Zirkonyum mu Porselen mi?

Öncelikle zirkonyum mu porselen mi sorusundaki porselenin metal destekli porselen olarak değerlendirdiğimi söyleyerek yazıma başlamak istiyorum. Çünkü zirkonyum kaplamaların üzerine de porselen tozlarıyla işleme yapılır ve aynı metal üstü porselen gibi porselen fırınına girerler.

Dişlerin yapısal bozuklarında, diş eksikliklerinde veya estetik kaygı sebebi ile dişler kesildikten sonra protez yapılır. Kesilmiş dişlerin üzerine yapılan protezler; Tam porselen, Metal üstü porselen, zirkonyum, Lamine, E-max vb… şekilde olabilmektedir. Biz bu yazımızda en çok tercih edilen metal üstü porselen ve zirkonyum arasındaki farklara bakacağız.

Zirkonyum mu daha iyi, Porselen mi?

Zirkonyum kaplamanın ışık geçirgenliği metal üstü porselene göre çok daha fazladır.

Zirkonyum Kaplama

Bu sayede zirkonyum kaplamalar doğal dişlere yakın bir ışık geçirgenliğine sahip olmakta ve doğal diş gibi estetik bir gülüşe sahip olmamızı sağlar.

Diş eti uyumu zirkonyum diş kaplamalarında porselene göre daha iyidir.

Zirkonyum ve metal üstü porselen alt yapı farkı

Zirkonyum kaplamaların altyapısı da üst yapısı da diş gibi beyaz olduğu için en ince olduğu diş eti bölgesinde de doğal diş gibi beyaz olacak ve diş etinin altında mor bir görüntü oluşmasına engel olacaktır.

Metal üstü porselen, zirkonyum kaplamaya göre daha ucuzdur.

Zirkonyum kaplamaların altyapıları cad-cam denilen 3 boyutlu tarayıcılar ile hazırlandığı için maliyetleri çok yüksek olmaktadır.

 

Zirkonyum kaplamalarla ilgili daha detaylı bilgiler için tıklayabilirsiniz.

[Toplam: 17   Ortalama: 4.5/5]

  1. Levent ceylan diyor ki:

    Zirkonyum kaplama için verdiğiniz fiyat neye göre. Yani bir diş için mi? Ben altı ön üst dişimi ve altı ön alt dişimi yaptırmak istiyorum. Dişlerin iyi durumda ama beyaz değil buna sebeb kaplama yaptırmak istiyorum. Bana toplam ortalama maliyeti ne olur ve siz neyi tavsiye edersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası yolu gösterir.| Bleaching nedir? Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilir? |
× Diş Hekimine Sor.