Diş çekimi yapılan yerin iyileşme süreci 1-3 hafta arasındadır. Çekimden sonra implant yaptırmayı düşünüyorsanız, kemik oluşumunu beklemeniz gerekmekte ( yaklaşık 2-6 ay ) yada çekim sonrası hemen, immediat implant dediğimiz uygulamayı yaptırmanız gerekmektedir. İmplantlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için implant diş nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Sigara alkol tüketimi o bölgedeki iyileştirmeyi geciktirir bu yüzden 1-2 gün kullanılmamasını tavsiye ederim. Olabildiğince alkollü ağız çalkalama sularından uzak durunuz. Ayrıca çekim bölgesini temiz tutmak o bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır. O bölgenin temiz tutulmaması besin artıklarının o bölgeye kaçması demek dişte iltihaplanmaya yol açabilir. Bu amaçla çekim bölgesini temiz tutunuz.

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilir?

 • Pamuk tamponu 30dk boyunca sıkı bir şekilde tutunuz.
 • Çekim yapılan gün boyunca tükürmeyin, gargara yapmayın ve ağzınızı çalkalamayınız.
 • Çok sıcak, çok soğuk yiyecek, içeceklerden gün içinde uzak durmalısınız.
 • 1-2 gün kadar sigara-alkolden uzak durmalısınız.
 • Çekim yerini temiz tutunuz.
 • Uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyiniz.
 • Uyuşukluk geçtikten sonra ağrınız devam ediyor ise doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici içebilirsiniz.
 • Diş çekiminden sonra ağrınız giderek azalmak yerine artarak devam ediyor ve sürekli ağrı kesici içmek durumunda kalıyorsanız doktorunuzu arayıp tekrar randevu almalısınız.
 • Çekimden 1 gün sonra çekilen dişin çevre dokularını fazla sert olmamak şartıyla fırçalayabilirsiniz.

20lik diş çekimi daha komplike bir durum olduğundan daha kapsamlı bir yazı hazırladık. Okumak için tıklayabilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrası Sık Sorulan Sorular

Diş çekimi sonrası yara ne zaman kapanır?

Diş çekimi sonrası yara kapanması 1-2 hafta sürebilir. İlk yara kapanması 2-3 gün içinde olacaktır. Çekim yapılan dişin büyüklüğüne göre yara yerinin kapanma süresi de artacaktır. Mesela azı diş çekimi sonrası yara kapanması daha uzun sürecektir. En fazla 1 ay içinde diş çekimi sonrası yara yeri kapanır.

Çekilen diş boşluğu kapanır mı?

Tabiki kapanır. Çekilen diş boşluğu dişin büyüklüğüne göre 1 hafta ile 4 hafta arasında kapanır.

Diş çekimi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

Diş çekimi sonrasında iyileşme süresince yukarıda dikkat etmeniz gerekenlere uyduğunuz müddetçe sorun yaşama ihtimaliniz minimuma indirmiş olursunuz.

Diş çekildikten sonra ilk gün kan tadı gelmesi gayet normaldir.

Diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde çekim bölgesinde beyazlaşmalar olur ve zamanla kendini pembe diş eti rengine çevirir korkulacak bir şey yoktur.

Alveolit kaç günde iyileşir?

Alveolit olduğunuz zaman doktorunuzun dediklerini uygular iseniz 1. günden itibaren ağrınızda büyük bir azalma olacaktır. Yaklaşık 2-3 gün içinde hiç ağrınız kalmayacaktır.

20 lik diş çekimi kaç günde iyileşir?

Yirmilik diş çekimi çekimin ameliyat mı normal mi çekim olduğuna göre 2-3 gün ile 1-2 hafta arasında iyileşir.

Çekilen diş yerine yemek kaçması normal mi?

Çekilen dişin yerine yemek kaçabilir. Bu durumda yemek çekim soketinin çok derinlerine gitti ise doktorunuza göstermenizde fayda vardır. Ama yüzeysel bir yemek artığı kaçması var ise siz de korkmadan çıkarabilirsiniz.

[Toplam:15    Ortalama:4.4/5]

 1. Burcu diyor ki:

  Hocam 15 20 gün önce diş çektirdim. Bugün dişimi fırçalarken fırça oraya deyince kanadı orası. Bi sılıntı olur mu iltihap kapar mı? Ne yapmam gerekiyor

 2. Merve diyor ki:

  Merhaba 1 hafta önce azı dişimi çektirdim daha önce dolgu kanal vardı dolgu kırılınca kurtarılamayarak çekime gidildi fakat 1 haftadır çok ağrım var gece diş aciline gittim mikrop kapmış dedi ve antibiyotik verdi 4. Günüm antibiyotikte fakat ara ara hala ağrı yapıyor sorum şu alveloit antibiyotik ile geçermi ? Ve ne gibi başka sıkıntı olabilir?

 3. Ömür diyor ki:

  Hocam merhaba. 5 numaralı dişim de kanal tedavisi vardı. Çekim yapıldı ve diş kırıldığı için zor bir çekim oldu. Bir hafta olmasına rağmen ağrı kesici almadan duramıyorum.

 4. Sinan Can diyor ki:

  hocam 1 ay önce yarı gömülü 20 lik dişimi normal yol ile çektirmiştim fakat bugün farkettim ki diş çekim boşluğunun içinde sarı beyaz renkli bir sey var sivilcem si bir şey ama hiç bir ağrı sızı yok daha öncede vardı aynı yerde aynı boyutta fakat tamamen beyazdı bugün gözüme biraz sarı gözüktü acaba enfeksiyon mudur doktorumu arayıp sordum ama ağrı olmadığından dolayı ve kendisi çok yoğun olduğu için 1 hafta sonrasına kontrol ederiz enfeksiyon değildir zaten dedi ama korkuyorum 1 aydır her gün 3 defa fırçalıyor 3 defa tuzlu su ile çalkalıyorum ve o tarafla yemek yemiyorum

   • Sinan Can diyor ki:

    Hocam bu sabah itibariyle sarı şey tamamen yok olmuş yerini pespembe diş eti almış umarım yeniden oluşmaz hizlica cevap verdiğiniz ve beni rahatlattiginiz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Soru Sor. Randevu Al.