Diş Kesimi

Diş kesimi dişlerin birbirinden çok uzun ya da kısa olması durumunda veya başka tedavi öncesi yapılan diş küçültme işlemidir. Özellikle zirkonyum ve protez kaplamalarından önce dişlerin kalıplara uygun hale getirilmesi için yapılır.

Yaşanan diş kaybı, madde kaybı gibi fonksiyonel durumlarda estetik amaçlı yapılan uygulamaların başında kaplama tedavileri gelir. Yapılacak kaplamanın rengi, şekli, boyutu gibi faktörler protezin uzun dönem kullanılmasında etkilidir. Diş kesimi işlemi yapılarak kaplamaya en uygun diş yapısı elde edilir. Diş kesimi sonrası için oluşabilecek sorunlar için hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Diş Kesimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Diş kesimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ağrı durumu takip edilmelidir. Uyuşturucu iğne etkisi geçtiği için dişlerde ağrı olması normaldir. Nadir olarak diş kesimi sonrası ağrı olmayan hasta görülür. Dişlerde ağrı ihtimali yüksek olduğu için işlem sonrası doktorunuz ağrı kesici önerecektir. Ağrı çok şiddetli ve dayanılmaz olduğu durumlarda ise mutlaka doktorunuza danışınız.

Diş kesimi dediğimiz işlem dişlere köprü ya da kaplama yapılmasına karar verildikten sonra dişin hazırlık aşamasındaki ilk işlemdir. Dişlerimizin sinirlerine yaklaşıldığı için hassasiyet olabilir. Bu hassasiyeti en aza indirmek ve yapılacak olan protezin ağıza en uyumlu hale gelebilmesi için diş kesimi sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

✍ Çok sıcak-soğuk içecekler ve yiyecekler geçici olarak yapılan protezlerle tüketilmemeli ve unutulmamalı ki geçici protezler hassasiyeti en aza indirmek ve estetik beklentiyi az çok karşılamak içindir. Gerçek protez değildir hassastır ve kırabilirler.

✍ Sızlama çok fazla ise hekiminizin tavsiye ettiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.

Diş kesimi sonrası ağrınız ve diş sızlamanız devam ediyor ise hekiminizi arayıp randevu almanızı tavsiye ederiz.

Diş kesimi çalışması uzman hekimin kontrolü altında yapılması gereken işlemdir. Hekiminizin uzmanlık derecesi ve profesyonelliği önem taşır. Kliniğimizde bulunan uzman ekip kadromuz ile sağlıklı diş kaplama çalışmaları başarılı ve garantili olarak yapılmaktadır. Kaliteli malzemeler ile kaplama aşamaları adım adım takip edilmekte ve yapılan her işlem sonrasında detaylı bilgi hastalara aktarılmaktadır. Diş kesimi sonrası dikkat etmeniz gereken aşamaları önemseyerek uymanız tavsiye edilir.

[Toplam: 2   Ortalama: 4.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası yolu gösterir.| Mis implant Nerede Üretilir, Fiyatı, Yaptıranlar, Yorumlar, Üretim Yeri, FDA Onayı Var mı? |
× Diş Hekimine Sor.