Şeffaf Plak Temizliği ve Kullanımı Nasıl Yapılır?

Merhaba;  Bu yazıyı okuyorsanız ya şeffaf plak kullanmaya başladınız ve şeffaf plak kullanımı nasıl yapılır diyorsunuz yada kullanmaya başlarsam nelerle karşılaşırım merak ettiniz. Sizler için hazırladığımız bu yazının şeffaf plak kullanan veya kullanmayı düşünenlere güzel bir rehber olacağını düşünüyoruz.

Şeffaf plak tedavisi nedir? Aşamaları nelerdir? Benim dişlerime invisaling olur mu? Sorularının cevabını bulmak için tıklayın.

Tel tedavisi ile şeffaf plak tedavisi arasındaki farkın biraz daha anlaşılabilir olması için, tel tedavisiyle ortodontik tedavi gören hastalarımıza gönderdiğimiz tel tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler için tıklayıp  şeffaf plak sonrasıyla karşılaştırabilirsiniz.

Şeffaf plak kullanımı ve bakımı ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise hemen yazının altındaki yorum kısmından yada sosyal medya hesaplarımızdan yada sayfanın sağ alt tarafındaki canlı randevu kısmından sorabilirsiniz. Unutmayın ilk tercih herkesin görebilmesi ve faydalanması açısından bu sayfanın altına yorum yapmanız olacaktır.

Şeffaf Plaklarla Tedavide Dişlerinizin Son Halini Görebilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi nedir? Tıklayın..  

Şimdi sizleri Şeffaf Plak kullanırken nelere dikkat etmelisiniz ve en çok sorulan sorular ile baş başa bırakıyorum.

UNUTMAYIN!

 • Şeffaf plaklarınızı hekiminizin talimatlarına uygun olarak günde 21-23 saat kullanınız.
 • Şeffaf plaklarınıza dokunmadan önce ellerinizi sabunla yıkayınız.
 • Her seferinde sadece bir şeffaf plağı tutunuz.
 • Şeffaf plağınızı paketinden çıkarttıktan sonra durulayınız.

1- Şeffaf Plaklar Nasıl Takılır? Diş Plağı Nasıl Kullanılır?

 • Alt ve üst çene için doğru şeffaf plağı kullandığınıza emin olun.
 • Alt çene veya üst çene şeffaf plağınızın herhangi birini öncelikli olarak takabilirsiniz. Şeffaf plağı takarken yavaşça ön dişlerinize doğru ittiriniz. Ardından parmaklarınız ile eşit kuvvet uygulayacak şekilde sağ ve sol azı dişlerinize doğru plağınızı yerleşinceye dek bastırınız.

NOT: Diş plağı kullanımı esnasında  şiddetli bir acı ve önemli bir rahatsızlık hissedecek olursanız doktorunuza danışınız.

2- Şeffaf Plaklar Nasıl Çıkarılır?

 • Herhangi bir azı dişinizden başlayarak diğer azı dişinize doğru parmak ucunuzla plağınızı dişinizden çıkartabilirsiniz.
 • Şeffaf plağınızın zarar görmesini önlemek için farklı yöntemler kullanmayınız.
 • Şeffaf plağınızı çıkartırken herhangi bir keskin nesne kullanmayınız.
 • Şeffaf plağınızı çıkarır çıkarmaz durulayın, fazla suyu silkeleyin ve şeffaf plağınızı size verilmiş özel kutusunda muhafaza ediniz.

NOT: Özellikle çok sayıda buton bulunduran şeffaf plakları çıkartırken dikkat ediniz. Şeffaf plağı çıkartırken aşırı bir kuvvet uygulayıp bükülmesine neden olmaktan kaçınınız. Eğer Plağınızı çıkarmakta zorlanıyorsanız hekiminize danışınız.

Butonlar dişimize yapılan dolgu malzemelerinden yapılır. Dolgu sonrası nelere dikkat ediyorsak aynı şekilde butonlara da dikkat etmemiz gerekir. Dolgu sonrası dikkat edilecekler nelerdir öğrenmek için tıklayın.

UYARI: Nadiren de olsa bazı hastalarda Plastik Şeffaf plak malzemesine bağlı olarak bir alerjik reaksiyon oluşabilir. Bu durumda kullanımı bırakarak hekiminize danışınız.

3- Şeffaf Plak Bakımı Nasıl Olur? Diş Plak Temizleme, Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

 • Her kullanımdan önce şeffaf plağınızı yumuşak kıllı diş fırçası ve az miktarda diş macunu ile fırçalayınız. Şeffaf plak temizleme işlemi her plak için 1er dakika olarak ayarlanmalıdır.

NOT: Diş plağı temizleme yaparken her temizlemeden sonra iyice durulandığından emin olunuz. Şeffaf plak temizleme ürününün kullanımını gerekli durumlarda ve haftada bir tavsiye ediyoruz.

NOT 2: Şeffaf plak bakımı takma diş temizleyicileri ile yapmayın. Gargara ürünleri ile yıkamayınız. Bu ürünler şeffaf plağınızın yüzeyine zarar verebilir ve plağınızın şeffaflığını kaybetmesine yol açabilir.

4- Şeffaf Plaklar ile Doğru Ağız Hijyeni Nasıl Olur?

 • Şeffaf plağınızı yeme ve içmeden önce çıkarınız. (Ilık su içerken apareyinizi çıkarmayabilirsiniz.)
 • Her yemek ve atıştırma sonrasında dişlerinizi fırçalayınız, diş ipi kullanınız ve şeffaf plağınızı takınız. Eğer plağınızı temizleyecek ürünlerden uzaksanız, plağınızı takmadan önce ağzınızı iyice çalkalayınız ve plağınızı su ile yıkayınız. Bu yöntem ağız hijyeniniz için iyi bir yöntem değildir.
 • Ağız hijyeni konusunda aklınıza takılan sorular için hekiminize danışınız.
 • Ağız ve diş sağlığınız için hekiminize düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

5- Şeffaf Plakları Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Başlangıç setinizde iki adet Şeffaf plak saklama kutusu bulunmaktadır. Plaklarınızı çıkartıp temizledikten sonra bu kutuda muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu apareyinizin kaybolması ve zarar görmesini engelleyecektir. 

6- Şeffaf Plak Kullanımı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru: Tedavi acı verecek mi?

Çoğu insanda her yeni şeffaf plağa geçildiğinde diş ağrısı görülebilir. Bu gayet normaldir. Şeffaf plağın işe yaradığını ve dişlerinizin son konumuna doğru hareket ettiğinin göstergesidir. Bu acı yeni plağınızı taktıkça azalacaktır. Aksi bir durumda hekiminize danışınız.

Soru: Şeffaf Plak konuşmamı etkiler mi?

Çoğu ortodontik tedavilerde olduğu gibi Şeffaf plakta konuşmanızı etkileyebilir ve birkaç günlüğüne hafif bir pelteklik görülebilir. Fakat şeffaf plakların neden olduğu bu hafif pelteklik ve hafif konuşma bozukluğu düzelecektir.

Soru: Şeffaf Plaklarım tam oturmazsa ne yapmalıyım?

Yeni plağınız ve o anki diş pozisyonunuz arasında hafif uyumsuzlukların olması normaldir. Dişlerinizin plağınızın tam konumuna gelmesi için biraz zaman gerekmektedir.Plağınızın dişlerinize oturması hakkında önemli bir sorun olduğunda hekiminize bildiriniz.

Soru: Yediklerimde herhangi bir sorun olacak mı?

Genel olarak hayır. Geleneksel ortodontik tedavilerin aksine şeffaf plak istenilen zamanda çıkartılabildiği için istenilen her şeyi yiyip içebilirsiniz. Hekimin aksi bir talimatı olmadığı sürece sevdiğin yemekler konusunda kendinizi kısıtlamanıza gerek yoktur.

Soru: Şeffaf plak kullanırken sıcak veya soğuk içecek içebilir miyim?

Şeffaf plak kullanırken ılık su dışında herhangi bir içeceğin içilmesini tavsiye etmiyoruz.

Soru: Şeffaf Plak kullanırken Sakız çiğneyebilir miyim ?

Hayır. Sakız plağa yapışacaktır. Yemeklerden önce plağınızı çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru: Sigara içmek ve tütün çiğnemek plakta leke bırakır mı?

