Kaplamalarınızı yaptırdınız ve herkes gibi uzun yıllar kullanmak istiyorsunuz. Zirkonyum kaplama ömrü arttırmak başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Kaplama sonrası dikkat edilecekleri uygularsanız kaplamanız size uzun yıllar hizmet edecektir. Yazımızın sonunda kaplamadan sonra diş ağrısı, kaplama diş sonrası sigara içebilir miyim?, kaplama diş sonrası konuşma bozukluğu, diş eti iltihabı gibi aklınıza takılabilecek sorularında cevaplarını bulacaksınız.

Kaplama sonrası nelere dikkat edilmesi gerekenler?

 • Kaplamaları da normal dişiniz gibi düşünüp günde en az 2 kere fırçalamanız gerekmektedir. 
 • Kaplamaların altında yemek artığı kalabilir bunun için süper floss kullanılması gerekmektedir. 

Super floss nasıl kullanılır?  tıklayın.

 • 6 ayda 1  düzenli kontrole gidilmesi gerekmektedir.
 • İlk zamanda sızlamaların olması normaldır. zamanla geçecektir. Geçmemesi durumunda doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz yine geçmemesi durumunda hekiminizden randevu alabilirsiniz.
 • Doktorunuz dişleri geçici yapıştırabilir. bu durumda kaplamalar daha kolay çıkabilir.Geçici olarak yapıştırılan diş sürekli düşecek diye bir durum yoktur.  deneme kullanımı yapıldıktan sonra sorun yoksa daimi olarak yapıştırılacaktır.
 • Diş ipi kullanımına devam edilmelidir. Hatta kullanım sıklığı arttırılmalıdır.
 • Aşırı sert yiyeceklerde dikkatli olunmalıdır. Ceviz fındık vb yiyeceklerin kabukları kırılmamalıdır.
 • İlk yapıştırıldığı zaman daimi ya da geçici yapışkan artıkları kalmış olabilir. Dişlerinizi fırçaladığınız zaman ağzınıza gelebilir korkmayın.
 • Her türlü sorununuz için doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. 
 • Ağzınızda yabancı bir madde olduğu için alışmanız zaman alabilir.
 • Kaplamalar, dilinize, dudağınıza, ağız içinize çok büyükmüş gibi gelebilir. Bunun sebebi ise uzun süredir o bölgede diş olamamasından kaynaklıdır. En geç 15 gün içerisinde alışmış olacaksınız.

Kaplama sonrası sık sorulan sorular

Kaplama sonrası yemek ne zaman yenir?

Kaplamanız takıldıktan 1 saat sonra yemek yiyebilirsiniz. Bazı yapıştırıcılardan sonra hemen yemek yiyebilirsiniz ama siz yine de işinizi garantiye alın ve 1 saat sonra yemeğinizi yemenizi tavsiye ederim.

Kaplama sonrası ağrı var ne yapılır?

Kaplamanız yeni takılmış ise bazı durumlarda ağrı olabilir. Kaplama sonrası ağrı olması durumunda doktorunuzun verdiği ağrı kesiciyi içebilirsiniz. 1-2 gün sonra ağrınız geçmez veya azalmazsa doktorunuzdan randevu almanızı tavsiye ederim.

Kaplama sonrası diş eti kanaması normal mi?

Kaplamanız yapıldıktan hemen sonra olan diş eti kanaması normaldir. Kaplama diş sonrası diş eti kanaması simantasyon yani yapıştırma artıklarının temizlenmesinden sonra diş etinde meydana gelen ufak harabiyetlerden dolayı olabilmektedir. 

Uzun dönem geçtikten sonra diş etinizde kanama varsa normal değildir. Bunun sebebi diş taşı, kaplamanın altındaki yemek artıkları, protez baskısı gibi sebepler olabilir. Doktorunuzdan randevu almanızı tavsiye ederim. 

Kaplama sonrası diş hassasiyeti nasıl geçer?

Kaplama sonrası diş hassasiyeti ilk takıldığı zaman normaldir. Daha önce kesik olan dişlerinizin üzerine yeni bir protez olduğu için dişiniz tepki olarak hassasiyet gösterebilir. Kaplama sonrası diş hassasiyetini geçirmek için hassasiyet macunları kullanabilir ağrı kesici içebilirsiniz.

Kaplama sonrası ağız kokusu nasıl geçer?

Kaplama sonrası ağız kokusunun geçmesi için;

 • Dişinizi günde 2 kere fırçalamalısınız. Dişleriniz kaplama diye fırçalamamak kesinlikle yanlış bir harekettir.
 • Diş ipi kullanmalısınız.
 • Super floss diş ipi ile köprünüzün altında kalan yemek artıklarını temizlemelisiniz. Super floss kullanımı başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.
 • Ağız gargarası ile günde 2 kere gargara yapmalısınız.

Tüm bunları yaptıktan sonra ağız kokunuz geçmiyor ise doktorunuzdan randevu almanızı tavsiye ederim.

[Toplam:15    Ortalama:3.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Soru Sor. Randevu Al.