Diş çekimi yapılan yerin iyileşme süreci 1-3 hafta arasındadır. Çekimden sonra implant yaptırmayı düşünüyorsanız, kemik oluşumunu beklemeniz gerekmekte ( yaklaşık 2-6 ay ) yada çekim sonrası hemen, immediat implant dediğimiz uygulamayı yaptırmanız gerekmektedir. İmplantlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için implant diş nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Sigara alkol tüketimi o bölgedeki iyileştirmeyi geciktirir bu yüzden 1-2 gün kullanılmamasını tavsiye ederim. Olabildiğince alkollü ağız çalkalama sularından uzak durunuz. Ayrıca çekim bölgesini temiz tutmak o bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır. O bölgenin temiz tutulmaması besin artıklarının o bölgeye kaçması demek dişte iltihaplanmaya yol açabilir. Bu amaçla çekim bölgesini temiz tutunuz.

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilir?

 • Pamuk tamponu 30dk boyunca sıkı bir şekilde tutunuz.
 • Çekim yapılan gün boyunca tükürmeyin, gargara yapmayın ve ağzınızı çalkalamayınız.
 • Çok sıcak, çok soğuk yiyecek, içeceklerden gün içinde uzak durmalısınız.
 • 1-2 gün kadar sigara-alkolden uzak durmalısınız.
 • Çekim yerini temiz tutunuz.
 • Uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyiniz.
 • Uyuşukluk geçtikten sonra ağrınız devam ediyor ise doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici içebilirsiniz.
 • Diş çekiminden sonra ağrınız giderek azalmak yerine artarak devam ediyor ve sürekli ağrı kesici içmek durumunda kalıyorsanız doktorunuzu arayıp tekrar randevu almalısınız.
 • Çekimden 1 gün sonra çekilen dişin çevre dokularını fazla sert olmamak şartıyla fırçalayabilirsiniz.

20lik diş çekimi daha komplike bir durum olduğundan daha kapsamlı bir yazı hazırladık. Okumak için tıklayabilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrası Sık Sorulan Sorular

Diş çekimi sonrası yara ne zaman kapanır?

Diş çekimi sonrası yara kapanması 1-2 hafta sürebilir. İlk yara kapanması 2-3 gün içinde olacaktır. Çekim yapılan dişin büyüklüğüne göre yara yerinin kapanma süresi de artacaktır. Mesela azı diş çekimi sonrası yara kapanması daha uzun sürecektir. En fazla 1 ay içinde diş çekimi sonrası yara yeri kapanır.

Çekilen diş boşluğu kapanır mı?

Tabiki kapanır. Çekilen diş boşluğu dişin büyüklüğüne göre 1 hafta ile 4 hafta arasında kapanır.

Diş çekimi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

Diş çekimi sonrasında iyileşme süresince yukarıda dikkat etmeniz gerekenlere uyduğunuz müddetçe sorun yaşama ihtimaliniz minimuma indirmiş olursunuz.

Diş çekildikten sonra ilk gün kan tadı gelmesi gayet normaldir.

Diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde çekim bölgesinde beyazlaşmalar olur ve zamanla kendini pembe diş eti rengine çevirir korkulacak bir şey yoktur.

Alveolit kaç günde iyileşir?

Alveolit olduğunuz zaman doktorunuzun dediklerini uygular iseniz 1. günden itibaren ağrınızda büyük bir azalma olacaktır. Yaklaşık 2-3 gün içinde hiç ağrınız kalmayacaktır.

20 lik diş çekimi kaç günde iyileşir?

Yirmilik diş çekimi çekimin ameliyat mı normal mi çekim olduğuna göre 2-3 gün ile 1-2 hafta arasında iyileşir.

Çekilen diş yerine yemek kaçması normal mi?

Çekilen dişin yerine yemek kaçabilir. Bu durumda yemek çekim soketinin çok derinlerine gitti ise doktorunuza göstermenizde fayda vardır. Ama yüzeysel bir yemek artığı kaçması var ise siz de korkmadan çıkarabilirsiniz.

[Toplam:5    Ortalama:4.2/5]

 1. Hatice diyor ki:

  Hocam 6 gün önce dişim çekildi yanlız aşırı derecede ağrım var sürekli ağrı kesici kullanıyorum ama sanki çenem kırılacak şekilde bir ağrı bu ağrı normalmi acaba teşekkürler

 2. sinan can diyor ki:

  hocam 3 gün önce alt çene yarı gömülü 20lik dişim normal yol ile çekildi sadece akşam 8 den sonra ve sabah uyandığımda 1 saat az ağrım var onun dışında ağrı yok fakat ağzım leş gibi kokuyor o dişten kaynaklı olarak o bölgedeki tükürüğü yuttuğumda ise o kokunun kaynağı olan tat geliyor acaba enfeksiyon olma ihtimali var mı doktorum korkma enfeksiyon olsa ağrısı kulağana bile gelir dedi ama korkuyorum.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   anladığım kadarıyla ameliyat ile çekilmiş 20lik dişiniz. Bu durumda böyle ağrılar bazı durumlarda normal olabiliyor. Doktorunuzdan randevu alıp gitmenizi tavsiye ederim.
   Geçmiş olsun.

 3. Gamze B. diyor ki:

  1 ay önce kanal tedavisi görmüş sağ alttaki en arka dişim çekildi. Daha öncesinde çok ağrı yapıyordu iltihaplıydı. Antibiyotik kullandım diş çekildi fakat bir aydır o bölgede ağrılar devam ediyor. Diş çekiminden 1 hafta sonra da antibiyotik ve gargara kullandım. Fakat çekilen dişin olduğu bölgedeki ağrı geçmedi. Derinden bir zonklama oluyor. Tabii bu çekilen dişimin hemen yanında gömülü 20lik yaş dişim var acaba bundan kaynaklı mı bir ağrı ve zonklama hissediyorum? Çünkü ağrı 2 günde 1 ortaya çıkıyor.

 4. Zekiy diyor ki:

  Esim kaplama olan dislerinden rahatsiz oldugu icin dis doktoruna gitti.Doktor kaplamalarini cikartiyor 14 tane disin cekilmesi gerektigini soyluyor esimde implant olurmu diye soruyor doktor olur diyor .Esim hepsi bugun bitermi diye soruyor doktor our diyor ve ogun 14 disi cekiliyor cekilen dislerin yerine ayni zamanda dis implantlari yerlestiriliyor ve yalniz eve gidebilirmisin diye soruyor doktor.yuzu davul gibi sis eve geliyor cok agri kesici kullandi 2bucuk ay sonra beyne giden ana damardan embol atti 2 buyuk beyin ameliyati gecirdi sol taraf felc. Bu duruma disleri icin yapilan bu uygulama sebeb olmusmudur

 5. Sevda diyor ki:

  Merhaba benim 6 numara diş cekimi yapıldı kok içinde kaldı operasyon yapıldı dikiş yapıldı ama cekilen bölgede şişlik gecmedi 8 gün oldu hala ok şiş ne yapmalıyın

 6. aslı uysal diyor ki:

  4 numaralı dişim başarısız kanal tedavisi nedeniyle 3 gün önce çekildi. dr um sağ dudağımın oradan dişi uyuşturdu. o zamanda biraz acımıştı. 1 gün sonra dudağımın iğne yapılan yerleri hematom oldu. hafif uyuşma gibi acıma gibi birşeyler oldu ve halen devam ediyor. dudağımı oynattığımda ,konusurken acıyor. ağrıyor sanki. korkmaya başladım.sinir hasarı olabilir mi. ya da geçici midir

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   3 gün sizin anlattıklarınızla sinir hasarına karar vermek için kısa bir zaman. İğne yerleri ağrıyor olabilir. Durduk yere ağrınız yok ise sorun olduğunu düşünmüyorum.
   Geçmiş olsun.

  • Hamza Keskin diyor ki:

   merhaba,
   hala kanamanız var ise doktorunuza gitmelisiniz. Ama büyük ihtimal kan tadı geliyordur. 2 gündür kanamanız durmuyor olsaydı tansiyonunuz çok yükselirdi.
   Geçmiş olsun.

 7. Bülent diyor ki:

  Bi de daha önce çekilmiş bi dişim vardı yanlız kökü kalmış üstelik üst çene kemiğimde . İki ayrı doktora gittim biri ameliyat ile alınması gerektiğini dile getirirken diğeri normal çekim ile alabileceğini söyledi. Sizce hangisini dinlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim Hocam..

 8. Bülent diyor ki:

  Merhaba Hocam 4 gün önce dişimi çektirdim çok az kanama ve ağrı var.
  Yalnız çekim yerinde şişkinlik ve siyah koyu bi renk oluşumu var alveolit yani enfeksiyon kapmış olabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Randevu Al.