Diş çekimi sonrası iyileşme süreci birkaç gün sürebilir. Bu sürecin en rahat ve konforlu geçmesi için hekiminizin tavsiyelerine uymanız önerilmektedir. Diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde, diş çekimi sonrası ağrı problemleri görülebilir. 20′ lik diş çekimi sonrası komplikasyonlar yapılan işleme göre farklılık gösterebilir. Diş çekimi sonrası ağrı oluşumunda hekiminizin verdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Keskin diş kliğini hekimlerimiz diş çekimi sonrasında yapmanız gerekenleri detaylıca sıralamaktadır.

Diş Çekimi Sonrası İyileşme

Diş çekimi sonrası iyileşme, çekim yapılan yerin iyileşme süreci 1-3 hafta arasındadır. Diş çekimden sonra implant yaptırmayı düşünüyorsanız kemik oluşumunu beklemeniz gerekmektedir. ( yaklaşık 2-6 ay ) Diş çekildikten sonra  beklemek istemiyorsanız hemen, immediat implant dediğimiz uygulamayı yaptırmanız gerekmektedir. İmplantlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için implant diş nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Sigara alkol tüketimi diş çekimi sonrası iyileşme sürecini yani çekim yapılan bölgedeki iyileştirmeyi geciktirir. Bu yüzden 1-2 gün diş çekiminden sonra sigara ya da alkol kullanılmamasını tavsiye ederim. Diş çektirdikten sonra olabildiğince alkollü ağız çalkalama sularından uzak durunuz. Ayrıca çekim bölgesini temiz tutmak o bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır. O bölgenin temiz tutulmaması besin artıklarının o bölgeye kaçması demek dişte iltihaplanmaya yol açabilir. Bu amaçla dişin çekildiği bölgeyi temiz tutunuz.

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilir?

Pamuk tamponu 30dk boyunca sıkı bir şekilde tutunuz.

✴ Çekim yapılan gün boyunca tükürmeyin, gargara yapmayın ve ağzınızı çalkalamayınız.

Çok sıcak, çok soğuk yiyecek, içeceklerden gün içinde uzak durmalısınız.

Diş çekimi sonrası iyileşme süresince 1-2 gün kadar sigara-alkolden uzak durmalısınız.

✴ Çekim yerini temiz tutunuz.

Uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyiniz.

✴ Uyuşukluk geçtikten sonra ağrınız devam ediyor ise doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici içebilirsiniz.

Diş çekiminden sonra ağrınız giderek azalmak yerine artarak devam ediyor ve sürekli ağrı kesici içmek durumunda kalıyorsanız doktorunuzu arayıp tekrar randevu almalısınız.

✴ Çekimden 1 gün sonra çekilen dişin çevre dokularını fazla sert olmamak şartıyla fırçalayabilirsiniz.

20lik diş çekimi daha komplike bir durum olduğundan daha kapsamlı bir yazı hazırladık. Okumak için tıklayabilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrası Sık Sorulan Sorular

🔸 Diş çekimi sonrası yara ne zaman kapanır?

Diş çekildikten sonra ne zaman iyileşir? Diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde yara kapanması 1-2 hafta sürebilir. İlk yara kapanması 2-3 gün içinde olacaktır. Çekim yapılan diş büyüklüğüne göre yara yerinin kapanma süresi de artacaktır. Mesela azı diş çekimi sonrası yara kapanması daha uzun sürecektir. En fazla 1 ay içinde diş çekimi sonrası yara yeri kapanır.

🔸 Diş çekiminden sonra neden tükürülmez?

Diş çekildikten sonra çekim yapılan bölgede kan pıhtısı birikir. Dişin çekildiği bölgedeki kan pıhtısının dağılmaması ya da zarar görmemesi adına şiddetli tükürmemek gerekir. Bu nedenle ağız içinde bir rahatsızlık hissediyor olsanız bile su ile çalkaladıktan sonra yavaşça tükürmek yeterli olacaktır.

🔸 Çekilen diş boşluğu kapanır mı?

Tabi ki kapanır. Çekilen diş boşluğu dişin büyüklüğüne göre 1 hafta ile 4 hafta arasında kapanır.

Diş Çekimi Sonrası
Diş Çekimi Sonrası İyileşme Süreçleri

🔸 Diş çekimi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

Diş çekimi sonrası iyileşme süresince yukarıda dikkat etmeniz gerekenlere uyduğunuz müddetçe sorun yaşama ihtimaliniz minimuma indirmiş olursunuz. Diş çekildikten sonra ilk gün kan tadı gelmesi gayet normaldir. Diş çekimi sonrası kanama çok aşırı olmamakla birlikte, beklenmeyen durum yaşanması halinde doktorunuza danışınız.

Diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde çekim bölgesinde beyazlaşmalar olur ve zamanla kendini pembe diş eti rengine çevirir korkulacak bir şey yoktur.

🔸 Alveolit kaç günde iyileşir?

Alveolit olduğunuz zaman doktorunuzun dediklerini uygularsanız 1. günden itibaren ağrınızda büyük bir azalma olacaktır. Yaklaşık 2-3 gün içinde hiç ağrınız kalmayacaktır.

🔸 20′ lik diş çekimi kaç günde iyileşir?

Yirmilik diş çekimi çekimin ameliyat mı normal mi çekim olduğuna göre 2-3 gün ile 1-2 hafta arasında iyileşir. 20 lik diş çekimi sonrası iyileşme süreci yapılan işlemle doğru orantılıdır. 

🔸 Çekilen diş yerine yemek kaçması normal mi?

Çekilen dişin yerine yemek kaçabilir. Bu durumda yemek çekim soketinin çok derinlerine gitti ise doktorunuza göstermenizde fayda vardır. Ama yüzeysel bir yemek artığı kaçması var ise siz de korkmadan çıkarabilirsiniz. Diş çekiminden sonra yemek atıklarını temizleyerek, diş çekiminden sonra iltihaplanma ihtimalini ortadan kaldırmış olacaksınız. 

🔸 Diş çekiminden sonra antibiyotik içilir mi?

Sağlıklı bireylerde normal diş çekiminden sonra antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Kök veya gömülü diş çekiminden sonra antibiyotik hekimler tarafından verilmektedir.

Diş çekimi sonrası iyileşme süresi standart vakalarda yaklaşık olarak 2 hafta gibi bir süredir. Çekilen dişin olduğu bölgedeki oyukta yeni kemik ve diş eti dokusunun büyümesi başlamaktadır. Bu süreçte hasta eksik diş sebebi ile ısırma ve çiğneme fonksiyonlarında bir farklılık sezebilmektedir. Eksik dişinin yerine implant, sabit köprü veya diş protezi uygulaması yaptırarak iyileşme sürecini daha ağrısız atlatabilmektedir.

 

Diş Çekimi Sonrası
Diş Çekimi Sonrası

Diş çekimi sonrası hastadan hastaya göre riskler değişebilmektedir ya da risk oluşturabilecek bir bulgu saptanmayabilir. Diş çekimi işlemi eğer bağışıklık sistemi güçlü olmayan bir hastaya yapılmış ise; bu durumda hastada enfeksiyon gelişme riski bulunmaktadır. En çok görülen durum ise; dişin çekildiği bölgede kan pıhtısının oluşmaması veya oluşan kan pıhtısının bozulmasıdır. Bu durumdan sonra kuru kemik iltihabı oluşabilmektedir.

Kuru kemik iltihabını tarif etmek gerekir ise; alttaki kemiğin açığa çıkması ile beraber hava ve yiyecek artıkları ile temas etmesidir. Hem ağrıya hem de ağızda kötü bir tat hissedilmesine neden olmaktadır. Ayrıca ağız kokusu da yapabilmektedir. Kuru kemik iltihabının olması durumunda diş hekimine gidilmesi ve ilgili bölgeye pansuman yapılması gerekmektedir. Diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde bu durumların görülmesi nadirdir. Bilinmeyen bir etki ile karşılaştığınızda hemen hekiminize başvurmalısınız.

 

 

 

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 32 Ortalama: 4.3]

 1. Özge diyor ki:

  Hocam 11 ocakta tam gömülü sağ alt 20 lik dişim alındı. Bir kısmı kapandi ama en arka diş dibi kapanmıyor. Yediklerim oraya kaçıyor ben çıkarıyorum ama daha fazla kaçar mı derine girer mi emin olamıyorum. Agrı sislik yok

 2. Nur diyor ki:

  Hocam merhaba, 1 hafta once alt arka azi disimi cektirdim. Agrim yok ustu de kapanmaya basladi fakat cekilen disin on dis etinin bir tarafinda kemik cikintisi gibi bir yukseklik oldu. Disciye sordum kemik yapindandir kemik cikintisi dedi. Normalde agri yok ama oraya bastirinca agriyor. Gerci daha dis tam iyilesmedigi icin dis eti de dokununca hafif agriyor. Kemik çıkıntısı normal midir?

 3. oguz yasar diyor ki:

  Hocam merhabalar bundan 1 ay önce 20 disimi cektirmistim ama suan su icerken yada soguk birsey icerken cok agriyor ne yapabilirim kolay gelsin

 4. Burki diyor ki:

  Hocam sanirim bosluga yiycek kacti ve cikarim derken biraz daha derine girdi 4 gun sonra tekrar dis randevum var o zamana kadar beklesem problem olur mu? Ha biraz da agri var dis cekileli 3 gun oldu.

 5. yağmur diyor ki:

  Hocam dişim çekildekten sonra aynı gün akşamında şişmeye başladı içeriden ertesi günde ağrım oldu ama şuan için ağrım yok fakat şiş ve diş çekilen yerde beyazlama var bu durum nedir?

 6. Dilan diyor ki:

  Merhaba hocam ben 5 gün önce çürük olan yukarıdaki azı dişimi çektirdim fakat hala yutkunurken ya da yemek yerken özellikle ekşi orada yanma oluyor doktor iltihap yok dedi normal midir

 7. Batuhan diyor ki:

  Hocam diş çekimi sonrası ateş ve halsizşik görülmesi normal midir? Diş çekiminden önce 4 gün antibiyotik kullanmıştım. Bunun duruma bir etkisi olabilir mi?

 8. Barış diyor ki:

  Hocam diş boşluğum diş çekiminden 2 ay geçmesine rağmen kapanmadı ve ağız çarkalarken suyun burnumdan geldiğini fark ettim.Diş hekimi dikiş attı kapanması için ancak net konuşmadı geç kalındığını söyledi.Eğer kapanmaz ise nasıl bir yol izlenecek?Ya da dikiş 14 gün kalacak sonunda kapanır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.