Şeffaf Plak Temizliği ve Kullanımı Nasıl Yapılır?

Merhaba;  Bu yazıyı okuyorsanız ya şeffaf plak kullanmaya başladınız ve şeffaf plak kullanımı nasıl yapılır diyorsunuz yada kullanmaya başlarsam nelerle karşılaşırım merak ettiniz. Sizler için hazırladığımız bu yazının şeffaf plak kullanan veya kullanmayı düşünenlere güzel bir rehber olacağını düşünüyoruz.

Şeffaf plak tedavisi nedir? Aşamaları nelerdir? Benim dişlerime invisaling olur mu? Sorularının cevabını bulmak için tıklayın.

Tel tedavisi ile şeffaf plak tedavisi arasındaki farkın biraz daha anlaşılabilir olması için, tel tedavisiyle ortodontik tedavi gören hastalarımıza gönderdiğimiz tel tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler için tıklayıp  şeffaf plak sonrasıyla karşılaştırabilirsiniz.

Şeffaf plak kullanımı ve bakımı ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise hemen yazının altındaki yorum kısmından yada sosyal medya hesaplarımızdan yada sayfanın sağ alt tarafındaki canlı randevu kısmından sorabilirsiniz. Unutmayın ilk tercih herkesin görebilmesi ve faydalanması açısından bu sayfanın altına yorum yapmanız olacaktır.

Şeffaf Plaklarla Tedavide Dişlerinizin Son Halini Görebilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi nedir? Tıklayın..  

Şimdi sizleri Şeffaf Plak kullanırken nelere dikkat etmelisiniz ve en çok sorulan sorular ile baş başa bırakıyorum.

UNUTMAYIN!

 • Şeffaf plaklarınızı hekiminizin talimatlarına uygun olarak günde 21-23 saat kullanınız.
 • Şeffaf plaklarınıza dokunmadan önce ellerinizi sabunla yıkayınız.
 • Her seferinde sadece bir şeffaf plağı tutunuz.
 • Şeffaf plağınızı paketinden çıkarttıktan sonra durulayınız.

1- Şeffaf Plaklar Nasıl Takılır? Diş Plağı Nasıl Kullanılır?

 • Alt ve üst çene için doğru şeffaf plağı kullandığınıza emin olun.
 • Alt çene veya üst çene şeffaf plağınızın herhangi birini öncelikli olarak takabilirsiniz. Şeffaf plağı takarken yavaşça ön dişlerinize doğru ittiriniz. Ardından parmaklarınız ile eşit kuvvet uygulayacak şekilde sağ ve sol azı dişlerinize doğru plağınızı yerleşinceye dek bastırınız.

NOT: Diş plağı kullanımı esnasında  şiddetli bir acı ve önemli bir rahatsızlık hissedecek olursanız doktorunuza danışınız.

2- Şeffaf Plaklar Nasıl Çıkarılır?

 • Herhangi bir azı dişinizden başlayarak diğer azı dişinize doğru parmak ucunuzla plağınızı dişinizden çıkartabilirsiniz.
 • Şeffaf plağınızın zarar görmesini önlemek için farklı yöntemler kullanmayınız.
 • Şeffaf plağınızı çıkartırken herhangi bir keskin nesne kullanmayınız.
 • Şeffaf plağınızı çıkarır çıkarmaz durulayın, fazla suyu silkeleyin ve şeffaf plağınızı size verilmiş özel kutusunda muhafaza ediniz.

NOT: Özellikle çok sayıda buton bulunduran şeffaf plakları çıkartırken dikkat ediniz. Şeffaf plağı çıkartırken aşırı bir kuvvet uygulayıp bükülmesine neden olmaktan kaçınınız. Eğer Plağınızı çıkarmakta zorlanıyorsanız hekiminize danışınız.

Butonlar dişimize yapılan dolgu malzemelerinden yapılır. Dolgu sonrası nelere dikkat ediyorsak aynı şekilde butonlara da dikkat etmemiz gerekir. Dolgu sonrası dikkat edilecekler nelerdir öğrenmek için tıklayın.

UYARI: Nadiren de olsa bazı hastalarda Plastik Şeffaf plak malzemesine bağlı olarak bir alerjik reaksiyon oluşabilir. Bu durumda kullanımı bırakarak hekiminize danışınız.

3- Şeffaf Plak Bakımı Nasıl Olur? Diş Plak Temizleme, Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

 • Her kullanımdan önce şeffaf plağınızı yumuşak kıllı diş fırçası ve az miktarda diş macunu ile fırçalayınız. Şeffaf plak temizleme işlemi her plak için 1er dakika olarak ayarlanmalıdır.