Şeffaf plak kullanırken tütün ürünleri tüketmek plakta leke bırakacağından tütün mamulleri kullanımından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru: Şeffaf Plağım kırılır veya kaybolursa ne yapmalıyım?

Şeffaf plağınızın kaybolması ya da kırılması durumunda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.Hekiminiz muhtemelen bir sonraki plağı kullanmanızı söyleyecektir. Hekiminiz eksilen şeffaf plak yerine  yeni plak siparişi verdikten birkaç gün sonra yenilenmiş plağınız size ulaşacaktır.

Soru: Diş telinden sonra takılan plak ne işe yarar? Şeffaf plak tedavisinde kullanılan plakla aynı mıdır?

Diş telinden sonra takılan plak retainer görevi görür. Yani dişlerin kaymasını engeller ve dişlerin bir arada tutulmasını tedavinin geriye dönmemesini sağlar. Şeffaf plak tedavisinde kullanılan plaklardan biraz daha kalın yapıdadır.

Şeffaf Plak Temizliği ve Kullanımı Nasıl Yapılır?
5 (100%) 6 votes

 1. Selin diyor ki:

  Merhaba ben gece plağı kullandım ve 2 3 kez sabah rutin islerimi yaparken kullandim ama mide bulantısı yaptı çıkardım şuan konusmamda pelteklik var r s ş l k karı kullanırken bi garip konuşuyorum sanki modem bulanio hissi olusuo siz ce normal mi bu ikinci yazisim cvp gelmedi saygılar

 2. Murat Aydın diyor ki:

  Merhaba benim tel tedavim bittikten sonra doktor alt üst şeffaf plak verdi yalnızca ilk 6 ay taktım şimdi alt keskin dişlerimde gözle görülür yamukluk ve bazı dislerimde de ufaktan yamulma var. Eski plağını bugün taktım ilk zaman gibi iyi oturmadı ama yine taktım. Bu şekilde düzelir mi yoksa yeniden tedavi mi lazım? Tedavi çok uzun ve yorucuydu tekrar yapmak istemiyorum 🙁

 3. Musa diyor ki:

  Merhabalar. Diş tellerimi çıkaralı bir hafta oldu ve beş gündür de plak kullanmaktayım. Üst ön dişlerimden şikayet üzerine ortodontik tedavi görmüştüm bu süreçte alt ve üst çeneye de tel takılmıştı. Şu an plak kullanıyorken üst ön dişlerim sanki sağa doğru kayiyor gibi hissetmekteyim. Sizce bu şimdilik normal mi ? Dişlerimin içlerine de tel takıldı , bundan sonra yeniden bozulma olabilir mi?

 4. Ayşe diyor ki:

  Merhaba,ben yaklaşık 2 sene diş teli kullandım bu pazar günü ise şeffaf plak takıldı. Her geçen gün plaklarımda hep deformeler oluyor zarar görüyorlar bunları nasıl engelleyebilirim?

 5. Zühre diyor ki:

  Merhaba,
  13 ay tel tedavisi gördüm sonrasında sadece üst dişlerime şeffaf plak verildi. Üst dişlerimde aralık vardı bu nedenle taktırmıştım alt dişlerimde tel öncesinde bir ayrıklık veya sorun yoktu. Teller çıkıp plağa geçince 2 hafta gibi bir sürede alt dişlerimde ayrıklık oluştu, bu arada alt ve üst dişlerimin arkasında hala sabitleme teli takılı. Buna rağmen oynama oldu nedenini bilmiyorum doktorum da hala yorum yapamadı 6 ay sonrasına randevu verdi biraz otursun öyle bakalım, aktif plağa geçebiliriz dedi. Ben bu durumdan rahatsızım 6 ay çok uzun bir süre ve nedenini de çok merak ediyorum sizce neden olmuştur? Başka bir doktora görünmeli miyim sizce?

 6. Samet diyor ki:

  Merhabalar üst alt dişlerime tel tedavisi uygulandı,diş tellerim çıkarıldıktan sonra doktorum sadece üst dişlerim için şeffaf diş plağı verdi. Doktorum bu konuda bir açıklama yapmadı sebebi nedir?

 7. Melisa diyor ki:

  Meraba ben 1.5 sene tel kullandim su anda tellerim cikti ve bana seffaf plak verildi onu kullanali 6 ay olucak artik sadece gece mi kullanmaliyim??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp