Koronavirüs Günlerinde Evde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle dışarı ile irtibatı en aza indirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte en dikkat edilmesi gereken hijyen ve mümkün olduğunca evde kalmaktır. Peki bu koronavirüs günlerinde evde ağız ve diş bakımı nasıl olmalı?

Özellikle bu korona günlerinde ağız ve diş sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz. Çünkü dişlerimizde meydana gelecek bir çürüme, bir ağrı sonucunda evden çıkmamız gerekecek ve belki virüsü evimize getirmiş ya da bizdeki virüsü çevreye bulaştırmış olacağız.

Şimdi sizlere aslında her gün yapmamız gereken ama bu karantina günlerinde daha da dikkat etmemiz gereken evde ağız ve diş sağlığı için neler yapılabilir bunu anlatmaya çalışacağım.

Korona Günleri Evde Ağız Bakımı

COVİD-19 salgını nedeniyle hastanelerle olan irtibatı en aza indirgemek önemli bir nokta. Hem kendi sağlığımız hem de sağlık çalışanları yoğunluğunu azaltmak için hastaneler ile teması en aza indirmeliyiz. Bu zorlu süreçte diş bakımına daha özen gösterilmelidir. Koronavirüs günlerinde evde ağız ve diş bakımı nasıl olmalı?

1 – Fırçaya nohut tanesinden çok az büyük şekilde diş macunu sürülmelidir. Fazla macun zararlı ve israf olur.

2 – Günde en az iki kere dişlerimizi fırçalamalıyız. Evde veya işte koşuşturmadan fırsat bulamıyorsak günde bir kere fırçalayabiliyorsak mutlaka akşam yatmadan önce fırçalamanızı tavsiye ederim

3 – Diş ipi kullanımı zor ve zaman alan bir işlem olsa da günde en az bir kere dışında kullanmalıyız. Diş ipi, diş fırçası ulaşamadığı iki diş arasına girer ve yemek artıklarını uzaklaştırır unutmayın dişlerinin arasında kalan yemek artıkları dişlerin çürümesini hızlandıracaktır.

4 – Özellikle bu korona günlerinde günde 1-2 kere mümkünse alkollü  gargaralar ile gargara yapılmalıdır.

5 – Köprü protezlerimiz var ise bunların altını temizlemek için Starflor denilen diş ipi çeşidinin kullanılmasını tavsiye ederim.

6 – Sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Dişlerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum, fosfor, A C D vitaminleri açısından zengin besinler tercih etmeliyiz. Bu besinlere örnek vermek gerekirse maydanoz, kivi,  süt ve süt ürünleri, balık, yeşil çay ve benzeri besinleri örnek verebiliriz.

7- Hangi macunu kullanalım diye soracak olursanız eğer özel bir durum yoksa yani doktorunuz diş eti problemi, çok fazla hassasiyetiniz ve benzeri problemlerden dolayı özel bir diş macun önermedi ise, herhangi bir diş macunu yeterli olacaktır.

Koronavirüs günlerinde evde ağız ve diş bakımı nasıl olmalı? sorusuna kısaca cevabımız ağız bakımına özen arttırılmalı ve evde yapılacak basit uygulamalar ile desteklenmeli.

Hangi Durumlarda Diş Hekimine Gitmeliyiz?

Koronavirüs aerosol denilen havada uçuşan partiküller aracılığıyla bulaşır. Kliniğimizde kullandığımız elektrikli aletler ağız ortamındaki kan ve tükürüğün etrafa saçılmasına neden olur. Maske, eldiven, önlük gibi koruyucu ekipmanlar standart korunma yöntemleridir. Bu süreçte bu korumalara ek olarak alet sterilizasyonu, oda ve alan sterilizasyonu, dezenfektan ve giriş çıkışlarda yapılan ateş ölçümleri gibi tedbirleri üst seviyede tutuyoruz.

Bilim kurulunda belirtilen açıklamaya göre şu durumlarda diş hekimine başvurabilirsiniz.

📌 Şiddetli diş ağrısı

📌Diş kırığı, dişin yerinden çıkması

📌 Ağız içi kanamalar ya da enfeksiyon oluşması

Bu durumlar kısmi karantinanın olduğu zamanlarda geçerlidir.

Koronavirüs günlerinde evde ağız ve diş bakımı normal zamanlara göre önem arz etmektedir. Ağız gargaraları, günde iki kere diş fırçalama, diş ipi, diş arası fırçası kullanılması ihmal edilmemelidir.

Bu kötü günleri en iyi şekilde atlamamız dileğiyle evde kalın.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.