Arayüz Estetik Dolgular

Günümüzde kusursuz bir gülüş sahibi olmak istemek herkesin hakkıdır. Bu durum biz diş hekimlerinin kullandığı yöntemlerin ve malzemelerin artmasına sebep olmaktadır. Bu alanda en fazla ilgiyi gören malzemelerden biri de estetik dolgulardır. İnsanlarda sağlık ve estetik bilincinin gelişmesi sayesinde cinsiyet ayrımı olmadan sağlık değerlerine, ideal kiloya dikkat edildiği gibi dişlere de önem verilmeye başlanmıştır. Artık sadece dişlerde oluşan çürüklerden dolayı değil, iyi bir gülüşe sahip olmak amacıyla diş doktoru ziyaretleri yapılmaktadır. Diş hekimliği alanında yeni yöntemlerin ve malzemelerin kullanılmasıyla birlikte, arayüz estetik dolgular hem ön dişlerde hem arka dişlerde etkisini göstermeye başlamıştır. Geçmişte çürük dişlerde kullanılan siyah amalgam dolgular estetik görünüme yardımcı olmadığından günümüzde tercih edilmeyen uygulamalar arasına girmiştir.

Arayüz Estetik Dolgular

Arayüz Estetik Dolgular Neden Yapılır?

Adından da anlaşılacağı üzere arayüz estetik dolgular estetik açıdan yapılmaktadır. Diş aralarında özellikle ön diş aralarında oluşan kırıklar, çürükler belli bir zaman sonra kötü görünüme sebep olacaktır. Bu durumda maalesef hiç güzel bir görünüm kazandırmayacaktır. Dişlerde estetik amaçlı yapılan dolgular daha parlak ve daha pırıltılı görünüm elde etmek amacıyla uygulanmaktadır. Hem ön dişlerde hem de arka dişlerde günümüzde estetik dolgu uygulamaları rahatlıkla yapılabilmektedir. Bunlar dişlerin kendi renginde olan kompozit dolgu uygulamalarıdır. Diş çürüklerinin tedavisi için bugüne kadar kullanılmış olan amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamaması yüzünden, günümüzde porselen dolgu ve kompozit dolgu tercih edilmektedir. Kompozit dolgular dişler gibi beyaz olduğundan ve ışınla sertleştirildiğinden ışınlı dolgu olarak da isimlendirilebilir.

Kompozit Arayüz Estetik Dolgular

Ağzın diğer bölgelerinde uygulanan bir diş dolgusunda dayanıklılık, fonksiyon ve uzun kullanım ömrü hedeflenirken ön diş dolgusunda ise tüm bunların yanında doğal görünüm ve estetikte özellikle hedeflenir. Kişi gülümsediğinde görünen dişlerin oranı, dudak diş kavsi ve dişin ışık geçirgenliği gibi faktörler dolgu yapımı esnasında kullanılan materyalin seçiminin yanında, uygulanması gereken tekniğinde belirlenmesinde rol oynar. Bu nedenle bu restorasyonlar diş hekiminin kendi sanatını ortaya koyduğu, oldukça hassas ve titiz bir çalışmayı gerektirirler. Kompozit arayüz estetik dolgular kullanıma sürüldükleri ilk yıllardan bu tarafa oldukça fazla değişime uğramış, doğal dişi daha iyi taklit edebilmesi amacıyla içerisine seramik ve plastik parçalar ilave edilmiştir. 20 yıl önce üretilen dolgularda diş yüzeyine tutuculuk ciddi bir sorun iken, günümüzde üretilen kompozitler ve bonding ajanları dişe oldukça sıkı ve dayanıklı bir şekilde yapışırlar.

Kırık olan ön dişinizin restorasyonu için arayüz estetik dolgular mu yoksa zirkonyum gibi yüksek mukavemet ve estetiğe sahip bir kaplamanın mı tercih edileceği; diş hekiminizin bilimsel anlayışına ve klinik tecrübesine göre vereceği kritik bir karardır. Aşırı derecede madde kaybı olan ya da kanal tedavisi nedeniyle canlılığını yitirmiş ve kırılganlığı yüksek olan bir diş için estetik bir diş kaplaması çok daha uzun ve sağlıklı bir tedavi yaklaşımı olabilir.

Arayüz Estetik Dolgu Çeşitleri

İki tür arayüz estetik dolgu çeşitleri vardır. Amalgam ve kompozit dolgular.

Amalgam yani diğer adı gri dolgular: Günümüzde kullanılan en eski dolgu malzemesidir. Yaklaşık olarak 150 yıldır kullanılmaktadır. İçeriğinde civa, gümüş ve bazı metal alaşımları kullanılır. Metal yorgunluğuna maruz kaldığı için ağızda var olsa bile kaviteyi sızdırmaz bir biçimde uzun süreli koruması mümkün değildir. Birçok kişi ağızlarında yirmi yıllık amalgam dolgulardan bahsederler ancak bu dolgulara yakından baktığımızda sekonder çürükler ve nekrozlar görmek kaçınılmazdır.

Amalgam Dolgu

Amalgam dolgu dezavantajları amalgamın sert yapısından kaynaklanan nedenlerle çiğneme kuvvetleri karşısında dişe uyum sağlamayarak dişin içinde mikro çatlaklara yol açtığını göstermiştir. Renklerinin siyaha bakan gri olması da estetik olarak kullanılmalarını sınırlandırmıştır.

Kompozit yani beyaz dolgular: dolgu gelişmelerine paralel olarak son yirmi yılda geliştirilmiş dolgulardır. İlk keşfedildikleri dönemde amalgama rakip olamayacak kadar dayanıksız olmalarına rağmen, mikro partikül teknolojisindeki inanılmaz gelişmeyle beraber, amalgamdan çok daha üstün bir dayanıklılık seviyesine ulaşmışlardır. Amalgama üstünlükleri sadece dayanıklı olmalarında değildir.

Ön Diş Estetiği

Kompozit dolgunun yerleştirilebilmesi için sadece çürük kısmın temizlenmesinin yeterli olması, dolgunun tutuculuğunu sağlamak için eksta preparasyona ihtiyaç duymamaları, diş renginde hazırlanabilmeleri kompozit dolguların belli başlı üstünlükleridir. Hatta günümüzde bazı kompozitlerin sahip olduğu bukalemun efekti sayesinde üzerine konduğu dişin rengini alması da mümkün olmaktadır. Arayüz estetik dolgular olarak genelde kompozit dolgular tercih edilmektedir. Yeni nesil kompozit dolgular ile doğal dişinizden ayırt edemeyeceğiniz dolgular yapılabilmektedir. Tedavi edilmeyen bu dişler önce kanal tedavisi sonrada çekime gider. Ara yüzlerdeki çürükler çok ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Diş Hekimine Sor.