Öncelikle geçmiş olsun. Bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre ya bizim hastamızsınız ya da internetten aramalarınızın sonucunda sitemize geldiniz. Hoş geldiniz 🙂 Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler, 1. seans sonrasında neler olur, bittikten sonra neler olur bilgilendirmeye çalışacağım.

Kanal tedavisiyle ilgili aklınızda soru işareti kalmaması için Kanal tedavisi nedir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Kanal tedavisi diş köklerine uygulanan bir tedavi şekli olup dişin çekimden önceki son durağı olduğunu hatırlatıp yazımıza geçebiliriz.

Kanal Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Kanal tedavisi sonrası hekimlerimizin verdiği talimatlara uyarak rahat bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz. Yapılan kanal tedavisinden sonra hangi durumlar oluşabilir? Genel olarak sizlerden gelen soruları yanıtlamaya çalışacağım. Yazımızla veya kanal tedavisi ile ilgili aklınıza takılan soruları bizlere yöneltebilirsiniz. 

▪ Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Anestezinin etkisi geçtikten sonra kanal tedavisi yapılan diş bölgesinde ağrı olabilir. Daha önce kullandığınız bir ağrı kesici varsa içebilirsiniz. (Günde 2-3 adetten fazla ağrı kesici almamaya çalışın.)

▪ Kanal tedavisi ilk seans sonrası ağrı olur mu?

Kanal tedavisinden sonra ağrı olur mu maalesef ki olabilir.  ağrılar genellikle çok şiddetli olmayıp ağrı kesiciler ile geçmektedir. Çok nadir durumlarda ağrı kesici işe yaramaz ve kanal tedavisi ilk seans sonrası ağrı olabilir. Kanal tedavisi 1. seanstan sonra ağrı yaşarsanız ve geçmezse mutlaka doktorunuzu durumdan haberdar edin. Kanal tedavisinden sonra ağrı kaç gün sürer sorusuna normal koşullarda 1 veya 2 gün içinde ağrılarınız azalır.

▪ Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama?

Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama veya basınca ağrı hissedebilirsiniz. Bunun sebebi dişinizin köküne işlem yapıldığı için o bölgede yara oluşur ve yaralı bölgeye yapılan baskılarda ağrı olduğu gibi dişinizde de ağrılar olabilir. Korkulacak bir şey yoktur. Bu durum kanal tedaviniz tamamen bittikten sonra da bir süre devam edebilir ama sonrasında kesinlikle geçecektir. Kanal tedavisi sonrası diş fırçalama rutininizi de aksatmamalısınız. 

▪ Kanal tedavi sonrası ağrı ve şişlik olur mu?

Kanal tedavisi sonrası şişlik oluşabilir. Bu durumla karşılaştığınızda endişelenmenize gerek yoktur. Kanal tedavisi sonrası şişlik nadir de olsa başımıza gelmektedir. Bu durumda genellikle doktorunuzun size verdiği antibiyotiği kullanmanız gerekir. Doktorunuz bu çok az olan şişme ihtimalinden dolayı size antibiyotik yazmamış olabilir, doktorunuza danışıp antibiyotik alabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Sonrası
Kanal Tedavisi Ağrısı

▪ Kanal tedavi geçici dolgu düştü ne yapılabilir?

Kanal tedavisi sonrası, tedavi gören dişinizin üzerine 2. seansta rahat bir şekilde çıkarılabilsin diye geçici bir dolgu yerleştirilir. Bu geçici dolgu dişinizin açık olan kanallarına rahat bir şekilde yemek artıklarının ve tükürüğün girmesini engellemek ve dişin içine yerleştirilen ilacın dişin içerisinde kalmasını sağlamak için konulur. Adı üzerinde çok kuvvetli bir dolgu olmadığı için, geçici dolgunuzun desteksiz kalan bazı kısımları düşebilir. Geçici dolgu parçaları ağzınıza gelebilir ama endişelenmenizi gerektirecek bir durum büyük ihtimal yoktur.

Böyle bir durum başınıza geldiğinde kanal tedavisi yapılan diş bölgesine aynada bakın ve geçici dolgu parçalarının bazılarını hala dişinizin üzerinde görüyorsanız bir sorun yoktur. Bir sonraki randevunuza gelebilirsiniz. Ama düşen geçici dolgudan sonra dilinize yara yapacak bir diş parçası varsa doktorunuzdan randevu alarak durumu doktorunuza bildirebilirsiniz.

▪ Kanal tedavi sonrası çiğneme ve yeme, içme?

Kanal tedavisi birinci seans sonrasında çiğneme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kanal tedavisi yapılan bölgeyle çiğneme yapılmaması gerekir. Sakız, jelibon vb. yapışkanlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Çünkü geçici dolguyu yapışkanlığının etkisiyle çıkarabilir. Ayrıca dişiniz çok güçlü olmayacağı için, desteksiz diş dokularına yapılacak baskıyla dişiniz kırılabilir. İlla o bölgeyle yemek yenilecekse dikkatli bir çiğneme yapılmalıdır.