NOT: Diş plağı temizleme yaparken her temizlemeden sonra iyice durulandığından emin olunuz. Şeffaf plak temizleme ürününün kullanımını gerekli durumlarda ve haftada bir tavsiye ediyoruz.

NOT 2: Şeffaf plak bakımı takma diş temizleyicileri ile yapmayın. Gargara ürünleri ile yıkamayınız. Bu ürünler şeffaf plağınızın yüzeyine zarar verebilir ve plağınızın şeffaflığını kaybetmesine yol açabilir.

4- Şeffaf Plaklar ile Doğru Ağız Hijyeni Nasıl Olur?

 • Şeffaf plağınızı yeme ve içmeden önce çıkarınız. (Ilık su içerken apareyinizi çıkarmayabilirsiniz.)
 • Her yemek ve atıştırma sonrasında dişlerinizi fırçalayınız, diş ipi kullanınız ve şeffaf plağınızı takınız. Eğer plağınızı temizleyecek ürünlerden uzaksanız, plağınızı takmadan önce ağzınızı iyice çalkalayınız ve plağınızı su ile yıkayınız. Bu yöntem ağız hijyeniniz için iyi bir yöntem değildir.
 • Ağız hijyeni konusunda aklınıza takılan sorular için hekiminize danışınız.
 • Ağız ve diş sağlığınız için hekiminize düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

5- Şeffaf Plakları Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Başlangıç setinizde iki adet Şeffaf plak saklama kutusu bulunmaktadır. Plaklarınızı çıkartıp temizledikten sonra bu kutuda muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu apareyinizin kaybolması ve zarar görmesini engelleyecektir. 

6- Şeffaf Plak Kullanımı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru: Tedavi acı verecek mi?

Çoğu insanda her yeni şeffaf plağa geçildiğinde diş ağrısı görülebilir. Bu gayet normaldir. Şeffaf plağın işe yaradığını ve dişlerinizin son konumuna doğru hareket ettiğinin göstergesidir. Bu acı yeni plağınızı taktıkça azalacaktır. Aksi bir durumda hekiminize danışınız.

Soru: Şeffaf Plak konuşmamı etkiler mi?

Çoğu ortodontik tedavilerde olduğu gibi Şeffaf plakta konuşmanızı etkileyebilir ve birkaç günlüğüne hafif bir pelteklik görülebilir. Fakat şeffaf plakların neden olduğu bu hafif pelteklik ve hafif konuşma bozukluğu düzelecektir.

Soru: Şeffaf Plaklarım tam oturmazsa ne yapmalıyım?

Yeni plağınız ve o anki diş pozisyonunuz arasında hafif uyumsuzlukların olması normaldir. Dişlerinizin plağınızın tam konumuna gelmesi için biraz zaman gerekmektedir.Plağınızın dişlerinize oturması hakkında önemli bir sorun olduğunda hekiminize bildiriniz.

Soru: Yediklerimde herhangi bir sorun olacak mı?

Genel olarak hayır. Geleneksel ortodontik tedavilerin aksine şeffaf plak istenilen zamanda çıkartılabildiği için istenilen her şeyi yiyip içebilirsiniz. Hekimin aksi bir talimatı olmadığı sürece sevdiğin yemekler konusunda kendinizi kısıtlamanıza gerek yoktur.

Soru: Şeffaf plak kullanırken sıcak veya soğuk içecek içebilir miyim?

Şeffaf plak kullanırken ılık su dışında herhangi bir içeceğin içilmesini tavsiye etmiyoruz.

Soru: Şeffaf Plak kullanırken Sakız çiğneyebilir miyim ?

Hayır. Sakız plağa yapışacaktır. Yemeklerden önce plağınızı çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru: Sigara içmek ve tütün çiğnemek plakta leke bırakır mı?

Şeffaf plak kullanırken tütün ürünleri tüketmek plakta leke bırakacağından tütün mamulleri kullanımından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru: Şeffaf Plağım kırılır veya kaybolursa ne yapmalıyım?

Şeffaf plağınızın kaybolması ya da kırılması durumunda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.Hekiminiz muhtemelen bir sonraki plağı kullanmanızı söyleyecektir. Hekiminiz eksilen şeffaf plak yerine  yeni plak siparişi verdikten birkaç gün sonra yenilenmiş plağınız size ulaşacaktır.

Soru: Diş telinden sonra takılan plak ne işe yarar? Şeffaf plak tedavisinde kullanılan plakla aynı mıdır?

Diş telinden sonra takılan plak retainer görevi görür. Yani dişlerin kaymasını engeller ve dişlerin bir arada tutulmasını tedavinin geriye dönmemesini sağlar. Şeffaf plak tedavisinde kullanılan plaklardan biraz daha kalın yapıdadır.

Şeffaf Plak Temizliği ve Kullanımı Nasıl Yapılır?
4.8 (96.72%) 61 votes

 1. gamze diyor ki:

  merhaba diş telimi çıkarttıktan sonra doktorum plak verdi ilk 6 ay gece gündüz daha sonra 6 ay sadece geceleri olucak şekilde takmamı söyledi sadece geceleri taksam bozulma olur mu

 2. Talha diyor ki:

  Plağımda çatladı ama takıp çıkarmamda bi sıkıntı oluşmadı kırılırsa yenisini almam en fazla ne kadar sürer diş telinden sonra takılan plak 7 veya 8. Aydayım bi sıkıntı olur mu çatlak?

 3. Yeliz diyor ki:

  Tel sonrası taktığım şeffaf plağım çatladı plağa bastırınca açılma olduğunu gördüm plağımın ne zaman kırıldığını tam olarak bilmiyorum yeni plak aldığım zaman plak takma süresi 1 ay uzatmalımıyım ve sadece üst plağım çatladı plağı değiştirmenin fiyatı nedir

 4. Abdurrahman diyor ki:

  Merhaba daha önce yorum yazmıştım, dediğiniz gibi diş hekimime gittim. Tel tedavisi sonrası dişler bozulmasın diye şeffaf plak vermişti. Ben takmadım biraz bozulmalar oldu. Ama öyle çok kötü değil.
  Doktorum yeniden tel takman lazım dedi.
  Ben de bu son halinin korunması için yeni bir plak aldım.
  Ama şu iki hafta da bir takılan şeffaf plak bana olmaz mı(dişlerin tam düzelmesi için)
  Size gelsem acaba siz o şeffaf plak tedavisini bana uygulayabilir misiniz?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   görmeden muayene etmeden bir şey diyemeyeceğim gibi, daha önce tel tedavisi olduğunuz ve bozulmanın ufak olduğunu söylediniz için yüzde 90 şeffaf plak tedavisi ile dişlerinizin düzeleceğini söyleyebilirim. tabiki kliniğimize gelirseniz seve seve yardımcı oluruz.
   Geçmiş olsun.

 5. kadir diyor ki:

  merhabalar
  Ben diş telini çıkartalı 4 gün oluyor ve doktorum bana plak verdi fakat verdiği plak 1 saat yada daha fazla süreçte durduğu zaman çıkardığımda kötü bir koku yapıyor bu normalmidir ? Ve eğer plak’ı takmazsam ne olur

  • Hamza Keskin diyor ki:

   merhaba,
   plağınızın o kadar kısa sürede koku yapması normal değil. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanımını da aksatmamanız ve plaklarınızı çok iyi temizlemeniz durumunda kokunun azalacağını düşünüyorum. Dişlerinizde koku yapabilecek çürükler de olabilir.
   Geçmiş olsun.

 6. Bengü diyor ki:

  Merhabalar
  Diş telim 2 gün önce çıktı, plak kullanmaya başladım ama alt dişimin plağı dilimi kesiyor canım çok yanıyor normal bir şey mi yoksa doktoruma danışmalı mıyım?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   yaparım derseniz temiz bir tırnak törpüsüyle dilinizi kesen yeri biraz törpüleyebilirsiniz. Yapamam derseniz doktorunuza mutlaka danışmanızı tavsiye ederim.
   Geçmiş olsun.

 7. Cansu diyor ki:

  Merhabalar diş teli tedavim biteli 2 seneye yakın bir süre oldu. İlk 1 ay gece gündüz sonra sadece geceleri olacak şekilde plağımı taktım ama şuan üst dişlerimde ayrılmalar var ve plağımı takınca düzeliyor ama tedavi biteli uzun zaman oldu hala plağı kullanmam sağlıksız mı ve plağımı düzenli kullanırsam üst dişlerim düzelebilir mi? Yeniden diş teli tedavisi görmek zorunda mıyım ?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   merhaba,
   Dişlerinizin arkasına daimi retainer takıldı mı? takıldığı halde oynama devam ediyor ise retaineriniz kopmuş olabilir. Doktorunuzdan randevu almanızı tavsiye ederim.
   Geçmiş olsun.

   • Azra Naz Tellioğlu diyor ki:

    Merhaba iyi günler.
    Diş telim Ocak 2019 da çıktı ve çıktığı günden beri plak kullanıyorum. Üst kesici dişlerimin bir tanesi (köpek dişimin hemen yanındaki) Eksik. Doğuştan gelmedi ve 18 yaşında implant yapılacak plakda yapay bir diş var oyüzden sürekli taktım açıkçası görünen bir kısım da olduğu için de.
    Fakat artık plak 8 aydır kullandığım için eskidi, yıprandı. Diş hekimime gitsem plağı değiştirebilir mi? Ve yeniden ücret ödememiz gerekecek değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Randevu Al.