Şeffaf Plak, Temizliği ve Kullanımı Nasıl Yapılır?

Merhaba;  Bu yazıyı okuyorsanız ya şeffaf plak kullanmaya başladınız ve şeffaf plak kullanımı nasıl yapılır diyorsunuz ya da kullanmaya başlarsam nelerle karşılaşırım merak ettiniz. Sizler için hazırladığımız bu yazının şeffaf plak kullananlar veya kullanmayı düşünenlere güzel bir rehber olacağını düşünüyoruz.

Şeffaf plak tedavisi nedir? Aşamaları nelerdir? Benim dişlerime invisaling olur mu? Sorularının cevabını bulmak için tıklayın.

Tel tedavisi ile şeffaf plak tedavisi arasındaki farkın biraz daha anlaşılabilir olması için, tel tedavisiyle ortodontik tedavi gören hastalarımıza gönderdiğimiz tel tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler için (tıklayıp)  şeffaf plak sonrasıyla karşılaştırabilirsiniz.

Şeffaf plak kullanımı ve şeffaf plak temizliği ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise hemen yazının altındaki yorum kısmından, sosyal medya hesaplarımızdan veya sayfanın sağ alt tarafındaki canlı randevu kısmından sorabilirsiniz. Unutmayın ilk tercih herkesin görebilmesi ve faydalanması açısından bu sayfanın altına yorum yapmanız olacaktır.

Şeffaf Plaklarla Tedavide Dişlerinizin Son Halini Görebilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi nedir? Tıklayın..  

Şimdi sizleri şeffaf plak kullanırken nelere dikkat etmelisiniz ve en çok sorulan sorular ile baş başa bırakıyorum.

UNUTMAYIN!

✴ Şeffaf plaklarınızı hekiminizin talimatlarına uygun olarak günde 21-23 saat kullanınız.

✴ Şeffaf plaklarınıza dokunmadan önce ellerinizi sabunla yıkayınız.

✴ Her seferinde sadece bir şeffaf plak tutunuz.

✴ Şeffaf plağınızı paketinden çıkarttıktan sonra durulayınız.

1- Şeffaf Plaklar Nasıl Takılır? Diş Plağı Nasıl Kullanılır?

✴ Alt ve üst çene için doğru şeffaf plak kullandığınıza emin olun.  

✴ Alt çene veya üst çene şeffaf plağınızın herhangi birini öncelikli olarak takabilirsiniz. Şeffaf plağı takarken yavaşça ön dişlerinize doğru ittiriniz. Ardından parmaklarınız ile eşit kuvvet uygulayacak şekilde sağ ve sol azı dişlerinize doğru plağınızı yerleşinceye dek bastırınız.

NOT: Diş plağı kullanımı esnasında  şiddetli bir acı ve önemli bir rahatsızlık hissedecek olursanız doktorunuza danışınız.

2- Şeffaf Plak Nasıl Çıkarılır?

Şeffaf plak nasıl çıkarılır? Şeffaf plak çıkarırken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Diş teli çıktıktan sonra takılan şeffaf plak çıkarılırken;

✴ Herhangi bir azı dişinizden başlayarak diğer azı dişinize doğru parmak ucunuzla plağınızı dişinizden çıkartabilirsiniz.

✴ Şeffaf plağınızın zarar görmesini önlemek için farklı yöntemler kullanmayınız.

✴ Şeffaf plağınızı çıkartırken herhangi bir keskin nesne kullanmayınız.

✴ Şeffaf plağınızı çıkarır çıkarmaz durulayın, fazla suyu silkeleyin ve şeffaf plağınızı size verilmiş özel kutusunda muhafaza ediniz.

NOT: Özellikle çok sayıda buton bulunduran şeffaf plakları çıkartırken dikkat ediniz. Şeffaf plağı çıkartırken aşırı bir kuvvet uygulayıp bükülmesine neden olmaktan kaçınınız. Eğer Plağınızı çıkarmakta zorlanıyorsanız hekiminize danışınız.

Butonlar dişimize yapılan dolgu malzemelerinden yapılır. Dolgu sonrası nelere dikkat ediyorsak aynı şekilde butonlara da dikkat etmemiz gerekir. Dolgu sonrası dikkat edilecekler nelerdir öğrenmek için tıklayın.

UYARI: Nadiren de olsa bazı hastalarda plastik şeffaf plak malzemesine bağlı olarak bir alerjik reaksiyon oluşabilir. Bu durumda şeffaf plak kullanımı bırakarak hekiminize danışınız.

3- Şeffaf Plak Bakımı Nasıl Olur? Diş Plak Temizleme, Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

✴ Her kullanımdan önce şeffaf plak yumuşak kıllı diş fırçası ve az miktarda diş macunu ile fırçalayınız. Şeffaf diş plağı temizleme işlemi her plak için 1er dakika olarak ayarlanmalıdır.

NOT: Diş plağı temizleme yaparken her temizlemeden sonra iyice durulandığından emin olunuz. Şeffaf plak temizliği ürününün kullanımını gerekli durumlarda ve haftada bir tavsiye ediyoruz.

NOT 2: Şeffaf diş plağı temizleme işlemini takma diş temizleyicileri ile yapmayın. Gargara ürünleri ile yıkamayınız. Bu ürünler şeffaf plağınızın yüzeyine zarar verebilir ve plağınızın şeffaflığını kaybetmesine yol açabilir.

4- Şeffaf Plaklar ile Doğru Ağız Hijyeni Nasıl Olur?

Şeffaf diş plağı kullananlar plağı yeme ve içmeden önce çıkarınız. (Ilık su içerken apareyinizi çıkarmayabilirsiniz.)

✴ Her yemek ve atıştırma sonrasında dişlerinizi fırçalayınız, diş ipi kullanınız ve şeffaf plağınızı takınız. Eğer plağınızı temizleyecek ürünlerden uzaksanız, plağınızı takmadan önce ağzınızı iyice çalkalayınız ve plağınızı su ile yıkayınız. Bu yöntem ağız hijyeniniz için iyi bir yöntem değildir.

✴ Ağız hijyeni konusunda aklınıza takılan sorular için hekiminize danışınız.

Ağız ve diş sağlığınız için hekiminize düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

5- Şeffaf Plakları Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Başlangıç setinizde iki adet şeffaf plak saklama kutusu bulunmaktadır. Plaklarınızı çıkartıp temizledikten sonra bu kutuda muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu apareyinizin kaybolması ve zarar görmesini engelleyecektir. 

6- Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

Şeffaf plak nasıl temizlenir? Şeffaf plaklarınızı temizlemek için sadece su ve kullanılmamış fırça kullanmalısınız.

7- Şeffaf Plak Kullanımı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru: Tedavi acı verecek mi?

Çoğu insanda her yeni şeffaf plağa geçildiğinde diş ağrısı görülebilir. Bu gayet normaldir. Şeffaf plak kullanımı işe yaradığını ve dişlerinizin son konumuna doğru hareket ettiğinin göstergesidir. Bu acı yeni plağınızı taktıkça azalacaktır. Aksi bir durumda hekiminize danışınız.

Soru: Şeffaf Plak konuşmamı etkiler mi?

Çoğu ortodontik tedavilerde olduğu gibi ortodonti sonrası plak, şeffaf plakta konuşmanızı etkileyebilir ve birkaç günlüğüne hafif bir pelteklik görülebilir. Fakat şeffaf plakların neden olduğu bu hafif pelteklik ve hafif konuşma bozukluğu düzelecektir.

Soru: Şeffaf Plaklarım tam oturmazsa ne yapmalıyım?

Yeni plağınız ve o anki diş pozisyonunuz arasında hafif uyumsuzlukların olması normaldir. Dişlerinizin plağınızın tam konumuna gelmesi için biraz zaman gerekmektedir. Plağınızın dişlerinize oturması hakkında önemli bir sorun olduğunda hekiminize bildiriniz.

Soru: Yediklerimde herhangi bir sorun olacak mı?

Genel olarak hayır. Geleneksel ortodontik tedavilerin aksine şeffaf plak istenilen zamanda çıkartılabildiği için istenilen her şeyi yiyip içebilirsiniz. Hekimin aksi bir talimatı olmadığı sürece sevdiğin yemekler konusunda kendinizi kısıtlamanıza gerek yoktur.

Soru: Şeffaf plak kullanırken sıcak veya soğuk içecek içebilir miyim?

Şeffaf plak kullanırken ılık su dışında herhangi bir içeceğin içilmesini tavsiye etmiyoruz.

Soru: Şeffaf plak kullanırken sakız çiğneyebilir miyim ?

Hayır. Tel sonrası şeffaf plak kullanımında sakız plağa yapışacaktır. Yemeklerden önce plağınızı çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru: Sigara içmek ve tütün çiğnemek plakta leke bırakır mı?

Şeffaf plak kullanırken tütün ürünleri tüketmek plakta leke bırakacağından tütün mamulleri kullanımından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru: Şeffaf Plağım kırılır veya kaybolursa ne yapmalıyım?

Şeffaf plağınızın kaybolması ya da kırılması durumunda acilen hekiminizi bilgilendiriniz. Hekiminiz muhtemelen bir sonraki plağı kullanmanızı söyleyecektir. Hekiminiz eksilen şeffaf plak yerine yeni plak siparişi verdikten birkaç gün sonra yenilenmiş plağınız size ulaşacaktır.

Soru: Diş telinden sonra takılan plak ne işe yarar? Şeffaf plak tedavisinde kullanılan plakla aynı mıdır?

Diş teli çıktıktan sonra takılan şeffaf plak retainer görevi görür. Yani diş teli sonrası plak kullanımı dişlerin kaymasını engeller ve dişlerin bir arada tutulmasını tedavinin geriye dönmemesini sağlar. Şeffaf plak tedavisinde kullanılan plaklardan biraz daha kalın yapıdadır.

[Toplam: 37   Ortalama: 3.9/5]

  1. Sena diyor ki:

    Merhaba ben diş plağı tedavisine başlamak üzereyim. Ölçüleri alındı fakat 20 gündür bir haber yok. Plaklar geç gelicek demişlerdi. Daha ne kadar beklerim acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası yolu gösterir.| Dişime Dolgu ve kesim yapıldı sızlıyor ne yapmam gerekir ? |
× Diş Hekimine Sor.