Diş çekimi yapılan yerin iyileşme süreci 1-3 hafta arasındadır. Çekimden sonra implant yaptırmayı düşünüyorsanız, kemik oluşumunu beklemeniz gerekmekte ( yaklaşık 2-6 ay ) yada çekim sonrası hemen, immediat implant dediğimiz uygulamayı yaptırmanız gerekmektedir.

İmplant Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? En Çok Sorulan Soru & Cevaplar

Sigara alkol tüketimi o bölgedeki iyileştirmeyi geciktirir bu yüzden 1-2 gün kullanılmamasını tavsiye ederim. Olabildiğince alkollü ağız çalkalama sularından uzak durunuz. Ayrıca çekim bölgesini temiz tutmak o bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır. O bölgenin temiz tutulmaması besin artıklarının o bölgeye kaçması demek dişte iltihaplanmaya yol açabilir. Bu amaçla çekim bölgesini temiz tutunuz.

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilir?

 • Pamuk tamponu 30dk boyunca sıkı bir şekilde tutunuz.
 • Çekim yapılan gün boyunca tükürmeyin, gargara yapmayın ve ağzınızı çalkalamayınız.
 • Çok sıcak, çok soğuk yiyecek, içeceklerden gün içinde uzak durmalısınız.
 • 1-2 gün kadar sigara-alkolden uzak durmalısınız.
 • Çekim yerini temiz tutunuz.
 • Uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyiniz.
 • Uyuşukluk geçtikten sonra ağrınız devam ediyor ise doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici içebilirsiniz.
 • Diş çekiminden sonra ağrınız giderek azalmak yerine artarak devam ediyor ve sürekli ağrı kesici içmek durumunda kalıyorsanız doktorunuzu arayıp tekrar randevu almalısınız.
 • Çekimden 1 gün sonra çekilen dişin çevre dokularını fazla sert olmamak şartıyla fırçalayabilirsiniz.

20lik diş çekimi daha komplike bir durum olduğundan daha kapsamlı bir yazı hazırladık. Okumak için tıklayabilirsiniz.

Diş çekimi yapılan yer ne zaman iyileşir ?
5 (100%) 8 votes

 1. Özge diyor ki:

  Merhaba. 5 gun önce annemin kırılan kanal tedavili dişi çekildi ve şuan dehşet ağrıyor. Cekim çok zor oldu ama doktor ilaç falan vermedi. Film çekildi herhangi bir kökte dis kalma durumu falan yok. Biz baska bir dişçiye gitmek zorunda kaldık dışcimiz izne ayrılmış. Ağrı kesici, antibiyotik verdi diğer dişçi ama annemin ağrısı geçmek bilmiyor. Yardımcı olabilirseniz cok mutlu olurum cunku korkuyoruz 😓

 2. Sevcan diyor ki:

  Merhaba beş gün önce dişimi çektirdim fakat ağrım geçmedi dişin çekildiği yer ve üst damakta şişlik var doktorumu aradım normal dedi ağrı kesicide vermedi ben kendimce apranax ford kullanmaya başladım bu süreç normalmi ?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   doktorunuzun dediğinin üzerine bir şey diyemem ama 5 gün olduysa arayarak değilde bire bir ofisine giderek doktorunuza danışmanızı tavsiye edebilirim.
   Geçmiş olsun.

   • nurdan diyor ki:

    Alveolit olmuş olabilirsiniz 25 gündür alveolit tedavisi görüyorum, çok zahmetli ve acılı sakın ihmal etmeyin doktorunuza gidin, geçmiş olsun.

 3. dilara şat diyor ki:

  iyi çalışmalar geçen hafta salı dişimi çektirdim ancak hala ağrıyor yeri gece uyutmuyor ne yapmam lazım acil hocam

 4. Büşra diyor ki:

  Merhabalar hocam. Yaklaşık 2 gün önce alt sağ 20’lik dişim normal çekimle çekildi ve ağrı olmadı çekimden sonra. Fakat 8 saat sonra dayanamadım ve sigara kullandım. Sonrasında devam eden hiçbir ağrı olmadı. Sürekli sigaradan sonra tuzlu suyla ve antiseptik gargarayla gargara yaptım. Şuan diş boşluğunda hafif beyazımsı tabakalar var iltihap mı yoksa iyileşmeye bağlı doğal bir görüntü mü bilemiyorum. Alveolit oldu mu bilmiyorum yahut olur mu hocam*

 5. Hüseyin zambak diyor ki:

  merhaba; diş çekimi yaptırdım ancak çekim yapılan yer 5 gündür sancıyor ne yapmam lazım hocam ne önerirsiniz ? ağrısından gece uyutmuyor

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   uzun süredir ağrınız var ise kurallara uymamış olabilirsiniz. Hemen çektirdiğiniz diş hekimine gidip o bölgeyi görmesini ve gerekiyorsa pansuman yapılmasını tavsiye ederim.
   Geçmiş olsun.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Ne demek:)
   Diş çekiminden sonra tükürmeye devam ederseniz çekim boşluğundaki pıhtılaşmış kanı da atmış olacaksınız ve çekim soketi boş kalacak ve yemek artığı, tükürük, sigara dumanı, alkol vb boşluğa girecek ve ağrılarınız olacaktır. Bu sebeplerden çekimden sonra tükürmek o gün boyunca yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp