En iyi ihtimalle antibiyotik kullanımı ile geçer ancak muhtemelen de olsa  kanal tedavinizin yenilenmesi veya apikal rezeksiyon dediğimiz kök uçlarının alınması ve tam kök kanallarının doldurulması işleminin yapılması gerekebilir.  Veyahutta bazı dişlerde ekstra bir kanal daha olabilme ihtimali değerlendirilmelidir.  Yapılan herseye rağmen dişinizdeki sızlama 2-3 ay kadar daha geçmiyorsa kanal tedavisi tekrarı uygulanabiliyorsa uygulanır. Tüm bunlara karşı dişinizin çekilmesi gerekebileceği fikrine de hazırlıklı olmanızda fayda var.  En kısa zamanda muayeneye bekleriz.

Sorularınızı keskindisklinigi@gmail.com adresine gönderirseniz en kısa sürede cevaplayıp geri dönüş sağlarız.

 

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

 1. Beren diyor ki:

  Merhabalar alt azı dişimde kompozit dolgu var ve kanal tedavisi yapıldı diye hatırlıyorum ancak hafifçe sızlaması nedeniyle diş hekimine gittiğimde rezorpsiyon var dendi. Kanal tedavisi yapılacağı söylendi ama net ve doyurucu bilgi alamadım. Durumun kist enfeksiyon ya da idiopatik olabileceğini biliyorum sızlamalarım da 2 gün içinde arttı ama sizin öneriniz nedir bu konuda merak ediyorum ?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   sızlamalarınız var ise ve daha önceden kanal tedavisi yapılmış ise retreatment tedavisi yapılması gerekir. yaptırmazsanız, dediğiniz gibi diş kaybına varan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Siz neden yaptırmak istemiyorsunuz?
   geçmiş olsun.

 2. Yıldız diyor ki:

  Selam acaba iki adet rezeksiyon işlemi uygulanmış dişlere tel takılması mümkünmüdür?
  Reseksiyonlu dişlerden birisi her gecen gün olduğu yerde arkaya dogru dönmektedir. Ve o diş kesinlikle yemekte kullanilmamaktadir. Hissisdir. Diger rezeksiyonlu dışte kayma, dönme felan yoktur.
  Bazı doktorlar dişler çekilmeli diyor.
  Bazilari tel takilmaz diyor.
  Bazilari doktorun karar verirse tel takilir diyor?
  Bu hususta sizin fikriniz nedir acaba?
  Birde geceleri diş sıkması sonucu kişinin tatli yiyememesi söz konusu olabilir mi? Dişlerde çürük yok, dış eti rahatsızlığada yok. Ama tatlı yiyemiyen bir insan var. En ufak tatli şey sanki dişinde feci bir çürük varmış ta, o tatlı o çürüğe değdikçe ağrı veriyor gibi bir his oluyor.
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Kolay gelsin…

  • Hamza Keskin diyor ki:

   Merhaba,
   tel doktorunuzun bu konuda yorum yapması daha doğru olur. Kök durumuna göre takılır yada takılmaz diyebiliriz.
   diş sıkmanın tatlı yiyememesi diye bir şey ilk defa duyuyorum. Öyle bir şey olacağını sanmıyorum. Bu sorduğunuz soruyla ilgili muayene etmeden bir şey diyemem malesef.
   geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.