Merhaba arkadaşlar, sizlere iPhone sahiplerinin en büyük derdi olan iPhone pil ömrünü nasıl arttırabiliriz bunları anlatmaya çalışacağım.

1- Ekran parlaklığını azaltmak.

İçindekiler

Ayarlar>Ekran ve Parlaklık

iPhone’nun en fazla pili sömüren kısmı telefonun neredeyse %80’ini kaplayan ekranının olmasını tahmin etmek zor olmasa gerek. Ekran parlaklığını kullanabileceğimiz en aza getirmek hem pil ömrü hem de göz sağlığımız için başarılı bir işlem olacaktır. Ayrıca bu işlemleri yaptıktan sonra ”Otomatik Parlaklık” ayarını da açmayı unutmayalım.

2- Arka planda yenilenen uygulamalardan işinize yaramayanları kapatın.

Ayarlar>Genel>Arka Planda Uygulama Yenile

Arka planda çalışan uygulamalar demek her zaman çalışan bir işlemci ve internet bağlantısı demektir. Bu sebepten arka planda biz farkına varmadan yenilenen uygulamaları kapatmamız iPhone’umuzun pil ömründe iyileşmelere sebep olacaktır.

3- Düşük güç modunu kullanın.

Ayarlar>Pil>Düşük Güç Modu

Android telefonlarda uzun süredir olan bu mod iOS 9 ile birlikte iPhone’larımıza da geldi. Bu mod ile ekran parlaklığı, arka planda çalışan uygulamaların yenilenme sıklığı, iPhone’un hızı, grafik işlemcisi gibi pilimizi çok tüketen telefon aktiviteleri kısıtlanarak daha uzun pil ömrü sunulmaktadır. iPhone’larımız %20 sarjın altına düştüğü zaman otomatik olarak bu moda geçmektedir. Ama istediğimiz zaman bu moda geçmek için Ayarlar>Pil>Düşük Güç Modu ‘u izleyerek bu modu aktif hale getirebiliriz.

4- Hareketi azaltın.

Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Hareketi Azalt

iPhone’un görsel olarak kullanılışını etkilese bile bu işlemi yaptıktan sonra iPhone’unuzun hızlandığını bile hissedebilirsiniz. Hareketi azaltarak grafik işlemcisine gelen yük azalacak ve bu işlemde bize daha uzun pil ömrü olarak geri dönecektir.

5- 3G ve 4G arasında tercih yapmak gerekirse 4G’yi tercih edin.

Ayarlar>Hücresel>Seçenekler>Ses ve Veri

4g teknolojisinin hem daha yeni bir teknoloji olması hem de daha hızlı olması enerji tasarrufu sağladığını bana düşündürmekte. Yada şöyle düşünebiliriz; 3g ile yüklenen bir sayfa 7sn de yüklenirken 4g ile bu süre 1-2sn’ye düşmektedir. Bu durumda 5 sn daha fazla ekranın açık kalması demek daha fazla enerjinin gideceği anlamına gelir. Tabiki bu benim kendi görüşümdür aksini düşünüyorsanız sebebiyle birlikte yazının altına yorum yazabilirsiniz.

6- Kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatın.

Ayarlar>Bildirimler

Bildirimler bize ulaşmaya çalışan arkadaş, eş, dost, akrabalar için olmazsa olmazlarımızdan ama bazı uygulamalardan gelen bildirimler hem canımızı sıkmakta hem de arka planda çalışıp bildirim geldikçe ekranın açılıp kapanması sebebiyle ekstra bir pil kullanımına sebep olmakta. Bu sebeple hem canımızın sıkılmaması hemde pilimizin daha uzun ömürlü olması için gereksiz bildirimleri kapatmanızı tavsiye ederim.

7- Gereksiz yere konumumuzu kullanan uygulamarın erişimini sınırlandırın.

Ayarlar>Gizlilik>Konum Servisleri

Akıllı telefonlarla birlikte adres tarifinde bize çok yardımı dokunan Gps(Konum) servisleri açık olduğu zaman, iPhone’un en fazla şarj yiyen kısımlarından birisi olduğunu navigasyon uygulamalarını sıklıkla kullanan benim gibi kişiler rahatlıkla tahmin edebilecektir. Artık günümüzde sadece navigasyon firmaları değil neredeyse bütün uygulamalar yerimizi bizden çok merak etmekte ve konumumuzu öğrenmek için bizden izin istemekte. Bizde bazen aceleyle bazen gerçekten isteyerek bu isteklerini kırmamaktayız. Ama gel gelelim bu nazik davranışımız bizim pil ömrümüzün 1 gün bile gitmemesine sebep olmaktadır. Bu yüzden konum servisini mümkün olduğunca kapalı tutmakta yada ”Kullanırken” izin vermemiz pil ömrümüzün daha uzun gitmesini sağlayacaktır.

8- Mail yenilenmelerini ayarlayın.

Ayarlar>Mail>Hesaplar>Yeni Verileri Al

Günlük mail trafiğinizin az veya çok olmasına bağlı olmadan bu ayarı değiştirmenizi tavsiye ederim. Zaten sürekli mailleşen biriyseniz 2-3dk da bir maillerinize bakacaksınız o sebepten hemen iletilmesi sizin için çok önem arz etmiyor ise bu ayarı kapatarak yada aralığını 30dk da bir yada saat başı yaparsanız pil ömrünüzde güzel bir iyileşme yakalayabileceğinizi düşünüyorum.

9- En güncel iOS sürümünde olup olmadığınızı kontrol edin.

Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme

Apple firması tarafından pili sömüren ios hatalarının giderildiği en güncel sürüme güncellemek bazı zamanlarda olmasada çoğu zaman pil ömrünün artmasını sağlamaktadır. Bazı çok sorunlu versiyonlar dışında (En sorunlu ios sürümleri için tıklayın) Apple firması iPhone pilinin ömrünü arttırmaya yönelik güncellemeler çıkarmaktadır. Bu yüzden en güncel versiyona hemen olmasada iyi bir güncelleme olduğu kesinleşince geçmekte fayda var.

10- Kullanmıyorsanız ”Hey Siri”yi kapatın.

Ayarlar>Siri

iphone 6s ile birlikte hayatımıza giren ”Hey Siri” özelliği ile iPhone’umuz her zaman bizi dinler oldu. Her zaman bizi dinleyen birisinin şarjı harcaması kadar doğal birşey olamaz. Bu yüzden hey siri özelliğini kullanmıyorsanız kapatmanız pil sürenizde iyileşmeye sebep olacaktır.

11- Wifi veya Hücresel veri (2g-3g-4g) arasında tercih yapmak gerekirse Wifi’yi tercih edin. Kullanmadığınız zaman Wi-Fi’yi kapalı tutun.

Ayarlar>Hücresel>Hücresel Veri & Ayarlar>wifi  &  Ayarlar>Bluetooth

Ülkemizdeki mobil tarifelerin pahalılığından dolayı çoğu kişi tercihini zaten wifiden yana kullanacak olsada bu maddeyi de eklemeden geçmek istemedim. Apple firması tarafından iPhone’un özelliklerinin açıklandığı tanıtımlarda ortalama bir iPhone’un pil ömrü wifi ile 10 saat gösterilirken hücresel veri ile 9 saat gösterilmektedir.

 12- ”Konumumu Paylaş” Kapatın.

Ayarlar>Gizlilik>Konumumu Paylaş

Bu çoğu iPhone kullanıcısının gözünden kaçan bir ayrıntıdır. iPhone’un arkadaşımı bul gibi Türkiye’de pek kullanılmayan uygulaması için özel olarak ayrı bir sekmede sunduğu bu hizmeti eğer ki kullanmıyorsanız kapatmanız pil ömrünüzün artmasını sağlayacaktır.

13- Hareketli duvar kağıdı kullanmayın.

Ayarlar>Duvar Kağıdı>Yeni Bir Duvar Kağıdı Seç>Hareketsiz

Hareketli duvar kağıtları hepimizin hoşuna gitsede iPhone’un işlemcisi ve grafik kartının üzerine ekstra bir yük bindirdiği için pil ömrünün azalmasına sebep olacaktır.

14- Spotlight’ı kapatın veya Düzenleyin.

Ayarlar>Genel>Spotlight Araması

Spotlight araması benim iPhone’umda en çok kullandığım özelliklerden bir tanesi. Ama bu işlemler iPhone’un işlemcisine yük olduğu için pilimizi sömürmesi normal. Bu arama kolaylığından benim gibi vazgeçemeyenler en azından işlemciye gelen yükü azaltmak için gereksiz olan aramaları ”Ayarlar>Genel>Spotlight Araması” bölümünden düzenleyebilirler.

15- MMS Ayarlarını kapatın.

Ayarlar>Mesajlar>MMS Mesajlaşma

Yıllar yıllar önce büyük bir yenilik olarak duyurulan Multi Media Mesaj (MMS) ayarlarını artık kullanılmaz olduğu için kapatmanız hem iPhone’un bu bağlantı için enerji harcamasını azaltacak hem de iPhone’unuzun pil ömründen aldığı 1-2dk yi keyifli bir şekilde kullanabileceksiniz.

16- ”Wi-fi Yardımı” Kapatın.

Ayarlar>Hücresel>Wi-Fi Yardımı

Bu özellik sanırım iOS 9 ile gelen bir özellik ve biz çok farkında olmadan hem hücresel verimizden götürüyor hemde pilimizden. Benim iPhone’umda 3 aydan beri açık ve 2.3mb harcamış ama arada sırada hücreselden destek almak için hazırda durması iPhone’un şarjını olumsuz etkilediği aşikar.

17- Tanılar ve Kullanımı otomatik olarak gönderme.

Ayarlar>Gizlilik>Tanılar ve Kullanım

iPhone’umuzun daha stabil olarak çalışması için Apple firması tarafından iPhone’un içine entegre ettiği ve gün içindeki iPhone hatalarını Apple’a gönderilmesini sağlayan bu bölümü ve kişisel verilerin gizliliği hem de pil ömrünüzün artması için kapatmanız sizin yararınıza olacaktır.

18- Handoff ve uygulamalarının izinlerini kaldırma.

Ayarlar>Genel>Handoff

Eğerki bir Macbook’unuz yok ise bu özelliği zaten kullanmıyorsunuzdur. O yüzden boş yere çalışmasın diye kapatmamız pilimiz için iyi olacaktır.

19- Hangi uygulama ne kadar enerji harcıyor öğrenin.

Ayarlar>Pil

Bu bölüm sayesinde hem hangi uygulama pilinizi en çok sömürüyor, hem de hangi uygulamayla ne kadar vakit geçirmişsiniz bunu görebilirsiniz. Bu bölümde pil kullanımlarındaki acayiplikleri de fark edip ona göre önlem alabilir ve bazen kendinizi sorgulayıp bu kadar uzun süre neden Facebookta takıldım diye kızabilirsiniz.

 

Evet arkadaşlar faydalı bir yazı olmuştur diye ümit ediyorum. Olabildiğince kapsamlı bir yazı yazmaya çalıştım umarım hoşunuza gider. Sizinde eklemek istediğiniz birşey varsa yazının altına yorum yapabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 11 Ortalama: 4.8]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.