldiğimde 600tl demiştiniz ve yardımcı oluruz siz yeterki karar verin demiştiniz. acil cevap verirseniz karşıdan gelceğim. zirkonyum fiyat 2019 yilinda da ayni sekilde olur mu.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Demet hanım iyi günler, aynen zirkonyum diş fiyatlarımız aynıdır. o zaman da dediğimiz gibi size yardımcı oluruz fiyat konusunda. gelmeden önce klinikte olup olmadığımı öğrenmek için 0553 333 5530 numaralı telefona mesaj yada arama yaparak haber verirseniz boş yere gelmemiş olursunuz. Geçmiş olsun.

 4. Havva diyor ki:

  Merhaba 2,5 aylik bebegim var ve emziriyorum.on disime zirkonyum kaplama yaptirabilir miyim??süte gecer mi bebege bi zarari olur mu??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp