Tek diş kaplama tedavileri hassas çalışmalar ile yapılan işlemdir. Dişlerde oluşan çürüklere dolgu tedavisi yapıldıktan sonra dişler tek kaplama tedavi için uygun hale getirilir. Tek diş kaplama tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kaplama tedavisi yapılacak olan diş hastaya özel olarak yapılır.

Tek Diş Kaplama Nedir?

Dişlerimizi yiyip içtiğimiz yiyecek ve içeceklerden sonra fırçalanmaz ise çürümeye başlar ve öncelikle ilk olarak dolgu tedavisi yapılması gerekir. Tek diş kaplama nedir? sorusunu merak edenler için dolgunun yeterli olmadığı durumlarda tek diş kaplama yapılır.

( Dolgulu dişlerimiz daha uzun süre kullanmak için nelere dikkat etmemiz gerekir öğrenmek için tıklayın. )

Dolgu tedavisi işlemleri ne kadar ertelenirse dişimiz gün geçtikçe çürür ve dolgu miktarı giderek artar. Bu gibi dolgunun çok büyük olduğu durumlarda dişin daha sağlam olması için dişinizi çepeçevre saran, sağ ve soldaki dişlerle uyumu dolgudan daha iyi olan zirkonyum kaplama ya da metal üzerine porselen işlenerek yapılan protezlere diş kaplaması denir. Bu protezler bir bütün halinde yapılabildiği gibi tek diş kaplama şeklinde de yapılabilir. Diş Kaplama tek diş için, çok fazla doku kaybı olan dişlerde, dolgudan daha avantajlı olup kesinlikle yapılmasını tavsiye ederim. Tek diş kaplama yapılmazsa olur mu diye soracak olursanız, dolgunun büyük olduğu dişlerde dişlerin kırılma ihtimalini çok azaltacağı için tek diş kaplama yapılmasını tavsiye ederim.

Tek Diş Kaplama
Tek Diş Zirkonyum Kaplama

Tek Diş Kaplama Tedavi Türleri

Tek diş zirkonyum kaplama mı yaptırmalıyım yoksa tek diş metal üstü porselen mi yaptırmalıyım. Bu durumda hangi dişinize tek diş kaplama yapılacağı önemlidir. Ön bölge dişlerinize yada şöyle diyelim gülümserken görünen dişlerinize tek diş zirkonyum kaplama öneririm. Arka bölgedeki, gülümserken gözükmeyen dişlerinize ise tek diş metal üstü porselen kaplama yaptırabilirsiniz. Burada en önemli fark tek diş kaplama fiyatı bilgisidir. Maddi durumunuz müsait ise tek diş zirkonyum fiyatına bakmadan yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum kaplamanın avantajları için tıklayın.

Tek Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Tek diş kaplama işlemi aşamalı olarak yapılmalıdır. Alanında uzman hekimlerimiz tarafından Keskin diş kliniği ortamında yapılan tek diş kaplama aşamalarını sırasıyla maddeler halinde anlatmaya çalışayım.

🔹 Tek diş kaplama yapılacak olan dişinize anestezi iğne yapılır ve diş kesimi yapılırken herhangi bir ağrı hissetmemeniz sağlanır.

🔹 Diş kaplama yapılacak dişiniz uyuştuktan sonra dişinizin ufaltılması, kesilmesi işlemi yapılır. Dişiniz kaplama için hazırlanır. Gerekirse içine resimde görüldüğü gibi fiber post konulabilir.

🔹 Diş kesimi işlemi bittikten sonra dişinizden özel bir kaşık ve silikon yardımıyla ölçü alınır.

🔹 Kesilen dişin üzerine gerekiyorsa geçici bir diş yapılır. Ve size randevu verilir. Ölçünüz diş teknisyenine gönderilir.

🔹 Diş teknisyeninden tek kaplama dişiniz geldikten sonra kesilen dişinizle uyumuna bakılır. Burada bakılan uyumlar; Alt dişlerle olan ilişkisi, komşu dişlerle olan ilişkisi, diş etiyle kaplamanızın arasındaki ilişki gibi uyumlara bakılır ve gerekirse teknisyene geri gönderilip düzeltilmesi istenir. 

🔹 Son aşamada ise diş kaplamanızda uyum sorunu yoksa tek zirkonyum dişiniz ya da metal üstü porselen dişiniz daimi olarak yapıştırılır. 

Tek Diş Kaplama Fiyatı ?

Tek diş porselen kaplama fiyatı doğal olarak yaptıracağınız yere göre değişmektedir. Bu fiyat değişkenliği bir çok sebebe bağlıdır. Tek diş kaplama yaptıracağınız kliniğin konumu, sosyal çevresi ve kliniğin kaplamanızı yaptırdığı teknisyenin kalitesine göre değişmektedir. Size ortama olarak tek diş kaplama fiyatları 2018 2019 için verecek olursam en uygun 250 ₺ ye bulabileceğinizi düşünmekteyim. Bu rakam 1000-1500 ₺ ye kadar çıkabilmektedir. Bu fiyat farkında yukarıda saydığım sebepler etkilidir.

Tek diş kaplama fiyatı ne kadar ? Türk Diş Hekimliği Birliğinin taban fiyatları:

Keskin diş kliniğimizde belirtilen tüm fiyatlar Türk Diş Hekimliği Birliği tarafından verilen taban fiyatlara cüzi miktarlarda eklenen fiyatlardır. Tek kaplama fiyatları tavsiye edilen fiyatlardır ama çoğu klinik bu fiyatların altına kaplamalar yapmaktadır. Normal tek diş kaplama fiyatlarının altında olan fiyatlarda kaplama yaptırmanız önerilmez. Kliniğimizdeki fiyatları öğrenmek için 0553 333 55 30 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz) Zirkonyum kaplama : 885 tl

Veneer Kuron (Seramik) metal üstü porselen : 420tl

Tek Diş Kaplama
Tek Diş Kaplamalarda Fiber Post Kullanımı

Kalan diş kökünden yararlanılarak yapılan porselen kaplamalar ile uzun süre doğal dişlerinizi kullanabilirsiniz.

👉 Kaplama sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Bu konuyla ilgili kaplama sonrası başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Çok kapsamlı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

👉 Tek diş kaplama yaptıramazsam ne yapılabilir?

Dişinizin durumu çok kötü ve tek diş kaplama yapılamayacak gibi ise dişinizi çektirmenizin yerine implant yaptırmanızı tavsiye ederim. İmplantlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için implant diş nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

👉 Tek diş kaplama kaç gün sürer?

Kaplama tedavi süresi kaplamanın çeşidine göre değişir. Tek diş kaplama tedavisi ortalama olarak 2-3 gün sürmektedir.

👉 Tek diş kaplama fiyatı ne kadar?

Kaplama fiyatları hastaya uygulanacak tedavi türüne göre belirlenmektedir. Tek diş kaplama tedavi fiyatları için kliniğimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

👉 Tek dişe kaplama yapılır mı?

Evet tek diş için kaplama tedavisi uygulanabilir. İşlevini yitirmiş veya görsel estetik açısından diş kaplama tedavisi önemli bir detaydır.

Tek Diş Kaplama
Tek Diş Kaplama Tedavisi

👉 Tek diş zirkonyum ne kadar?

Tek diş zirkonyum kaplama fiyatı klinikte uygulanan işlem ve malzemelere göre belirlenir. TDB’ nin tek diş zirkonyum ücret listeleri baz alınarak tedavi fiyatları hesaplanır.

👉 SGK tek diş zirkonyum tedavisini karşılıyor mu?

Evet SGK diş estetiği uygulamalarını artık karşılıyor. Devlet hastanesinde diş kaplama fiyatları 2020 ve 2021 yılı için güncel fiyat listeleri bilgisi vermektedir.

👉 Dolgu yapılan dişe kaplama yapılır mı?

Diş kaplama tedavileri genel olarak diş dolgusu işleminden sonra yapılan işlemdir. Yapılan kaplama tedavisi dişi bir arada tutar ve sağlamlaştırır.

👉 Kanal tedavisi yapılan dişe kaplama yapılır mı?

Kanal tedavisi ile ölü dokular çıkarıldıktan sonra kaplama tedavisi yapılması önerilir. 

Yazımızı faydalı bulduysanız yıldız vermeyi unutmayın:)

[kkstarratings]

Kaynak  

TÜRK DİŞ HEKİMLERİ BİRLİĞİ ( http://www.tdb.org.tr/tdb/v2/ekler/2021_Yili_Rehber_Tarife_Kitapcigi.pdf )

TÜRK DİŞ HEKİMLERİ BİRLİĞİ ( http://www.tdb.org.tr/ )

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 79 Ortalama: 4.4]

 1. Yusuf Ziya diyor ki:

  Diş teli tedavisi gördüm alt sağ santral kesici dişim kırık ve kanal tedavisi gördüm yandaki dişler bozulmadan tedavi uygulanabilirmi?

 2. Gulseren diyor ki:

  Merhaba 10 yıl önce köprü yaptırmıştım.Şimdi dişeti çekilmesi sebebi ile köprünün değişmesi gerekiyor.Köprüden vazgeçip diğer iki dişi kaplama yaptırsam olur mu?

 3. Said diyor ki:

  Merhaba benim önden 4 dişim kaplama ve karardı kaplamaları çıkartıp ikinci bi kaplama yapıla bilirmi
  Yada beyazlatılırmı

 4. Eren diyor ki:

  4 yukari azi dislerim 4 tanede aşağıdaki azi dislerim çürük ve bazılarının kökleri kalmis sadece yapılması kac gun surer ortalama fiyati ne olur

 5. Nurdan diyor ki:

  Merhaba , benim arka dişlerim dolgulu birde siniri alındı , yani bazı dişlerimde sinir yok . Bu durumda ben kaplama yaptirabilirmiyim?

   • Nuray kelek diyor ki:

    Merhaba benim üst dişlerim kısa ve görünümden rahatsız oluyorum 6.tı üst ön diş yaptirmak istiyorum yaş olarak da genç olduğum için görüntü olarak da kaba görünsün istemiyorum ortalama ne kadar fiyat olur ve ne tercihiz olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası yolu gösterir.| Tek Diş Kaplama, Tek Diş Kaplama Yapılır mı?
× Diş Hekimine Sor.