Kanal tedavisi sonrası sigara veya alkol tüketimi bir gün boyunca yapılmamalıdır. Uyuşukluğu geçen bölge ağız fonksiyonlarını geri kazansa bile işlem yapıldığı için yara oluşumu olur. Enfeksiyon oluşumunu engellemek için ağız hijyenine dikkat etmelisiniz.

▪ Kanal tedavisi yapılan diş kırılırsa ne yapılır?

Kanal tedavisi işlemi tamamen bittikten sonra kanal tedavili dişinizde kırılma olduysa o zaman dolgu ya da kaplama yapılması gerekmektedir. Ya da en kötü ihtimal dişiniz çekilebilir ama bu en son istediğimiz bir durumdur. Kanal tedavisi 1. seansı yapılan dişimizin çürükleri temizlendikten sonra bazı diş duvarları güçsüz kalıp kırılabilir. Bu durum doktorunuz dişi temizlerken de olabileceği gibi size geçici dolgu yapıldıktan sonrada olabilir. Bu durumda diş kırıldıktan sonra ağrınız olmuyorsa bir sorun yoktur ama kırıldıktan sonra diş kanal tedavisi sonrası ağrı yapıyorsa diş hekiminizden bilgi almanız gerekebilir.

▪ Kanal tedavi ilk seans sonrası koku olur mu?

Kanal tedavisi ilk seansında doktorunuz dişin içine ilaç veya ilaçlar koyup geçici dolguyla üzerini kapatır. Bu ilaçlardan bazılarının kokusu size alışılmışın dışında gelir ve ağız tadınızı bozabilir. Bu durumda bu tat ve koku sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuzu bilgilendirip randevu alabilirsiniz ya da randevunuzu bekleyebilirsiniz.

▪ Kanal tedavisinin zararı var mı?

Bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aklınıza böyle bir soru gelirse diye buraya eklemek istedim:)

▪ Kanal tedavisi sonrası kaplama şart mı?

Yukarıdaki dolgu maddesinde açıkladığımız üzere kanal tedavisi yapılan dişteki madde kaybının miktarına göre dişimize ya kaplama yaparız yada dolgu. Doktorunuz kanal tedavisi sonrası kaplama yapılması gerekiyor diyorsa yapılması gerekir.

▪ Kanal tedavisi sonrası antibiyotik kullanılır mı?

Bazı kanal tedavisi yaptığımız hastalarımıza antibiyotik kullanılmasını söylerken bazılarına bu durumdan hiç bahsetmeyiz. Çünkü her kanal tedavisi yaptığımız dişte iltihap olacak diye bir şey yoktur. Antibiyotik kullanımı hassas bir konu olduğu için hekiminizin dediklerini dikkate alarak ona göre antibiyotik kullanırsanız tedaviniz daha hızlı tamamlanır.

▪ Başarısız kanal tedavisi nasıl anlaşılır?

Başarısız kanal tedavisi belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Başlıca belirtiler; ağrı, hassasiyet, şişme, sinüs sorunları gibi rahatsız edici durumlardır.

Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama nedendir?

Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama nedeni ilgili dişin köküne işlem yapıldığından dolayı o bölgede yara oluşur ve yaralı bölgeye yapılan baskılar ağrıya sebebiyet verir. Korkmanıza gerek yoktur. Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama bir süre daha devam edebilir ama kesinlikle geçecektir.

Kanal Tedavisi Aşamaları

Kanal Tedavisi Sonrası
Kanal Tedavisi Aşamaları
 1. Çürük temizlenir.
 2. Dişin kanalları bulunur.
 3. Dişin kanallarındaki sinir, damar ve bakteriler temizlenir.
 4. 1 seansta bitirilecekse kanal dolgusu ve dişin üzerine dolgu yapılır bitirilir.
 5. 2. seansa çağırılacaksa ilaç konur ve üzeri geçici dolgu ile kapatılır. 1-2 hafta sonraya randevu verilir.
 6. Geçici dolgu kaldırılır kök kanalları bir kere daha temizlenir.
 7. Kök kanalları doldurulur ve üzerine gerçek dolgusu yapılır.

Kanal tedavisi videolu anlatım.

 

Kanal Tedavisi Sonrası Dolgu Çeşitleri

Kanal tedavisi sonrası 1. seansta bitmediyse öncelikle geçici dolgu yapılır. Kanal tedavisi bittikten sonra kompozit yani beyaz dolgu veya amalgam dolgu yapılır. Dişin doğal miktarının boyutuna göre kaplama yapılıp yapılmayacağına doktorunuz karar verir.

Dolgu sonrası nelere dikkat edilir? Öğrenmek için tıklayın.

Kanal Tedavisi Uzmanından Randevusu Almak İstiyorum.

Kanal tedavisi uzmanından whatsapp üzerinden randevu almak için tıklayın.

0553 333 5530 numaralı telefonu arayarak kanal tedavisi uzmanından randevu istiyorum diyerek randevu alabilirsiniz.

 

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 22 Ortalama: 4.3]

 1. Ugur diyor ki:

  Hocam selamlar, arka üst dişimden kanal tedavisi oldum ve geçici dolgu konuldu,iki hafta sonraya kalıcı dolgu konulacak söylendi lakin kanal tedavisinden yaklaşık 4-5 gun sonra sıcak soğuk hassasiyeti oluştu ,bu normalmidir? Ve ikinci seans için bekliyorum

 2. Sümeyra diyor ki:

  Merhaba Hamza Bey bugün kanal tedavisi yapıldı uyusukluk geçti ve benim çok ağrım var dişime bastirma dokumma yapmasam da ağrıyor zonkluyor daha önce de kanal yaptırdım hiç boyle olmadı bu normal bir agrı mı bana kafayı yedirecek

 3. Aysegul diyor ki:

  Merhabalar ben almanyadan aysegul ,30 ocakta sol alt orta kisimda kanal tedavisi yapildi ,o anda elektrik carpmis gibi bi his olustu cenemde ,4 aydir ara ara dudagimdan o disimin altina dogru bi hissizlik uyusukluk oluyor yuz felcj geciriyorum sandim hastaneye gityim baktilar bisey yok dediler ,dis dokhoruna gittim tekrar rontgen cekti disin iyi dedi 4 ay oldu yemek yerken bastirinca aciyo hafif hafif arada dudagimda hissizlik oliyor o bolgeye dogru psikolojim alt ust felcmi gecirdim diye sizce ne olabilir burdaki doktorlar da bisey yok diyip dihip saliyorlar ama agri ve hissizlik gerginlik var

 4. ahsen diyor ki:

  merhaba neredeyse 1 yıl olmuş kanal tedavim ağrı yapmaya başladı sadece alt dişim ile dokunduğumda ağrıyor normalde de sızlama var geçer mi ne yapmam gerekiyor

 5. Emir diyor ki:

  Merhaba kanal tedavi yaptıralı 4 5 ay oluyor kanal tedavili sol alt dişimde 2gündür ağri var bugün biraz şisti agzımı kapatmaya çalstigim zaman sag dislerim degmiyo agrili disimde nokta kadar bi demir goruyorum disime degdigim anda sol cenem uyuşuyo yardimci olun lutfen

 6. Beyza diyor ki:

  Merhaba ben dün kanal tedavisi oldum uyuşukluk geçtikten sonra ağrı hissettim sağ taraftaki dişime işlem yapıldı ama ben sol dişim ile yemiş olsam bile yiyemiyorm ağzımı kapatıp dişime deydigim an ağrı yapıyor korkulacak bir durum mu? Biraz daha beklemelo miyim ?

 7. Rabia diyor ki:

  Benim dişime kanal başlangıcı yapıldı sonra corona olayı oldu geçici dolguyla duruyordu içinde ilaç olması lazım ama şuan çok agrım var hassasiyet var ön dişlerimde geçer mi

 8. Büşra Hanım diyor ki:

  Hocam bir ay önce dişime kanal tedavi yapıldı, sonrasında yüzümde şişlik ve dişimde ağrı oldu ama ağrım geçti şu an diş kökümde nohut kadar şişlik var, elimi damağımda bastırınca diş etiyle yanağın bitiştiği yerin Yukarısında hissediyorum. antibiyotik kullanmalı mıyım yoksa kendi geçer mi

 9. Nilüfer K. diyor ki:

  Merhaba Doktor bey,
  1 ay önce kanal tedavisi oldum. Herşey yolunda gidiyordu. Akşamdan beri tedavi olduğum dişimle birşey yiyemiyorum. Sanki köküne sivri birşey batıyor gibi…acaba dolgu oynamış oabilir mi?

  • Hamza Keskin diyor ki:

   merhaba,
   dişiniz yada dolgunuz kırılmış olabilir. şimdilik o bölge ile bir şey yemeyip, corona günleri geçtikten sonra diş hekiminize gitmenizi tavsiye ederim.
   Geçmiş olsun.

 10. Gökhan diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Alt sol tarafın orta dişlerinden birine kanal tedavisi uygulandı ve dolgusu hemen ve o sırada yapıldı. Üst dişime de yapacaktı aynı dişin üst kısmına iğne vuruldu zaman kalmadığından yapılamadı. Benim şikayetim şuan sol yanağımda hafif şişme var hatta iğne vurduğunda üst tarafa direk şişmeyi hissettim içinde ödem oluştu. Başka doktora gittiğimde kontrol etti film çekildi apse olmadığını alerjik olabileceğini reaksiyon geçirdiğini 1 haftaya geçer dedi. Sizde ne olabilir 1 hafta içinde geçmezse ne uygulamamı tavsiye edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.