Diş Beyazlatma Kalemi

Son zamanlarda ismi çok fazla duyulan diş beyazlatma kalemi, genelde çay, kahve, sigara tüketimi ile dişlerde oluşan sararmaları veya farklı lekelenmeleri gidermek için kullanılan cihazdır. Aynı zamanda diş bakımının düzenli yapılmaması da dişlerde sararma veya lekelenmeye sebep olur. tüm bu lekelerin temizlenmesi için diş beyazlatma kalemlerinin etkili olduğu söylenmektedir.

Diş Beyazlatma Kalemi Ne İşe Yarar?

Diş beyazlatma kalemi dişlerdeki lekeleri temizlemek için kullanılan aletlerdir. Beyaz dişlere kavuşmanızı sağlayacak kimyasal maddelerin kalem formuna sokularak evde kullanılmaya uygun hale getirilmiş kalemlerdir. Diş beyazlatma kalemi pahalı diş beyazlatma yöntemlerine göre fiyatının daha ekonomik olduğu söylenmektedir. İçerisinde bulunan hidrojen peroksit maddesinin ağartıcı özelliği bulunmaktadır. bu madde dişlerde meydana gelen lekelerin ağarmasına kısa bir zaman diliminde ise lekelerin kaybolmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda diş beyazlatma kaleminin taşınması kolay olduğu için her an elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Kalemi

Diş beyazlığı, estetik ve temizlik açısından en çok önemsenen unsurdur. Özellikle gülümsemelerin özgüvenli olması için insanlar dişlerinin her zaman beyaz olmasını ister. Diş beyazlığı için pek çok yöntem mevcut. Bu yöntemlerin birçoğu uzman diş hekimlerince klinikte yapılabilen uygulamalardır. Bazı yöntemler ise herkesin evde rahatça uygulayacağı ürünlerle yapılan işlemlerdir. Bu ürünlerden biri de diş beyazlatma kalemi kullanımıdır. Kullanımının pratik olması ve etkili bir çözüm sağlaması bakımından sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca küçük boyutlarda olması nedeniyle kolaylıkla her yerde elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Kalemini Herkes Kullanabilir Mi?

Diş beyazlatma kalemi herkesin kullanabileceği bir üründür. Ancak; bazı durumlarda bu ürünün kullanılması önerilmez. Özellikle, diş etlerinde sorunları olan, diş etlerinde kanamalar meydana gelen kişilerin diş beyazlatma kalemi kullanmaları sakıncalı olabilir. Bu tür sağlık sorunları olanların diş hekimine danışarak diş beyazlatma kalemi kullanması gerekir. Bunların yanı sıra 15-16 yaşından küçük olan bireylerin bu ürünü kullanmaları da önerilmemektedir. Hamilelik dönemi ve emzirme döneminde olan kişilerin de bu ürünü kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Saydığımız veya sayamadığımız özel durumu olan bireylerin diş beyazlatma kalemi kullanmaları için diş hekimine danışarak kullanmaları tavsiye edilir.

Diş Beyazlatma Kalemi Nasıl Kullanılır?

Diş beyazlatma kalemlerinin kullanımı oldukça basittir. Diş beyazlatma kalemi kullanılırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcuttur.

✴ Diş beyazlatma kalemi kullanmadan önce dişlerinizi ıslatmayınız. Kuru dişlere uygulanmalıdır, aksi halde etkisi görülmez.

✴ Kalemi kullandıktan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca herhangi bir gıda tüketilmemelidir. 

✴ Diş beyazlatma kalemi sadece dişlere uygulanabilir, cilde uygulanması uygun değildir. Diş etleri ile temas ettirilmemelidir.

En önemli husus diş beyazlatma kalemi kullanmadan önce diş hekiminize danışınız. Hekiminizin uygun görmesi sonucunda kalemi kullanabilirsiniz. Diş hekimi, hastasının ağız ve diş eti sağlığını, aynı zamanda ağız yapısını bildiği için duruma uygun şekilde öneride bulunacaktır.

Diş Beyazlatma Kalemleri Dezavantajları

✴ Diş beyazlatma kalemleri kimyasal ürün içeriğinden dolayı olası yan etkiler gözlenebilir. Dolayısıyla yararı olduğu kadar zararları da görülebilir. İçeriğinde bulunan kimyasallar bünyenize zarar verebilir. Bu nedenle içerikteki kimyasal kalojenlere vücudun reaksiyon göstermesi olası bir durumdur. 

✴ Beyazlatıcı kalemler, diş minesinde aşınmaya neden olabilir. Bu da dişlerde geçici bir hassasiyet oluşmasına ve ağızdaki yumuşak dokuların, özellikle de diş etlerinin tahriş olmasına neden olur. Beyazlatma tedavisinde diş hassasiyeti genellikle ilk aşamalarda görülür. Bahsettiğim iki yan etki de genellikle geçicidir ve tedaviyi bıraktıktan ya da tamamladıktan sonra bir ya da üç gün içinde geçebilir ama bunu yine de bir doktor gözetiminde olmadan yaptığınızda kalıcı bir hasara yol açabileceğinizi bilmeniz önemlidir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Hassas dişlere, kusurlu restorasyonlara sahip olan ya da diş etlerinde çekilme olan kişiler, diş beyazlatma kalemi diş hekimlerine danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır. Hidrojen peroksite duyarlı kişiler, bir diş hekimine danışmadan herhangi bir beyazlatma ürününü asla denememelidir. Beyazlatma ajanlarına uzun süre maruz kalmak, diş minesinde kalıcı hasarlara neden olabilir. Sonuç olarak, beyazlatıcı kalemleri satın alıp kullanmadan önce bu önemli noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Ve unutmayın; diş hekiminizin söyledikleri ile hareket etmeniz ve önerdiği ürünleri tercih etmeniz, dişlerinizi hem daha sağlıklı hem de daha etkili beyazlatmanızı sağlar.

Diş beyazlatma yöntemlerinin en etkili ve kalıcı tedavileri hekim gözetiminde ve hekim kontrolleri altında yapılan tedavilerdir. Bu nedenle klinik dışında diş beyazlatma yöntemlerine başvurmadan önce diş hekimi bilgisi dahilinde beyazlatma yöntemleri tercih edilmelidir. Rutin ağız bakımı, diş fırçalama, diş ip kullanımı, ağız gargaraları gibi uygulamalar diş beyazlatma yöntemlerinin temel uygulamalarıdır. Diş renklerinde daha beyaz tonlar elde etmek için hekiminizin tavsiye ettiği diş beyazlatma yöntemi seçmeniz tavsiye edilir. Diş beyazlatma kalemi kullanımından önce mutlaka hekiminize danışınız. 

 

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.