fbpx

Dolguların ömrü, bir çok birbirini etkileyen faktöre bağlıdır. Ama bunların en önemlisi çürük miktarıdır. çürük miktarı az olan bir dişe yapılan dolgu ile yarısından fazlası çürümüş dişe yapılan dolgunun ömrü maalesef ki aynı olmama ihtimali yüksektir. Bu yüzden diş hekimleri 6 ayda 1 kez kontrole çağırmakta ve diş çürükleri en başından tespit edilip en ideal ve en uzun ömürlü dolgu yapılmak istenmektedir.

Dolgunun ömrünü etkileyen diğer önemli etken de ağız hijyenidir. Ağız hijyeni iyi olmayan bir kişiye yapılan dolgunun ömrü günde 2 kere dişini fırçalayan birine göre daha kısa olacaktır. Çünkü dişler fırçalanmadıkça çürüme riski artacak ve dolgunun dişe tutunduğu yerlerde çürüme olacak ve sonucunda çürük yere tutunamayan dolgu düşecektir.

Ağız hijyeni iyi olup günde en az 2 kere dişini fırçalayan ve diş ipi kullanan, düzenli kontrole gelen hastalarımıza dolgular uzun yıllar hizmet edecektir. Ağız hijyeniniz ne kadar iyi olursa dişlerinizin çürüme oranı o kadar düşüktür. Hiç bir hekim ömür boyu kullanabilirsiniz diye garanti vermez. Dolguların ömrü tamamen dişin durumu ve ağız hijyenine bağlıdır.

Dolgu sonrası nelere dikkat edilmelidir? başlıklı yazımızı okumak için tıklayın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor.