Şeffaf Plak Temizliği ve Kullanımı Nasıl Yapılır?

Merhaba;  Bu yazıyı okuyorsanız ya şeffaf plak kullanmaya başladınız ve şeffaf plak kullanımı nasıl yapılır diyorsunuz yada kullanmaya başlarsam nelerle karşılaşırım merak ettiniz. Sizler için hazırladığımız bu yazının şeffaf plak kullanan veya kullanmayı düşünenlere güzel bir rehber olacağını düşünüyoruz.

Şeffaf plak tedavisi nedir? Aşamaları nelerdir? Benim dişlerime invisaling olur mu? Sorularının cevabını bulmak için tıklayın.

Tel tedavisi ile şeffaf plak tedavisi arasındaki farkın biraz daha anlaşılabilir olması için, tel tedavisiyle ortodontik tedavi gören hastalarımıza gönderdiğimiz tel tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler için tıklayıp  şeffaf plak sonrasıyla karşılaştırabilirsiniz.

Şeffaf plak kullanımı ve bakımı ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise hemen yazının altındaki yorum kısmından yada sosyal medya hesaplarımızdan yada sayfanın sağ alt tarafındaki canlı randevu kısmından sorabilirsiniz. Unutmayın ilk tercih herkesin görebilmesi ve faydalanması açısından bu sayfanın altına yorum yapmanız olacaktır.

Şeffaf Plaklarla Tedavide Dişlerinizin Son Halini Görebilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi nedir? Tıklayın..  

Şimdi sizleri Şeffaf Plak kullanırken nelere dikkat etmelisiniz ve en çok sorulan sorular ile baş başa bırakıyorum.

UNUTMAYIN!

 • Şeffaf plaklarınızı hekiminizin talimatlarına uygun olarak günde 21-23 saat kullanınız.
 • Şeffaf plaklarınıza dokunmadan önce ellerinizi sabunla yıkayınız.
 • Her seferinde sadece bir şeffaf plağı tutunuz.
 • Şeffaf plağınızı paketinden çıkarttıktan sonra durulayınız.

1- Şeffaf Plaklar Nasıl Takılır? Diş Plağı Nasıl Kullanılır?

 • Alt ve üst çene için doğru şeffaf plağı kullandığınıza emin olun.
 • Alt çene veya üst çene şeffaf plağınızın herhangi birini öncelikli olarak takabilirsiniz. Şeffaf plağı takarken yavaşça ön dişlerinize doğru ittiriniz. Ardından parmaklarınız ile eşit kuvvet uygulayacak şekilde sağ ve sol azı dişlerinize doğru plağınızı yerleşinceye dek bastırınız.

NOT: Diş plağı kullanımı esnasında  şiddetli bir acı ve önemli bir rahatsızlık hissedecek olursanız doktorunuza danışınız.

2- Şeffaf Plaklar Nasıl Çıkarılır?

 • Herhangi bir azı dişinizden başlayarak diğer azı dişinize doğru parmak ucunuzla plağınızı dişinizden çıkartabilirsiniz.
 • Şeffaf plağınızın zarar görmesini önlemek için farklı yöntemler kullanmayınız.
 • Şeffaf plağınızı çıkartırken herhangi bir keskin nesne kullanmayınız.
 • Şeffaf plağınızı çıkarır çıkarmaz durulayın, fazla suyu silkeleyin ve şeffaf plağınızı size verilmiş özel kutusunda muhafaza ediniz.

NOT: Özellikle çok sayıda buton bulunduran şeffaf plakları çıkartırken dikkat ediniz. Şeffaf plağı çıkartırken aşırı bir kuvvet uygulayıp bükülmesine neden olmaktan kaçınınız. Eğer Plağınızı çıkarmakta zorlanıyorsanız hekiminize danışınız.

Butonlar dişimize yapılan dolgu malzemelerinden yapılır. Dolgu sonrası nelere dikkat ediyorsak aynı şekilde butonlara da dikkat etmemiz gerekir. Dolgu sonrası dikkat edilecekler nelerdir öğrenmek için tıklayın.

UYARI: Nadiren de olsa bazı hastalarda Plastik Şeffaf plak malzemesine bağlı olarak bir alerjik reaksiyon oluşabilir. Bu durumda kullanımı bırakarak hekiminize danışınız.

3- Şeffaf Plak Bakımı Nasıl Olur? Diş Plak Temizleme, Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

 • Her kullanımdan önce şeffaf plağınızı yumuşak kıllı diş fırçası ve az miktarda diş macunu ile fırçalayınız. Şeffaf plak temizleme işlemi her plak için 1er dakika olarak ayarlanmalıdır.

NOT: Diş plağı temizleme yaparken her temizlemeden sonra iyice durulandığından emin olunuz. Şeffaf plak temizleme ürününün kullanımını gerekli durumlarda ve haftada bir tavsiye ediyoruz.

NOT 2: Şeffaf plak bakımı takma diş temizleyicileri ile yapmayın. Gargara ürünleri ile yıkamayınız. Bu ürünler şeffaf plağınızın yüzeyine zarar verebilir ve plağınızın şeffaflığını kaybetmesine yol açabilir.

4- Şeffaf Plaklar ile Doğru Ağız Hijyeni Nasıl Olur?

 • Şeffaf plağınızı yeme ve içmeden önce çıkarınız. (Ilık su içerken apareyinizi çıkarmayabilirsiniz.)
 • Her yemek ve atıştırma sonrasında dişlerinizi fırçalayınız, diş ipi kullanınız ve şeffaf plağınızı takınız. Eğer plağınızı temizleyecek ürünlerden uzaksanız, plağınızı takmadan önce ağzınızı iyice çalkalayınız ve plağınızı su ile yıkayınız. Bu yöntem ağız hijyeniniz için iyi bir yöntem değildir.
 • Ağız hijyeni konusunda aklınıza takılan sorular için hekiminize danışınız.
 • Ağız ve diş sağlığınız için hekiminize düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

5- Şeffaf Plakları Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Başlangıç setinizde iki adet Şeffaf plak saklama kutusu bulunmaktadır. Plaklarınızı çıkartıp temizledikten sonra bu kutuda muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu apareyinizin kaybolması ve zarar görmesini engelleyecektir. 

6- Şeffaf Plak Kullanımı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru: Tedavi acı verecek mi?

Çoğu insanda her yeni şeffaf plağa geçildiğinde diş ağrısı görülebilir. Bu gayet normaldir. Şeffaf plağın işe yaradığını ve dişlerinizin son konumuna doğru hareket ettiğinin göstergesidir. Bu acı yeni plağınızı taktıkça azalacaktır. Aksi bir durumda hekiminize danışınız.

Soru: Şeffaf Plak konuşmamı etkiler mi?

Çoğu ortodontik tedavilerde olduğu gibi Şeffaf plakta konuşmanızı etkileyebilir ve birkaç günlüğüne hafif bir pelteklik görülebilir. Fakat şeffaf plakların neden olduğu bu hafif pelteklik ve hafif konuşma bozukluğu düzelecektir.

Soru: Şeffaf Plaklarım tam oturmazsa ne yapmalıyım?

Yeni plağınız ve o anki diş pozisyonunuz arasında hafif uyumsuzlukların olması normaldir. Dişlerinizin plağınızın tam konumuna gelmesi için biraz zaman gerekmektedir.Plağınızın dişlerinize oturması hakkında önemli bir sorun olduğunda hekiminize bildiriniz.

Soru: Yediklerimde herhangi bir sorun olacak mı?

Genel olarak hayır. Geleneksel ortodontik tedavilerin aksine şeffaf plak istenilen zamanda çıkartılabildiği için istenilen her şeyi yiyip içebilirsiniz. Hekimin aksi bir talimatı olmadığı sürece sevdiğin yemekler konusunda kendinizi kısıtlamanıza gerek yoktur.

Soru: Şeffaf plak kullanırken sıcak veya soğuk içecek içebilir miyim?

Şeffaf plak kullanırken ılık su dışında herhangi bir içeceğin içilmesini tavsiye etmiyoruz.

Soru: Şeffaf Plak kullanırken Sakız çiğneyebilir miyim ?

Hayır. Sakız plağa yapışacaktır. Yemeklerden önce plağınızı çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru: Sigara içmek ve tütün çiğnemek plakta leke bırakır mı?

Şeffaf plak kullanırken tütün ürünleri tüketmek plakta leke bırakacağından tütün mamulleri kullanımından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru: Şeffaf Plağım kırılır veya kaybolursa ne yapmalıyım?

Şeffaf plağınızın kaybolması ya da kırılması durumunda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.Hekiminiz muhtemelen bir sonraki plağı kullanmanızı söyleyecektir. Hekiminiz eksilen şeffaf plak yerine  yeni plak siparişi verdikten birkaç gün sonra yenilenmiş plağınız size ulaşacaktır.

 1. Zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam, 2.5 yildan fazladir tel takiyorum. Maalesef Ön iki disim yan yana gelmiyor doktorum da tellerimi sokmeye ve plak tedavisiyle duzeltmeye karar verdi. Ancak 2.5 yil icinde hic yan yana gelmeyen disler plakla nasil gelecek anlamis degilim. Sizce bu tedavi yontemi dogru mudur? Acil yorumlarinizi bekliyorum.

 2. Özlem diyor ki:

  Dis teli tedavim bitti.pekistirme tedavisi icin plak verildi fakat gunde 20 saat takamiyorm. Ayrica azi disim ve kok disim arasinda hafif bosluk var plagi takarken cit die bi ses geliyo oturdugunu hissediyorm bu herkestemi boyle o bosluklar var yoksa bende mi sadece. Bide arkaya tel icin 1 ay sonraya randevu verildi nedenini sordugumda takilmasi zor oldugu icin denildi takilmasi bu denli zor mu ?

 3. Aslı diyor ki:

  Merhabalar
  1.5 yil süren tel tedavimin ardindan 6 ay gunduz gece ve 6 ay sadece gece olarak plak kullandim ve kullanmayi biraktim. 3 yil oldu ve on iki dislerimde gozle gorulur yamulmalar oldu ve eski plagi tekrar taktim ilk gun tam oturmadi ama 2 gun sonra eski hali gibi oturdu. Ama malum 3 yil oldu ve catlaklar oldugu icin yenisini yaptırmak istiyorum. Elimdeki plaga gore yapilabilir mi? Tekrar olcu vermekten cok korkuyorum. Hemde dislerim eski plaktaki haline donmedi hala yamukluk var. Yeni kalip alinirsa yamuk sekliyle olacak ve duzleme olmayacak. Oneriniz nedir hocam. Tesekkurler

 4. Turgay diyor ki:

  Benim diş tellerim normalde 1.5 yıl kalacaktı ama temiz bakmadığımı söyleyerek 10 ay sonra çıkardı ve Alt dişlerimden iki tanesi tam düzelmemiş Ve bana diş plağı verdi bu plaklar dişimi düzeltir mi ? Yoksa aynı mı olur

 5. B diyor ki:

  Merhaba
  Dis teli tedavisi sonrasi verilen pekistirme apareyi kalip olarak kullanilarak ayni olculerle yeni bir aparey yapilabilmesi mumkun mudur?

 6. Mrv diyor ki:

  Hocam merhaba
  Ust cenede darlik alt cenenin onde olmasi ve kopek disimin kesici disimin uzerinde olmasi sebebiyle 13 yasinda dis teli tedavisine baslandi.4 yillik tedavim 5 sene once sonlandirildi ve pekistirme apareyi verildi.Apareyi 1 yil kullanmam soylendi ve tedavim tamamlandi.Pekistirme apareyini 1 yil kullandiktan sonra kullanmayi biraktim 4 sene once.Fakat dislerimde bozulmalar fark ettigim icin tekrar apareyi takmaya calistim oldukca zor ve agrili olmakla birlikte dislerime tam olarak oturmadi -alt cenede kesici dislerime oturuken azi dislerime oturmadi-Bu asamada ne yapmaliyim oneriniz nedir.Goruslerinizi paylasabilirseniz cok sevinirim.Simdiden tesekkurler.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   çapraşıklık durumuna göre yeniden tel tedavisi yada şeffaf plak tedavisi gerekebilir. Tabiki bu çapraşıklık sizi rahatsız etmiyorsa o zaman doktorunuzdan dişlerinizin son haline göre bir plak yapmasını isteyebilir ve dişlerinizin daha da kötüleşmesinin önüne geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 7. Esra diyor ki:

  Hocam merhabalar. Bugün doktorum tellerimi çıkardıktan sonra ‘sabit retainer’ dediğimiz işlemi yaptı ve daha sonrasında da ölçü alarak alt-üst dişler için şeffaf plak verdi. Acaba sabit retainer olduğu için plak takma konusunda esnek davranabilir miyim? Doktorum plakları 6 ay boyunca gece gündüz takmam gerektiğini, 6 ay sonrasında ise sadece geceleri kullanabileceğimi belirtti. Retainer olduğu için verilen plakları sadece geceleri kullansam sorun olur mu? Teşekkürler.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   esnek davranmamanızı tavsiye ederim. Ortodontik tedavi gören dişlerin eski haline dönme isteği çok fazladır. Bu sebeple doktorunuzu dinlemenizi tavsiye edebilirim.
   Geçmiş olsun.

 8. GÜLŞAH GÜNEY diyor ki:

  İyi günler Hamza Bey diş tellerim çıkalı yaklasik iki ay olacak .Doktorum şeffaf plak kullanmami söyledi .duzenli olarak kullaniyorum ama cikarirken bir gün çıt diye bir ses geldi hafif bir catlama var ama kırılma seklinde değil .Takinca eskisi gibi oturuyor .Sorun olur mu ?Bir de sabit retainer takmasini isteyebilir miyim doktorumdan ?

 9. Soykan diyor ki:

  Doktor plağı 6 ay gece gündüz tak, 6 aydan sonra sadece gece tak dedi. Şuan tam 6. aydayım. Dün (perşembe) plağım kırıldı ve yeni plak almak için yarın (cumartesi) doktora gideceğim. 2 gün süre takmazsam bir sıkıntı olur mu.

 10. enes diyor ki:

  merhaba. dün diş telllerimi çıkardım ve şuan diş plağımı kullanıyorum. ama tedavim sürecinde diş etlerimde sarkmalar oldu. geçici bir durum mu bu yada ne yapılması gerekiyor ?

   • Gizem diyor ki:

    Merhaba Bn de 4 sene kadar dış teli kullandım telerim çıkalı baya oldu pekistrime tedavisnide oldum plak yardımıyla ama aklımda soru doktorum ilk taktigima plağı gündüzleride kullan sadece yemek yerken çıkar ilk 6 ay sonra hep gece ben gece kulanicagimi hiç takmadim 6 geçti şuan takiyrum bi sorun olurmu
    Cikariken zorlaniyrm

 11. Emirhan Bakır diyor ki:

  Merhaba diş tellerim 6 mayısta çıktı 😁 doktorum alt ve üst çene olmak üzere 2 tane şeffaf plak verdi bu plakları sadece geceleri takacaksın dedi ben hattâ dedim sadece geceleri mi kullancam evet dedi gündüzleri de kullanıyorum bir sorun olur mu aksine pekiştirme tedavisi hızlanır mı bide şey diyecektim plaklarim dişlerime alıştığı için sanki kullanmıyor gibi hissediyorum bazen kendimi bir sorun olmaz değilmi doktorum çünkü 6 ay sonra geleceksin dedi şimdi yanına gitmeye üşendim size sorayım dedim

 12. Mehdi diyor ki:

  Merhaba ben dün plağımı kaybettim 15 gün sonra dişçiye gidebilirim finaller başladığı için acaba şu an yaşadığım şehirde plak yaptırabilir miyim veya 15 gün takmasam bir sıkıntı olur mu ?

 13. ENES diyor ki:

  3 seneyi geçti diş tellerim dün çıkarıldı hocam ve bugün şeffaf plak verdi doktorum aynı zamanda sabitleme yapıldı dün şeffaf plaklarımı sadece gece kullanacagımı söyledi ama burada 20 22 saatten bahsediliyor aklım karıştı?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu şeffaf plak ortodontik tedavi yapan şeffaf plak. Sizin kullandığınız ise retainer olarak kullanılan şeffaf plaklardan. o yüzden siz sadece geceleri takacaksınız.
   geçmiş olsun.

  • Ceren diyor ki:

   Merhaba tellerim bugün çıktı doktor içten tel taktı daha sonra plak verdi. 6 ay boyunca gece gündüz takmamı söyledi ama zaten içten tel olduğu için sadece geceleri taksam bi sorun olur mu?

 14. Şafak diyor ki:

  Merhabalar ben yaklaşık 6 aydır plak kullanıyorum ve alt arka dişlerimin olduğu yerde küçük bir kırılma oldu bir problem yaratır mı

 15. Oğuzhan diyor ki:

  Yaklaşık 2-3 ay önce tel tedavim bitti ve şeffaf plak takmaya başladım ama üst plakta ön dişlerin olduğu yerde çatlak var 1 cmlik falan sıkıntı olur mu acaba

 16. Tuğçe diyor ki:

  Merhaba,
  Ben yaklaşık iki aydır plak kullanıyorum üst çene için. 3. Plağımı takmaya gittiğimde dişine tam oturmadı biraz büyük geldi ve doktorum direk 4. Plağı taktı. Herhangi bir ölçü alınmadı. Tedavide 1 plak atlamış olduk. Bu sorun yaratır mı?

 17. Elif diyor ki:

  Merhaba telim cikali 1 ay oldu üst ve alt disimde retaineer var ve plak verdi doktorum. bugun 10 saate yakın plagimi takmayı unutmuşum ve öndeki iki disimin arası hafif derece açılmış belli oluyor. Plak bu açılmayı eski haline getirebilir mi?

 18. Aysu diyor ki:

  İyi günler tel tedavisinin ardından 4 yıl plak kullandım ancak plağı 1 gün bile takmasam hemen gözle görülür derecede çaplaşmalar oluyor dişlerim biraz büyük oldukları için tel tedavisi bittiğinde bile hafif çaplıklar vardı. Sizce ne yapmalıyım plak kullanımına devam mı etmeliyim? tekrar tel mi takılması gerekir? Yirmilik dişlerim henüz çıkmadı

 19. bekirecr diyor ki:

  Hocam merhabalar benim tel tedavim yaklaşık 3 yıl önce bitti. Ama son zamanlarda dişlerimde bozulmalar varmış gibi hissettim plaklarımı tekrar kullanmaya karar verdim. Üst plaklarım biraz başta sancı yapsa da oturdu hafif sıkıyor. Alt plağım çok zorladı beni ön dişleri oturuyor ama azı dişlerime doğru oturmadı. Dişlerimle sıkıştırıyorum yavaş yavaş oturuyor gibi sizce takmalı mıyım yeni plak mı yaptırmalıyım?

 20. Mehmet Ali Pınar diyor ki:

  İyi günler
  Gece diş plağım takılıyken ufak bir parçası kopmuş ve ben o parçayı yuttum. Sizce bir sakıncası olur mu ?

 21. Burcu diyor ki:

  Merhaba
  Ben bugün diş plağı kullanmaya başladım fakat bi yerde bunu kullananların çenesinde geriye doğru gitme olduğunu yazmışlar bir de size sormak istedim ne kadar doğru acaba

 22. Melis diyor ki:

  Merhaba hocam benim diş tellerim çıkalı 2 sene oldu ilk 5-6 ay düzenli bi şekilde plak kullandım. 1.5 senedir kullanmadım. aynı şekilde duruyordu. Geçen gün yıkayıp takayım dedim üst çenemde sol tarafta bir ağrı oldu ama plaklar zorlanmadan tam oturdu. yeniden takmam gerekiyor mu acaba ? teşekkürler şimdiden

  • Gizem diyor ki:

   Hocam merhaba ben kontrolü aksatmalarım nedeniyle 7 sene tel tedavisi gördüm simdi ise şeffaf plak kullanıyorum . Fakat 7 senedir dişlerimle ilgilenemedigim icin çürükler meydana geldi. Kok dişlerimin arasında küçük bir boşluk oldu çürükten dolayı. Plakta da izi var o boşluğun. Ben dişimin tedavisini yaptırsam kullandığım mevcut plağın dişime oturmaması gibi bi durumla karsilasir miyim

   • Hamza Keskin diyor ki:

    Merhaba,
    Evet oturmama olabilir ama bu sizi tedavileri yaptırmakta alıkoymamalı, sonuçta dişleriniz sağlıklı olmayacak ise düzgün olmasının ne anlamı var. Tedavileriniz bittikten sonra tekrar şeffaf plak ölçüsü alabilirsiniz.
    Geçmiş olsun.

 23. Nur diyor ki:

  merhaba, benim tel tedavim bugün bitti (tek üst çene tedavisi) doktorum şeffaf plaklarımı 2 yıl takmamı 1. Yıl sürekli sadece yemek yerken vs çıkarmamı 2.yıl geceleri takmamı söyledi doktorum dediğini gibi 2 yıl düzenli kullanmalı mıyım

 24. Gizem diyor ki:

  Merhaba,yazınızı okudum ve oldukça bilgilendim sayenizde. Fakat size çok önemli bir soru sormam gerekiyor. 8 Mart 2019’da yani daha çok yeni, tellerim çıkartıldı alt dişlerimin arkasına tel takıldı ve üst-alt çene için şeffaf plak verildi. Ben de takıyordum, yalnızca yemek zamanları ve kalabalık bir gruba girip rahatça konuşabilmek adına çıkartıyordum takmıyordum ama onun dışında hep takıyordum. 16 Mart günü kuzenim yanlışlıkla peçetenin içinde olduğu için görememiş ve çöpe atmış bu nedenle o günden itibaren kullanamıyorum. O gün direkt olarak diş doktoruma durumu bildirdim. En erken 23 Mart’a randevu verebildi daha öncesine vermişti fakat derslerim çakıştığı için ayarlayamadım vize haftamdı. Her neyse, henüz gitmedim ve o gün gittiğimde ancak kalıp alabilecekler. Ve ben dişlerim sanki oynuyor ve hatta bozulmuş gibi hissediyorum. Ne yapmam gerekiyor? Veya gerçekten bu sürede takmadıgım icin bozulmalar oynamalar meydana gelir mi yoksa ben psikolojik olarak “bunu takmazsan dişlerin bozulur” dedikleri için mi öyle hissediyorum. Bu konuda beni acil olarak bilgilendirebilirseniz çok seviniirim ve plaklarımı alana kadar ne yapabilirim cevaplayabilirseniz seviniriim, teşekkürler 🙂

 25. Elif diyor ki:

  Merhaba
  Ben diş teli taktırmak istiyorum. Doktorum, çenem dar olduğu için üstten 2 diş çekilmesini söyledi. Plak taktırmak istesem yine de çekilir mi?

 26. Samet Arslan diyor ki:

  hocam yazınızı sonuna kadar okudum bilgilendim çok güzel bir yazı olmuş.öncelikle geçen hafta diş telim çıkarıldı sonra plak için hem alt dişlerimden hem de üst diş bölgeden ölçü alındı bugün de gittim sadece üst plak verildi başka bir plak yok.Ne kadar zaman kullanacağım dediğimde 6 ay sürekli kullan daha sonrasında geceleri kullan dedi başka bir şey demedi.Birde 20 lik dişlerim yeni yeni çıkıyor uçları görünüyor diş teli tedavim de malum bitti çıkarken tekrardan yamulma gibi bir durum olur mu yoksa hemen çektirmeli miyim?cevaplarsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   Plak konusunda doktorunuzun dediği gibi sadece üst plak uygulamanızı tavsiye ederim zaten alt plak verilmemiş:) Plak kullanım sürelerini de doktorunuz söylemiş zaten size ona uymanız gerekiyor. 20lik dişler için ise görmeden bir şey demek doğru olmaz.
   Geçmiş olsun.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   Bizler şeffaf plak tedavisi başlarken dişlerin üzerine dolgu malzemesinden yapılan hafif çıkıntılı butonlar koyuyoruz ve bu butonlara plak girip çıkarken çok fazla baskı yapıyor ve bu butonlar çıkmıyor. O yüzden dişinizdeki dolgunun plağa bağlı düşme ihtimali yok gibidir diyebilirim.
   Geçmiş olsun.

 27. Can diyor ki:

  Plakları ağızdan çıkardıktan sonra plakta koku olması normal midir? Fırçaladıktan sonra koku geçiyor fakat normal bu durum değilse ne yapmalıyım.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   Koku olması normaldir. Korkulacak bir durum yoktur. Koku olmasının sebebi ise uzun süre havasız ortamda kalan bakterilerin besin kalıntılarıyla beslenmesi sonucu açığa çıkan kokudur. Plaklarınızı her yemekten sonra çıkarıp temizlerseniz o kadar az kokuyla uğraşırsınız.
   Geçmiş olsun.

 28. Fatma diyor ki:

  İyi günler. Ben diş tellerimi dün çıkardım doktorum daha öncesinden arkaya tel takacağını söylemişti, telleri çıkarırken belirtmeme rağmen takmayacağız dedi herhangi bir sorun olur mu ve plak verdi fakat alt sol azı tam anlamıyla oturmadı. Doktorumla da ancak 4 gün sonra görüşebilirim o zamana kadar sorun olur mu? Teşekkürler …

 29. Fatma diyor ki:

  Açıklamalarınız güven verici öncelikle bunun için teşekkür ediyorum. Benimde dün tellerimi çıkardı doktorum fakat arkasına sabitleyici tel takmadı, öncesinde takarız demişti fakat dün belirttim takmayacağız dedi. Arkaya takmaması Herhangi bi soruna neden olur mu? Ve alt sol azı dişlerimde plak tam anlamıyla oturmamış. Doktorumu ancak 4 gün sonra görebilirim o zamana kadar bir bozulma olur mu ? Teşekkürler..

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba, yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için biz de teşekkür ederiz:)
   Doktorunuz bu süreci daha iyi bildiği için dediklerine uymak daha mantıklı olur. 4 gün içinde bir değişim olup olmayacağı dişlerin eski konumlarına göre değişeceği için bu konu hakkında da maalesef net bir cevap veremeyeceğim.
   Geçmiş olsun.

 30. eftelya diyor ki:

  Merhaba 3 hafta kadar oldu tellerimi çıkartalı ama aft hastalığına yakalandım ve by şeffaf plakların temizliğini nasıl yapmalıyım tuzlu suya koysam yapısı bozulur diye korkuyorum ama aftla temas halinde bu şeffaf plakların temizliğini nasıl yapmalıyım hem hastalığımla ilgili hemde damaklıkla ilgili sorun olmasin

 31. Emine diyor ki:

  Merhaba ,
  Ben 3 gündür şeffaf plak kullanıyorum
  Çorba içerken çıkarmak zorunda mıyım?
  Çorbanın ılımasını bekleyip içiyorum bir zararı olur mu?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   Çorbanın ılımasını bekleyip içiyorsanız çıkarmanıza gerek yok ama dişlerin daha sağlıklı kalması için yemek yiyip içtikten sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.
   Geçmiş olsun.

 32. ZEKKAR Karakaya diyor ki:

  Merhaba,
  3 sene tel tedavisi gördüm ve şeffaf plağa geçtim. Şeffaf plak beyaz lekeler ve koku var benim doktorum sıvı sabun ile yıkamamı söyledi. Sizi temizlemek için ne önerirsiniz ? Şimdiden teşekkürler…

  • Esra diyor ki:

   Merhaba. Öncelikle bilgiler için teşekkür ediyorum. 2.5 senedir diş teli taktım ve tellerim 28 şubat 2018de çıktı. Dişlerimin arkasında retainer var ve plak kullanıyorum. Doktorum bana ilk sene gece gündüz kullanmamı söyledi ama ben sadece geceleri takabildim ve hala da kullanıyorum plağı. Plağı çıkardığım zaman sanki dişlerim oynuyor gibi ve bazen uyurken takmayı unutuyorum, tekrar yamuluyor gibi hissediyorum. Bir sorun olur mu bu durumda? Bir de plağımın üzerinde lekeler oluyor onu nasıl temizlemeliyim?

   • Hamza Keskin diyor ki:

    Merhaba,
    Aynı şekilde takmaya devam edebilirsiniz. Dişleriniz oynuyor gibi gelebilir ama korkmayın oynamıyordur. Oynamış olsa plağınız ağzınıza oturmazdı yada çok zor otururdu.
    Geçmiş olsun

 33. Ebrar diyor ki:

  Merhabalar 22 yaşındayim süt dişim düşmediği için arkasından daimi dişim çıktı şimdi süt dişimi çektirdiğim zaman diğer dişin yerine gelmesi için tel taktirmak istemiyorum yalnızca bir diş için o zahmeti göze alamıyorum plak tedavisi bu duruma iyi gelir mi

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   Büyük ihtimal iyi gelir. Neden büyük ihtimal diyorum, sizin durumunuzdaki hastalarımdan %90 ına şeffaf plak tedavisi uygun olurken %10 luk bir kesime malesef yapılamamaktadır. Muayene olmaya gelebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 34. Merve diyor ki:

  Merabalar, benim bir yıl önce diş tedavim bitti. Üst dişlerim için şeffaf plak kullanıyorum. Köpek dişlerime gelen kısımlar delinmiş. Uzun süredir böyle, bi sıkıntı olur mu, dişler eski haline döner mi?

 35. Yağmur eda diyor ki:

  Hocam bir plastik plağın kullanım ömrü ne kadardır? ben tel tedavisinden sonra kullanmıştım ama düzenli kullanmadığım için tekear bozulmalar başladı. 3 sene önceki plağımı tekrar kullansam olur mu? Eski plak olduğu için bakteri oluşumu falan olmuş mudur?

 36. Eylül diyor ki:

  Merhaba ben 2 sene tel tedavisi gördüm ve tellerim çıktı. Hemen sonrasında şeffaf plak kullanmaya başladım. plağımı her takmadan önce temizlememe rağmen beyaz lekeler var bunlar sorun olur mu ve çok fazla tükürük salgılanıyor. 3 gündür kullanıyorum sadece.

 37. kevser diyor ki:

  Merhaba. Benim üst çenem alt çenemden önde olduğu için tel kullandım. 2 gün önce doktorum tellerimi çıkardı ama hala üst çenem az da olsa önde. Acaba pekiştirme plağıyla üst çenem geriye gider mi?

 38. Sevgi diyor ki:

  Bende bir haftadır şefaf plak kullanıyorum fakat düzenli temizlememe rağmen sarı lekeler kalmaya başladı napabilirim

 39. Gizem Elif diyor ki:

  Yazıdan ne kadar profesyonel olduğunuz belli , keşke bulunduğum yer yakın olsa da size muayene olabilseydim doktor bey. Benim bir sıkıntım var tel tedavisi sonrası üst kesici dişlerim biraz dışa açı yaparak kapanıyordu (hafif dişlek bir görüntü), sonra doktorun verdiği pekiştirici plakları taktıkça bu dişler geriledi ve normal bir bir açıyla kapanmaya başladı. Lakin şimdi de üst ve alt kesici dişlerim birbirine sürtüyor ve ağzımı kapadığımda büyükazılar birbirine değmiyor ve bana da çok büyük rahatsızlık veriyor doğal olarak. Sizce bu durum neden oluşmuş olabilir? Doktor bilinçli mi yapar böyle bir şeyi (üst kesiciler düzelsin diye) yoksa ölçü alınırken mi bir sorun olmuştur plakta? Doktora gitmeli miyim yoksa kendi kendine düzelir mi bu kapanış bozukluğu? Umarım güzel anlattım ilginiz için çok teşekkürler

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.. Sorunuza gelecek olursak malesef buradan ne desem doğru olmaz.. Görmeden kapanış bozukluğu var mı, ters bir durum var mı bilemem malesef.. Size çok vakit kaybetmeden diş hekiminizden randevu alıp kontrole gitmenizi tavsiye edebilirim..
   Geçmiş olsun..

 40. Ela diyor ki:

  Doktor bey bir de doktor tel tedavisi sonrası direkt şeffaf plakları takmamı söyledi, arkadan takılan telden takılmayacağını söyledi. Bu arkadan tel tedavisinin de yapılması gerekli değil mi, çevrem de hep takıldı arkadaşlara. Saolun tekrar

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   çok nadir durumlar dışında da dişlerinizin arkasına da tel takılması gerekmektedir. Doktorunuz gerek görmediyse sizde o nadir gruptan olabilirsiniz. Bir sorun yoktur. Geçmiş olsun..

 41. Ela diyor ki:

  Merhaba doktor bey öncelikle yazınız çok faydalı oldu teşekkürler. Ben tel tedavisi sonra (damaklık) plak takmaya başladım. Doktorumun dediği gibi en az 20 saat takmaya çalışıyorum. Fakat bir sorum var size; plağı takınca ağzım kapanmıyor yani plaklar üst üste kapanıyor ama dişlerim ve dudaklarım aralık ve alt çenem (özellikle bu konuda endişeliyim) biraz öne kayıyor bu problemler bana sıkıntı yaşatır mı, normal midir? Ağrım da var ama o normal sanırım. İyi akşamlar Doktor Bey, teşekkürler şimdiden

 42. Göksel diyor ki:

  Merhaba diş teli tedavimden sonra şeffaf plak kullanmaya başladım. Yanlışlıkla sıcak bir şey değdi. Sorun olur mu?

 43. Gül diyor ki:

  Merhaba ben diş teli tedavisinden sonra şeffaf plak kullanmaya başladım 2 gün oldu. Doktorum plağı sadece su ile temizlememi söyledi oluşabilecek koku veya kirlendiği zaman diş macunu ya da sabunla temizlemem plağa zarar verir mi? (Doktorum bunları yapmamamı söyledi)

 44. Gül diyor ki:

  Merhaba ben Ben diş teli tedavisinden sonra şeffaf plak kullanmaya başladım 2 gün oldu doktorum temizliğini sadece su ile yapmamı söyledi oluşabilecek koku veya kirlendiği zaman diş macunu sabun vb ile yıkasam plağa zarar verir mi (doktorum bunları yapmamalı söyledi)?

 45. leyla diyor ki:

  merhaba. Ben tel tedavisi yerine olan şeffaf plaktan kullanıyorum. ön dişlerimde 5 buton arka arkaya olduğu için çıkarırken cok zorlanıyorum ve köpek dişim acıyor, ağrıyor. Rahat çıkarıcam sanıyordum bazen yemek yemek istemiyorum aç olduğum halde. Bu dişlerime zarar verir mi ? ne yapmamı önerirsiniz 🙁 ?
  çok teşekkürler şimdiden..

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir zararı olmaz rahat olun. Buton zorlamayla çıkarsa o zaman doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekir. Önerim zorlayarakta olsa çıkarmaya çalışmanız. geçmiş olsun..

 46. ek diyor ki:

  Merhabalar, ben tel tedavisinden sonra şeffaf plak takmaya başladım. Sigara kullandığım için sabahları plağı takmıyorum ama dişlerimde oynamalar meydana gelmeye başladı. Şeffaf plak ağzımdayken sigara içsem herhangi bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler

 47. Berra diyor ki:

  Merhaba, ben de biten tel tedavimden sonra 5 aydır şeffaf plak kullanıyorum. Doktorum plakların temizliği için macun değil sıvo savun kullanmamı söyledi. Yumuşak kıllı fırça ile sıvı sabunla düzenli temizliğini yapıyorum fakat damaklıklarım sararıyor. Artık taktığımda normal dişlerimi de sararmış gösteriyor. Bu durum dişlerime kalıcı bi sararma bırakır mı, geri beyazlatmak istiyorum ve bunun için nasıl bi temizleme uygulamalıyım ? Şimdiden teşekkürler

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Bu durumda şeffaf plağınızın yenilenmesinden başka bir çare malesef bulunmamaktadır. Korkmayın dişlerinizde kalıcı bir sararma yapmaz. Beyazlatma için bleaching tedavisi yaptırabilirsiniz.

 48. Berna yaman diyor ki:

  Merhabalar hocam, benim dişlerimde minimal düzeyde bir çarpıklık var ayrıca çenemin sol tarafındaki eklemde küçük bir kas sıkıntısı olduğunu söyledi doktorum. Şeffaf plak ile ortodontik tedavi uygulanacak bu tedavi ne kadar faydalı olur ve çenemide düzeltir mi?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Yapılabilecek en iyi tedavi şeffaf plak tedavisidir. sizin takacağınız şeffaf plaklar ortodontik tedavi için değil eklem içindir. Eklem tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar ekleminize iyi gelecektir.

 49. betül diyor ki:

  hocam merhaba,
  2 sene önce üst damağımdaki bir dişim gerideydi ve üst damak darlığı yüzünden 4 adet azı dişim çekilerek tedavime başlandı ve bir hafta önce tedavim bitti. şuan plak kullanıyorum. 2 sene önce geride olan dişim diğer dişlerimle aynı hizzada değil çok az geride ama doktorum tedavimi sonlandırarak bu plakları sabah akşam aralıksız takmamı istedi. sizce dişim tam olarak bu plakları kullandıktan sonra mı diğer dişlerimle aynı hizzada olucak. Plakları sürekli kullanıyorum ve ince fırçamla beraber suyla temizliyorum plaklarıda bollaşma olma ihtimali var mı ? ve bollaşma oludğu için dişim bu yüzden hafif geride sizce … yardımcı olursanız sevinirim…

 50. Alper Avcı diyor ki:

  Merhabalar. Ben çekim sonrası boşta kalan dişimin yerine implant yaptırdım. Fakat implantın protez dişi takılana kadar geçecek sürede, boş dişin sağ ve solunda kalan diş kenarlarının dili tahriş etmemesi için plak kullanıyorum hem alt hem de üst çene için. Fakat ilk gün yaklaşık 20 saatlik kullanım sonrası her 2 yanağımın iç kısımlarında, tam dişlerin birleşim noktasına gelen hizada, dişlerimin dizilimi boyunca beyaz bir hat oluştu. Yanağınızın iç kısmını bazen ısırırsınız da hafif bir beyazlık oluşur ya işte onun gibi. Her iki sağ ve sol yanak içinde dişlerimin yatay dizilimi uzunluğunca yatay bir çizgi halinde oluşan bu durum normal midir ?

  Plaklar yanağımı mı sıkıştırıyor acaba ?
  Bu konu hakkında ne dersiniz hocam ?

  Not: Ben herhangi bir acı ya da hassasiyet hisstemiyorum bu oluşan beyaz alanda.

