Siteme hoş geldiniz, horlama tedavisi ile ilgili bu yazıyı okuyorsanız horlama probleminiz var ve hemen bu can sıkıcı horlamanın çözümlerinden horlama aparatı, horlama apareyi veya horlama protezine ulaşmak istiyorsunuz. Hemen horlama nedir tanımını yapıp horlama tedavisi hakkında merak ettiğiniz soru ve cevaplara geçeceğim.

Horlama nedir?

Üst solumun yollarındaki hava yollarının gevşemesi sonucunda ve kas mekanizmasının bozulması sonucu nefes alıp verirken havanın daralmış dokulardan geçerken oluşturduğu titreşim sonucu çıkan sese horlama denir. Horlama ilk başlarda tehlikesiz bile gözükse tedavi edilmezse uyku apnesine doğru ilerler.

Horlama Tedavisi
Horlama Nedir?

Kabul edileceği üzere horlama kendinize itiraf edemediğiniz ve kendi kendinize fark etmediğiniz bir hastalıktır. Bunu anlamak için çevrenizdekiler size yetmiyorsa, gün içi uykusuzluk, iş kazaları, performansta azalma, depresyon, karamsarlık ve yaşam kalitesinde düşüş gibi olaylara çok başınıza geliyorsa sizde horlama sebepleri vardır diyebiliriz. Ayrıca nefessizlik sonucu kandaki oksijen miktarı düşecek ve hipoksi nedeniyle vücutta oksijenlenme sorunu olur bu da başka hastalıklara zemin hazırlar.

Horlama Nedenleri? Horlamanın Sebepleri?

Horlamanın nedenlerini sıralayacak olursak fazla kilo, ağız açık uyuma, ağız solunumu yapma, kirli hava gibi sebepler horlamayı tetikler ayrıca bazı ilaçların kullanımı da horlamaya neden olmaktadır.

Horlama Tedavisi , Horlamaya Ne İyi Gelir, Horlama Önleyici Çözümler

Horlama giderici olarak burun içinde tıkanıklık varsa kulak burun boğaz doktorları tarafından tedavi gerekir ama sorun hemen horlama çözülmeyebilir ve kalıcı bir horlama giderici olma ihtimali yüzde 1 civarındadır.

Horlama aparatı eczane de satılan burun üzerine yapıştırılan band kullanımı da tedaviye % 10-20 arasında katkı sağlamaktadır.

En önemli horlama tedavisi risklerden kaçınarak hayatınızı düzene sokmaktır. Bunu sağlamak için kilo kontrolü, spor yapmak, stresten, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Ayrıca horlama yastığı diye de adlandırabileceğimiz iyi bir yastık almak horlama engellemede iyi bir başlangıç olacaktır.

Horlama protezi, biz diş hekimleri tarafından alt çenenize özel pozisyon vererek horlama çaresi olarak yaptığımız protezlerdir. Ve hemen etkisini görmeye başlayacağınız horlama apereyi sayesinde daha dinlenmiş uyanacaksınız.

Horlama protezinin ön tarafında nefes almak için açıklık bulunur.
Horlama Apareyi şeffaftır.
Horlama Protezi alt çeneyi öne getirip yutak bölgesinde rahat hava giriş çıkışı sağlar.

 

 

Horlama protezini bir boksör dişliğine benzetebiliriz. Geceleri kullanılan horlama protezi alt ve üst dişlere oturarak alt çeneyi belli bir oranda önde konumlanmasını sağlar böylelikle hava yolunu açarak horlama ve uyku apnesini engellemeye yardımcı olur. Horlama protezi kişinin kendi ağız yapısı ve hastalık derecesine göre tasarladığı için kullanımı rahattır ve oldukça etkilidir.

Horlama Protezi Nasıl Yapılır?

Öncelikle klinik muayene yapılarak hastamızın horlama apareyi tedavisine uygun olup olunmadığına bakılır ve sonrasında ölçü alınarak laboratuvara gönderilir.

Horlama Aparatı, Horlama Protezi Avantajları

 • Hemen etkisi görülür ve horlama sorunu çözülür.
 • Horlama diş protezi yapılırken herhangi bir cerrahi müdahale olmaz.
 • Cerrahi müdahaleye göre horlama aparatı fiyat olarak daha uygundur.
 • Daha küçük bir yapısı vardır.

Horlama protezi kişinin horlamasını ve uyku apnesini engelleyerek daha kaliteli bir uykuya sahip olmasını sağlar. Böylelikle kişi daha dinlenmiş bir şekilde ve daha dinç bir şekilde uyanır.

Gördüğünüz gibi horlama protezi oldukça küçüktür. Tamamıyla ağız içerisinde kalır. Alt ve üst dişlere oturur ve alt çeneyi belli bir oranda önde tutarı sadece dişlere oturduğu için kullanımı oldukça rahattır. Protezin en büyük başarısı kullanıldığı ilk geceden itibaren horlama ve uyku apnesini engellemesidir. Bununla beraber çok küçük olduğu için taşınması kolaydır. Dişlere oturduğu için bulantı refleksine neden olmaz. Bunun için kullanımı rahattır. Ayrıca acısız bir yöntemdir.

Horlama Ağız Aparatı, Ağız Apareyi Nasıl Tedavi Eder?

 • Hava yolunu açarak uyku esnasında rahat nefes almayı sağlar ve horlamaya iyi gelir.
 • Güçsüzleşen kasların hareketini arttırarak horlamaya çözüm sağlar.
 • Uyku esnasında alt çeneyi doğru konumda tutan horlama protezi sayesinde düzenli bir uyku sağlanır.
Horlama Tedavisi
Horlama Tedavisi

Bu kadar yazıdan sonra sizleri en çok sorulan sorularla baş başa bırakıyorum;


❓ Uyku Apnesi ve Horlama Arasındaki Fark Nedir?

Horlama ve uyku apnesinin nedenleri aynı olmakla beraber uyku apnesi horlamanın daha ciddi bir halidir. Horlamada az da olsa hava akışı varken, uyku apnesinde bu tamamen durmaktadır. Bu nedenle uyku apnesi horlamaya göre daha ciddi hastalıktır. En kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

❓ Uyku Apnesi Ölümcül mü?

Amerikan uyku akademisine göre uyku apnesi hayati riske eden ciddi bir hastalıktır ve uyku apnesi olan kişilerde ölüm riski olmayanlara göre daha fazladır. Bundan dolayı uyku apneniz varsa en kısa sürede tedavi olmanız gerekmektedir.

❓ Horlama Protezi, Horlama Apareyi, Ağız Apereyi Kesin Çözüm mü?

Sorudaki isimlerin hepsi aynı protezden bahseder ve evet horlama protezi oldukça etkilidir ve neredeyse başarı oranı % 85-90’dır. Kullanıldığı ilk geceden itibaren horlama protezinin horlama tedavisi başarıyla yapacağını söyleyebiliriz.

❓ Horlama Protezi Kişiye Özel mi Yoksa Standart mı?

Horlama protezindeki tedavinin başarısındaki sır. Protezin kişiye göre tasarlanmasından kaynaklanmaktadır. Yani kişinin göz yapısı ve hastalık derecesine göre protez tasarlanmaktadır.

❓ Horlama Protezi için Yaş Sınırı Var mı?

Horlama aparatı çeneye özel ve sert bir madde olduğu için çene gelişimini tamamlamış 18 yaşından büyük olan herkese horlama apareyi takılabilir.

❓ Horlamanın Tedavisi Var mı?

Horlama oksijensizliğe neden olduğu için ciddi bir hastalıktır ve hemen tedavi edilmesi gerekmektedir ve anlattığımız üzere horlamaya çözüm vardır.

❓ Horlamanın Belirtileri ve Zararları

Horlama teşhisi zor olan bir hastalık değildir. Bir kişi her gece yüksek sesle horluyorsa ve yan yatarken bile horluyorsa bu kişide horlama hastalığı var demektir.
Peki horlamanın bize verdiği zararlar nelerdir. vardır çünkü geceleri rahat nefes alınmadığı için bu kişinin oksijen seviyesinin düşmesi özellikle kalp ve damar sisteminde olumsuzluğa neden olur. Her gece tekrarlayan bu durum kişide hipertansiyon, kalp krizine neden olabilir. Bunun dışında beyin oksijensizleşmesi olabilir felce sebep olabilir.

❓ Uyku Apnesi Teşhisi Nasıl Konulur?

Uyku apnesinin teşhisini koymak aslında zor değildir. Geceleri yüksek sesle horlamaya eşlik eden nefes durması ve gün içerisinde gözlenen uyku atakları uyku apnesinin belirtileridir. Bununla beraber uyku testleri ise uyku apnesinin teşhisinde en güvenilir yöntemdir.

Horlama Tedavisi
Uyku Apnesi Teşhisi

❓ Uyku Apnesi Derecesi Var mı?

3 dereceye ayrılır; basit, orta ve ağır şiddetli olarak üçe ayırabiliriz. Horlama protezi her tür durumda da etkilidir.

❓ Horlamanın Sebepleri Nelerdir?

Horlama uyku sırasında yutak bölgesindeki kasların normalden daha fazla gevşeyerek hava yolunun daralmasıyla oluşur. Bunun nedenlerine baktığımızda birçok nedeni görebiliriz. En çok karşılaştığımız neden kilodur. Çünkü kilolu olan kişilerde boyun bölgesinde yağlanmadan dolayı hava yolu daralmıştır. Bunun yanında alt çenesi normalden küçük olan kişilerde horlama çok daha fazla gözlemlenmektedir. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar horlamaya neden olabilmekte. Yapılan çalışmalara göre sigara ve sigara ve alkol kullananlar kullanmayanlara göre horlamaya yakalanma riski 4 kat daha fazladır. Uzun süreli antidepresan kullanan kişilerde horlama ve uyku apnesi de sıkça gözlemlenmektedir.

❓ Horlama Protezi Kesin Çözüm mü?

Horlama protezi oldukça etkili bir yöntemdir çoğu zaman horlamayı tamamen keser. Bununla beraber en az %80-90 oranında hem horlamayı hem uyku apnesini azaltır.

❓ Uyku Apnesiyle Kilo Arasında İlişki Var mı?

Uyku apnesi ve kilo arasında paralel bir ilişki vardır. Aslında bu bir kısır döngüdür çünkü kilolu olan kişilerde uyku apnesi gözlemlenmekle beraber uyku apnesi olan kişilerde de kilo problemi gözlenebilir. Bunu şöyle açıklayabiliriz; Kilolu olan kişilerde gırtlak bölgesi dar olacağı için bu tıkanmaya sebep olarak uyku apnesine neden olur. Uyku apnesi olan kişilerde ise sürekli yorgun bitkin aynı zamanda vücutlarındaki oksijen miktarı yetersiz olduğu için çok daha rahat hızlı bir şekilde kilo aldırabilmektedir.

❓ Uyku Apnesi Nedir?

Uyku sırasında nefesin aralıklı olarak durmasıdır. Bu süre 90 saniye ve üzerine çıkabilmektedir ve çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir.

❓ Uyku Apnesi Olup Olmadığımızı Nasıl Anlayabiliriz?

Uyku apnesinin 3 tane ana belirtisi vardır. Yüksek sesli horlama ,nefesin durması, gün içerisinde yorgun ve uykulu olma hali. Uyku apnesi olan kişilerde geceleri kaliteli bir uyku uyuyamadıkları için sabahları yorgun ve bitkin uyanırlar. Boyun bölgelerinde terleme vardır bununla beraber gün içerisinde ciddi uyku atakları gözlenir. Sabahları kalktıklarında baş ağrısı da sıkça gözlemlenen bir durumdur.

❓ Uyku Apnesi Sosyal Hayatımı Nasıl Etkiler?

Uyku apnesi sosyal hayatımızı da etkilemektedir. Uyku apnesi olan kişilerde depresyon oldukça gözlemlenen bir durumdur. Ayrıca bu kişilerde unutkanlık ve konsantrasyon yetersizliği olduğu için işlerinde de verimsizliğe neden olabilmektedir. Bu da kişinin hem özel hayatını hem iş hayatını çok fazla etkilemektedir.

❓ Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde bilimsel olarak uyku apnesinin 3 türlü tedavi yöntemi vardır. Birincisi cerrahi müdahale; bu küçük dil ve yumuşak damağa yapılan operasyon içerir. Diğer bir yöntem ise cpap maskeleridir. Hava üreten bir kompresöre takılan bir maskeyle kişinin tıkanması engellenmeye çalışılır. Diğer bir yöntem ise horlama protezidir geceleri kullanılan horlama protezi ile horlama ve uyku apnesi engellenir.

❓ Burun Bandları İşe Yarar mı?

Horlama yutak bölgesinde meydana geldiği için buruna takılan aparatların yada bantların herhangi bir tedavi edebileceği etkisi yoktur.Horlama önemsenmesi gereken bir hastalık olduğu için bu tür durum , bantları gibi netice alınamayacak tedavilere başvurmak sadece bize zaman kaybına neden olmaktadır.

❓ Uyku Apnesine Cerrahi Müdahale ile İlgili Ne Düşünüyorsunuz?

Cerrahi müdahale tek başına alternatif değildir. Çünkü genellikle cerrahi müdahale sonrası nüks oldukça karşılaşılan bir durumdur. Cerrahi müdahale horlama protezi olan tedaviyi veya cpap maskesi olan tedaviyi desteklemek amacıyla yapılırsa etkilidir.

❓ CPAP Cihazı Nedir? Tedavi Nasıl Olur?

Cpap cihazı horlama ve uyku apnesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Kompresörden üretilen hava maske yardımıyla ağız ve buruna ordan da yutak bölgesinden geçerek ciğerlere ulaşılması sağlanır. Böylelikle tıkanma ve horlama engellenir. Cnap cihazı oldukça etkili yöntem olmakla birlikte kullanımı zordur. Çünkü cihazın sürekli hava üflemesi kişinin uyumasını zorlaştırır. Aynı zamanda sırtüstü yatılmasını gerektirir ve cihazın çıkarttığı ses de kişinin yanında uyuyanları rahatsız etmektedir.

 

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

 1. MedilifeSG diyor ki:

  Uyku sırasında solunumun durması olan uyku apnesi,
  ▪ Horlama
  ▪ Uykuda boğulma hissi
  ▪ Yeterli süre uyumaya rağmen neden oluyor?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Horlamanın olması bir çok nedene bağlıdır. Bunların başında aşırı kilo, stress, yoğun sigara ve alkol kullanımıdır. siz yeterli SAAT uyku uyuyorsunuz ama tam bir uyku uyumanız söz konusu değil horlama ve uyku apnesi yüzünden..

  • Hamza Keskin diyor ki:

   horlama protezini kullanırken en başta tabiki biraz zorluk çekeceksiniz çünkü ağzınızda her zamankinden farklı bir protezle uyumaya çalışacaksınız. Bir süre kullandıktan sonra horlamanız olmayacak ve dinlenerek uyanacağınız için bu zorluk hiç gözünüze gelmeyecek ve horlama protezinden vazgeçemeyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.