 51. Özge diyor ki:

  Merhaba ben tel tedavisi sonrası şeffaf plak kullanımına başladım yaklaşık iki ay oldu plaklarımı düzenli kullanmaya çalışsam da bazen evde unutup takamadığım günler oluyor ve bazen günün yarısında takamadığım da oluyor. Üst iki dişimin yanındaki dişlerde hafif bi açılma var dikkatli baktığımda görebiliyorum. Ama plağı takarken bi acı hissetmiyorum ve o boşlukta bi kapanma olmuyor. Acaba plaklarım bollaşmış falan olabilir mi ? Ne yapmam gerek? Yardımcı olursanız sevinirim.

 52. zeynep diyor ki:

  ben plak takalı 1 hafta oldu doktor bir temzileme tableti verdi ve haftada birkez suyun içinde bekletmemi söyledi. ben plağı o suyun içerisinde ne kadar bekletmem gerek ??

 53. Ece Alıcı diyor ki:

  Ben diş teli tedavisinden sonra şeffaf plak kullanmaya başladım midem bulandığından bir süre takmadım dişlerimde azcık bozulma oldu şu an tekrar takmaya başladım çok ağrım var ama dişlerim tekrar oturur mu??

 54. Selim diyor ki:

  Ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız. Ben de tel sonrası plak kullanmaya başladım. Plağı kullanalı iki gün oldu ama tüm dudağımda iltihaplı yaralar ve diş erlerimde aşırı hassasiyet oluştu. Bu plakların plastikten başka seçenekleri olabiliyor mu? Teşekkür ederim.

 55. Ebrar diyor ki:

  Merhaba Hamza Bey,
  Şeffaf plak tedavisi kullanıyorum. Tüm plaklarımı düzenli kullandım. Şuan da pasif plaklarımı kullanıyorum iki hafta kullandım daha sonraki plaklarım pekiştirici plakdı fakat takarken çok ağrı yaptı ve dişlerime oturmasında zorluk çektim. Pekiştiricileri takamadım. Sorun nedir ve ne yapılmalıdır?
  Teşekkürler

 56. Sueda diyor ki:

  Meraba hamza bey
  Ben tel tedavisi sonrası plak kullanıyorum ama dişlerimin üzerinde tortul tabaka oluştu sanki bunun için ne yapmalıyım

 57. Eylül diyor ki:

  Merhabalar şeffaf plak kullanıyorum ancak temizliğine gerekli özeni göstermediğim için şuan çok kirli,kireç tutmuş gibi bir görüntüsü var. Nasıl tamamen temiz ve şeffaf olmasını sağlayabilirim?(Fırçalama yeterli olmuyor)

  • Hamza Keskin diyor ki:

   maalesef uzun süreli kullanımlarda bahsettiğiniz görüntü oluşmaktadır. Böyle bir durum oluştuğunda doktorunuzla iletişime geçip yenisini istemekten başka şansınız yok:(

 58. Elif diyor ki:

  Hamza Bey merhabalar, orthero marka şeffaf plak kullanıyorum, üst çene tedavim bitiyor alt ise 3-4 ay içinde bitecek. Size bir kaç sorum olacak. İlk sorum üst çene bittikten sonra alt devam ederken üst için pekiştirme plakları mı verecekler yoksa fixed retainer mı takılacak biter bitmez, buna nasıl karar veriliyor? 2. Sorum tedavi tamamen (hem üst hem alt çene) bittiğinde ise eski haline dönmemesi için hangi yöntemi öneriyor firma, pekiştirme plağı mı fixed retainer mı? Pekiştirme plağı bana yine tak çıkar zorluk yaratacağı için mantıklı gelmedi, fixed retainer daha günlük kullanıma uygun ve senelerce takılı kalabilir. Bu kısım hastaya, doktora ve tercihe göre değişiyor mu yoksa herkeste aynı mı ilerleniyor? Son olarak da pekiştirme plakları ve fixed retainer en başta ödenen fiyata dahil mi yoksa firmadan ayrı mı satın alınıyor? Çok teşekkürler şimdiden.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba, sorularınıza geçelim;
   1- Doktorunuzun tercihi oluyor tedavinin durumuna göre. Ben pekiştirme veriyorum.
   2- Ben sabit retainer öneriyorum. Tam da sizin düşündüğünüz sebepten dolayı. Doktorunuza söylerseniz istediğiniz retaineri takacaktır.
   3- İlk yaptırdığınız retainer fiyata dahil bizim kliniğimizde. Retaineriniz kopar veya çatlarsa yenisi yapılacaktır bu durumda para ödemeniz gerekir. Ama Sabit retainer en az 3-4 yıl sorunsuz bir şekilde ağızdaki görevini yerine getirecektir. Şeffaf plak şeklinde retainer isterseniz 3-6 ayda 1 yenilemeniz gerekebilir.

   Yorumlar spam kısmına düşmüş o yüzden şimdi cevap verebildim. kusura bakmayın.

 59. Bitmeyen diş sorunları diyor ki:

  Merhaba. Şeffaf plağı çıkardığımda ağzımda çok katlanılmaz bir koku oluşuyor . Bu durumu nasıl önleyebilirim. Ya da bu koku neden oluşur acaba? Bir de her yemekten sonra mutlaka dişlerimi fırçalıyorum ama yine de dişlerimde minik minik siyah lekeler oluşuyor. Üstelik hiçbir şekilde çay, kahve, sigara vs tüketmiyorum. Eskiden yani tel tedavisinden önce günde 1 kere filan dişlerimi fırçalardım hiç böyle bir şey olmazdı şuan her yemekten sonra mutlaka fırçalıyorum ama siyah leke oluşumunu önleyemedim bir türlü 🙁 Ne yapmalıyım acaba?

 60. Sarya diyor ki:

  Hocam şeffaf plak fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim? Bir de alt dişte iki azı diş eksik, implant öncesi plak kullanabiliyor muyum?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Fiyat konusunda muayene olmadan birşey diyemem.. implant öncesi plak kullanmanız daha mantıklı olacaktır.. çünkü şeffaf plaklarla diş boşluklarınız implant yapımı için en ideal konuma getirilebilir..

   Geç cevap için kusura bakmayın.. yorumlar spam kısmına düşmüş yeni fark ettim..

 61. ayşe diyor ki:

  3 aydır şeffaf plak kullanıyorum. kullanırken çay ve kahve ürünlerini çok sık kullandiğimdan rengi sarardi ve bazen ufak atistirmalik yerken de çıkarmadım plakta arka diş yerlerinde cokmeler oldu ne yapmalıyım?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Fiyat için muayene olmanız gerekmektedir.. her çapraşıklığın fiyatı bir olmadığı için buradan birşey yazamıyoruz..

   Geç cevap için kusura bakmayın.. yorumlar spam kısmına düşmüş yeni fark ettim..

 62. Büşra diyor ki:

  Merhabalar
  Pazar günü telim çıktı bir gün Sonra plak kullanmaya başladım.Ağzım kapanmıyor?Ağrıyor.Bu durum normal mi?

 63. Büşra diyor ki:

  Merhabalar..
  Pazar günü telim çıktı bir gün Sonra doktorum plak verdi.Bu plakları takınca ağzım kapanmıyor?ağrıyor.Bu durum normal mi?

 64. Nur diyor ki:

  Ben taktıralı 2 gün olucak fakat pelteklik var ve sabah kalktığımda sanki dişlerimi sıkmışım gibi ağrıyor birde yemek yerden çıkartıyorum çıkartırken ağrısı beynime vuruyor biraz uğraştırıyor sigara içerken çıkar çay içerken çıkar tak çok tükür olduğu için çıkarırken de biraz sıkıntı birkaç güne kadar düzelir sanırım ama görünüş çok iyi hiç belli olmuyor

 65. Özge diyor ki:

  Merhaba. Ben izmirde oturuyorum. Şeffaf plak tedavisi için 17.000 lira normal tel tedavisi için 14.000 lira ücret istendi. Bu ücret sizce normal mi piyasa koşullarına göre? Doların yükselmesiyle ortodonti fiyatlarının yükseldiğini biliyorum ancak doğrusu bu kadar yükseldiğini bilmiyordum

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Başka kliniklerden de fiyat alabilirsiniz.. Bizim fiyatlarımıza göre de sizin aldığınız fiyatlar yüksek..

   Geç cevap için kusura bakmayın.. yorumlar spam kısmına düşmüş yeni fark ettim..

 66. Deniz diyor ki:

  Merhaba , şeffaf plak (invisalign) tedavisi için dün bir hekimle görüştüm , bana ortalama 10BinTL + 2BinTL (bir ihtimal tedavinin uzaması halinde) fiyat çıkardılar.
  Ön dişlerimin aralık olması (yaklaşık 4ml sanırım) dışında başka bir sorun bulunmuyor dişlerimde.,
  Sizin ortalama sunacağınız ücret nedir ? Fiyat bilgisini paylaşmanızı rica ederim.
  Teşekkürler.

 67. nejdet diyor ki:

  Merhabalar

  yaklaşık 1.5 yil kadar diş teli taktım ve telleri çıkardıktan sonra plaka geçş yaptım. Doktorum sadece gece uyurken tak diyor ancak bu yaziyi okuduğum da yaklaşık 20 saat kadar takılı kalması yazıyor. Bu saat dilimi neye göre belirleniyor ?

  teşekkürler

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Sizin kullandığınız retainer görevi gören şeffaf plak.. Bizim yazımızda bahsettiğimiz ortodontik tedavi yapan şeffaf plaklar..

   Geç cevap için kusura bakmayın.. yorumlar spam kısmına düşmüş yeni fark ettim..

 68. Ela diyor ki:

  Merhaba Hamza Bey,

  Seffaf plak tedavısınden sonra mutlaka pekıstırme tedavısı uygulanıyor mu Eger cevabınız evetse ne kadar sureyle bu tedavı uygulanmalı ..Tesekkur ederım

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Her vaka için gerekli olmayabiliyor.. her hastaya göre pekiştirme tedavisi süresi değişkenlik göstermektedir.. pekiştirme tedavisi yapmadığımız hastalarımızda olabiliyor..

 69. Buse Varol diyor ki:

  Orthero ile ya da Clearfiks ile kaç vaka yaptınız hocam? Şeffaf Diş Teli daha iyi falan diyorlar? Yorumlarınızı merak ediyorum.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Tel tedavisinin de seffaf plak tedavisinin de güzel tarafları bulunuyor.. Hastalarımıza 2 tedavi şeklini de anlatıyoruz. avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendiren hastalarımız kararı kendisi veriyor. Ama şunu diyebilirim şeffaf plak ile yapılabilen bütün vakalar tel tedavisiyle de yapılabilir ama tam tersi malesef olmuyor.. Benim tavsiyem dişlerinize şeffaf plak uygulaması yapılabiliyorsa şeffaf plak yaptırmanızdan yanadır..

 70. Ayşe Bilir diyor ki:

  Merhaba Hamza bey

  Ben 34 yaşında PTT’de çalışan bir bayanım. clearfiks markasını uyguluyor musunuz? Çorlu’da bir arkadaşım yaptırmış çok memnun kalmış, o yüzden özellikle bunu sormak istedim. Size nasil randevu alabilirim ayrıca, Küçükköy de oturuyorum. İyi günler dilerim.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Biz şuan orthero markasıyla çalışıyoruz ve bizim hastalarımız da gayet memnun.. Ama isterseniz clearfiks markasını da yapabiliriz.. 0553 333 5530 numaralı telefondan randevu alarak gelirseniz size detaylı bir anlatım yapabiliriz.. geçmiş olsun..

 71. Dilan diyor ki:

  Ben tellerimi çıkaralı iki hafta oldu dişlerim eski haline dönmeye başladı plağın işr yaradığını düşünmüyorum ya napabilirim acaba?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Sizin kullandiginiz seffaf plak ortodontik tedavi sonrasi kullanilan seffaf plak olmasi lazim.. Gercekten dislerinizde degisme oldugunu dusunuyorsaniz vakit kaybetmeden dis hekiminize durumu bildirmnizde fayda var..

 72. Ayşe diyor ki:

  Benim planlarımın üzerinde buton vs yok.Sadece şeffaf plak.bi problem mi var ?
  Bi de plaklar çıktıktan sonra dış eski haline döner mi ?

   • rüzgar başboğa diyor ki:

    hocam şeffaf plakların üretiminde hangi malzemeler kullanılıyor yani plastik elde edilmede hangi ana maddeler var

     • rüzgar başboğa diyor ki:

      hocam bu maddelerde bpa kullanilmasa da bisfetalon s kullaniliyormus hatta fetalan kalıntısı bile bulunmus bulasmada dolayı ben yine de hala plastige güvenmiyorum

     • rüzgar başboğa diyor ki:

      hocam plastiklerin geri donusumunde bpa li plastikler ve icinde bpa olmayan plastikler birlikte karistiriliyor veya ayrilsa bile bulasiyormus hatta plastik ambalajdan da bulasiyormus bende suan orthero kullaniyorum fakat bugün gidip şeffaf plak tedavisini bırakacağım ve tele geçeceğim

 73. Nuri Erdoğan diyor ki:

  Merhaba,
  Ben internetten araştırınca birden fazla şeffaf plak markası gördüm. Bunlar arasında ne farklar var ? Yardımcı olabilir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp